obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Špindlerová je kočičí máma

Herečka Petra Špindlerová vyrůstala na Vysočině, kde byla na zvířata zvyklá.„Psa jsme měli vždycky a babička měla chlívek, kde bylo všechno - králíci, slepice... Já sama mívala křečky. Přišla jsem si na své,“ vzpomíná na své dětství.

Pak se odstěhovala do Prahy, kde dlouho bez zvířat nevydržela. Ačkoli dosud žádnou kočku neměla, pořídila si nejprve jednu a po několika letech ještě druhou.

„V městském bytě jsem nechtěla mít psa, myslím, že když se mu člověk nemá čas věnovat, je to pro něj strašné. S kočkama je to jednodušší, mají kočkolit, jsou strašně soběstačné a vydrží doma samy, zvlášť když jsou dvě. Pes přišel až na venkov,“ líčí herečka, která se před rokem z Prahy odstěhovala.
S manželem, výtvarníkem, objevili krásné místo na samotě nedaleko Prahy, které je bývalou hájovnou. Zalíbilo se jim tady na první pohled. Rychle si tu zvykli i její dvě kočky, čtrnáctiletá černozrzavá Mimi a osmiletá mourovatá jménem Kočičák i devítiletý vlčák Baryk, který své nové pány hlídá.

„Hlídač je tady potřeba. Baryk je původně služební pes, vzali jsme si ho v jeho osmi letech. Naštěstí je už cvičený, já bych psa nevychovala. Kočky, které samozřejmě honí, se za ten rok naučily chytat i myši, přestože jsem je dřív měla zavřené v bytě a znaly jen klasické sušené žrádlo. Odběhnou si do lesa a vrátí se třeba za den, za dva. Teda hlavně Mimi. Ta si mimochodem rychle oblíbila i mého muže a on ji má taky hrozně rád. Tvrdí totiž, že je šikovná, jak loví myšky. Té druhé, Kočičákovi, která se jenom válí, ale z legrace říká: Ty táhni, ty se nevyplatíš, když nic nechytneš.“ 

Jméno Kočičák dostala na jednu stranu temperamentní, ale na druhou stranu líná kočka podle hrdiny večerníčku o koťatech.
„Myslím, že ten večerníček se jmenoval Kluci kočičí a tam byla hrozně zlobivá kočka jménem Kočičák. Připomněla mi tu naši tím, že byla taky mourovatá a taky tak temperamentní,“ vysvětluje volbu netypického jména Petra Špindlerová.
Ta si teď pro změnu říká „kočičí máma“, do hájovny totiž sem tam přijde i pár cizích koček.

„Přijdou, nažerou se, něco mi tu nechají, třeba koťata a zase si jdou. Já jim říkám putovní,“ směje se herečka.

Hájovnu ovšem poctívají svou návštěvou i lesní zvířata.

„Každý večer po osmé nám sem chodí srnka se dvěma koloušky, to je nádhera. Máme tady vůbec všechno, včetně hnízda sršňů."

Pro Receptář napsala Andrea Ježková, fotografovala Michaela Feureislová

Akční letáky