Slyší kobylka zelená, luční koník, kolenem?
12. 5. 2010

Slyší kobylka zelená, luční koník, kolenem?

Kobylka, půvabný luční koník, je největším hmyzem, který běžně potkáme na loukách i zahradách. Pomáhá zde regulovat stav hmyzu, který loví. I přes značnou velikost ji snadno přehlédneme, díky jejímu zelenému maskovacímu zbarvení. Spatříme ji často, až když vyskočí – ve skoku je přebornice.

Kobylka zelená (Tettigonia viridissima), zvaná luční koník, je jedním z největších zástupců hmyzu u nás. Větší je pouze kobylka sága (Saga pedo) vyskytující se vzácně na jižní Moravě. Patří do starobylého hmyzího řádu kobylek (Ensifera).

Kobylka zelená má ráda slunné, suché louky, najdeme ji i na keřích a stromech.  Tělo kobylky zelené je až přes 4 cm dlouhé a barvu má doslova trávovou, proto ji v hustém porostu sotva spatříme. Od sarančete ji nejsnáze odlišíme podle velmi dlouhých a tenkých tykadel.

Nohy, které skáčí i slyší

  • Ke skákání je uzpůsoben třetí pár nohou, čili velmi dlouhé, speciálně tvarované končetiny se silným stehnem.
  • První pár nohou zase nese sluchové ústrojí – takzvané tympanální orgány. Nacházejí se v holeni, takže o kobylkách lze tvrdit, že poslouchají kolenem. Tedy přesněji otvůrkem opatřeným bubínkovitou membránou, který se nachází těsně pod kolenem.

Kobylky slyší dobře – u hmyzu takto složité sluchové orgány nenacházíme často. Potřebují je na vzájemné dorozumívání. Samečci cvrkáním, stridulací, lákají samičky k rozmnožování, přičemž každý druh kobylek vydává zvuk odlišný, druhově specifický. Samečci kobylek cvrčí třením předního páru křídel, která jsou kožovitá – nikoli blanitá – o sebe. Sbor samečků nejvíce koncertuje k večeru a v noci, ale často začíná již v poledne.

Kobylka

Kobylka, pomocník zahrádkáře

Kobylka všežravá i dravá. Loví larvy i dospělce všech menších druhů hmyzu, které jí přijdou do cesty. Je tedy zdatným pomocníkem proti přemnožení býložravého hmyzu na zahradě.

Je hbitá a dovede ulovit i mouchu či motýlka. Kořist nejprve chytne do prvního páru nohou a potom usmrtí mohutnými kusadly. Masitý jídelníček si však ráda zpestřuje i šťavnatou zelení.

Děti nelétají

  • Samičky poznáme podle dlouhého a silného kladélka na konci zadečku.
  • Po spáření kladou do půdy snůšky o desítkách vajíček, která jsou velká asi půl centimetru a hnědavá či zelenavá.
  • Vajíčka přečkávají zimu a larvy se líhnou na jaře. Vypadají jako zmenšeniny dospělců, jen ještě nemají dostatečně vyvinutá křídla k létání a také pohlavní orgány.
  • Larvy dospějí teprve v červenci či v srpnu.

Kobylka

Nemoc šílených kobylek

Jako všichni živí tvorové i kobylky občas trápí nemoci a paraziti. Jeden z nich je obzvláště zajímavý a má až děsivé schopnosti. Nedávný výzkum odhalil, že parazit strunovec (Spinochordodes tellinii) umí ovlivnit centrální nervovou soustavu kobylky takovým způsobem, aby se, ač je jinak výhradě suchozemská, vydala hledat vodu. Nešťastná kobylka dojde k vodní hladině, skočí do ní a utopí se, aniž by mohla svoje sebedestruktivní chování nějak ovlivnit. Parazit poté vyplave, protože voda je jeho přirozeným prostředím, ve kterém se rozmnožuje - proto kobylku donutil do vody skočit.

Pro Receptář Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNue4kBjEKc4VWPjEp~6Kx), 21. 8. 2016, 13:35

vyfotil jsem koníka a nevím co je to za druh.

