Hanji - papír z lýka moruší

Hanji je korejský ruční papír, jehož tradice výroby je dlouhá přes tisíc let. Vyrábí se z lýka papírovníku čínského (Broussonetia papyrifera), který patří do čeledi morušovníkovité. Sklizeň probíhá nejčastěji v období od listopadu do února. Lýko se suší na slunci, sušený materiál heukpi se máčí ve vodě. Namočené a změklé lýko baekpi se vaří pět hodin ve vodě, do níž se přidávají stonky a lodyhy soji a pohankové slupky.

Pak se tento materiál propláchne, rozloží se na kamenný povrch a hodinu ručně utlouká. Baekpi se poté natírá šťávou z rostlin, formuje do velkých plátů na bambusových formách a poté suší.

Využití papíru hanji je až neuvěřitelné

Tento ruční papír se používá nejen k psaní, ale lze z něj vytvářet i různé objekty. Také ty jsou na výstavě k vidění. Kromě knihy je tu i rohožka, krabice, školní taška, mísa na obilí, nádoba na uskladnění semen, ale také šálek na čaj. Jak jsme se mohli přesvědčit na tiskové konferenci, předměty spletené z vláken z papíru hanji v sobě bez problémů udrží i tekutiny. Z papírových vláken se tradičně zhotovovaly i součásti oděvů. Namotaná na klubíčko připomínají vlnu.

Důležitou součástí výstavy je expozice 25 soch z papíru hanji světoznámé korejské umělkyně Young-Hee Kim, která již vystavovala v mnoha zemích Evropy. Většina námětů je z běžného života - Rybářův syn, Nafukování balonku, Letní meloun, Matčina orchidej, Sen zeleného jablka, Vůně kdoulí, Květinová flétna, Vaření, Cesta do matčina rodného města, Den sázení stromů, Jabloň, strom snů, Čangsuova dýně...

Celý proces výroby ručního papíru hanji si budou moci zájemci vyzkoušet na workshopu, který bude součástí výstavy. Pro muzejní pracovníky je papír hanji zajímavý také proto, že je v posledních letech stále častěji využíván jako restaurátorský materiál.

Výstavu pořádá Velvyslanectví Korejské republiky v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze u příležitosti oslav 100. výročí založení samostatného Československa výstavu. Výstava probíhá 6. - 8. listopadu 2018. Více informací na webu UPM