Jidlo

(VWPsQNuvWgvo2Z4Vj7aPZYTw), 7. 8. 2016, 17:05

Chci se zeptat co asi ji kobylky
nebo luční konici.

pokoj

(P), 29. 7. 2014, 04:33

ahoj potrebuji radu normalne si takhle spim a ve 4 rano mi tahle kobyla pristane na tvari kdyz sem ji smetla tak sem zjistila co to je. Divny hlavne je ze bydlim v 8 patre jak se mi dostala do bytu? A nestihla mi naklast nekde vajicka?? Diky diky za odpoved

Vajicka

(Radim), 26. 7. 2014, 22:07

Ahoj, chci se zeptat jestli je mozne ze by mi mohla kobylka naklast vajicka v byte kazde rano najdu dve mlade v obyvaku. pred barakem mam lipu a kazdy vecer tady cvrlikaji samci.

kobylka zelená

(VWPsQNuM~9nxQNs6JyvjFo), 21. 7. 2014, 17:24

Dnes, při práci na noteboku mi přistál na displeji obrovský zelený koník. Našel jsem zde podrobnější informace k tomuto hmyzu včetně obrázků, se kterými jsem ho konfrontoval. Bylo zajímavé pozorovat jeho reakce. Procházel se po svých "dvojnících" a dost ho mátlo jak jsem obrázky střídal. Nakonec znechuceně odlétl a posadil se mi na rameno.

Já bych chtěla vědět co zelené kobylky jedí de to?

kobylá

(jáá), 8. 8. 2013, 22:54

do pííííčiii jak to zabiju?!!! :D má to přes deset cm a je to u mě v pokoji... všichni spí, lítá mi to tu a skáče a já se toho bojim!!.. :D co mam dělát? :D

RE: kobylá

(Toník), 23. 8. 2013, 17:40

Doufám že tě to sežralo, primitive.

pača sa mi koniki

kobylka vs mandelinka

(VWPsQNu8-sruQNs6JyvjFo), 28. 6. 2012, 17:24

Ahoj všem
chtěl bych se zeptat jestli by kobylka byla schopna likvidovat mandeliku bramborovou. Na zahradě v bramborach je místo mandelinky mnoho kobylek. Jaky mate nazor?

RE: kobylka vs mandelinka

(František), 28. 6. 2012, 17:43

Rozhodně žere larvy mandelinek, ty jsou tak akorát velké a měkčí. jestli i dospělé brouky nevím, dají asi přednost mouše nebo larvě, ale když by je měly naservírované ve větším množství, mohly by si je myslím dát, i když jsou krovky trochu tužší...

Píchnutí

(Dyna), 3. 9. 2011, 21:45

Je nebezpečné bodnutí od kobylky zelené?

RE: Píchnutí

(Iva), 23. 8. 2013, 15:35

Pokud jsem vyčetla od chovatelů správně, tak kobylka nemá žádný bodec, ale kladélko, kterým klade vajíčka do země. Takže nebodá.

RE: Píchnutí

(F. ), 28. 6. 2012, 17:47

není

ble

(řttt), 4. 1. 2011, 18:59

to je fůůůj no fůůůůůůůůůůůj

RE: ble

(František), 28. 6. 2012, 17:46

letí takhle kometa kolem Země a ptá se: "Jak se máš?" "Ále, nestojí to za nic, chytla jsem nějakou nepříjemnou nákazu, lidi" Země na to. Kometa odvětí: neboj, to přejde...

(rambo), 28. 10. 2008, 13:20

ahoj jsem dobry neco jako zverolekar vim vsechno o hmyzu choval jsem vsechny druhy hmyzu jestli negdo chce poradit tak az mi napíse na moj email jan.rambousek0@seznam.cz nebo na icq 461727627 tak piste tesim se

(Ondra), 12. 9. 2008, 20:14

co žere ? No přece lidi. A nejvíc ty zvědavé. Ale nahoře si můžete přečíst, že si jídelníček spestřuje zelení, tak jsem jedné chycené teď podstrčil, ale nějak nemá náladu, asi je ve stresu :/ (....jako já :)

Potřebuji nutnou pomoc v pokoji se mi večer objevila kobylka to by bylo eště v pohodě ale ta kobylka po tom co sem jí zabil tak měla devět centimetrů!!!A to jsem docela koukal a ráno jsem našel další dvě malé mohla vyklást vajíčka.Potřebuji pomoc protože opravdu nechci mít barák zamořený kobylkami.Děkuji a odpověd mi prosím zašlete na E-mail děkuji mockrát.PS:spěchá.

(kaja ), 31. 7. 2008, 14:23

a vubec nevim co zere tak mi prosim poradte...

(kaja), 31. 7. 2008, 14:21

vubec nevim jak se o ni starat porad te mi nekdo..prosim

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS