obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Středem Jeseníků: výšlap na Ramzovou z Červenohorského sedla

Pěší výlet z Červenohorského sedla přes Vřesovou studánku, Keprník a kolem Šeráku do sedla Ramzová nabízí za slunečného počasí nádherné výhledy. Trasa měří skoro patnáct kilometrů a vyšplhá do 1423 m n. m.

Na Červenohorské sedlo se můžeme nechat vyvézt autobusem z jihu od Velkých Losin přes Kouty nad Desnou nebo od severu z Jeseníku. A již po necelém kilometru táhlého stoupání po červené značce se otevírá krásný výhled na areál Červenohorského sedla, Praděd a masiv Mravenečníku s vodní přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně.

Lázeňské okresní město Jeseník z Jiřího chaty na Šeráku Lázeňské okresní město Jeseník z Jiřího chaty na Šeráku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

S Koprníčkem Keprnickými horami

Červená značka se až do Ramzové kryje s naučnou stezkou nazvanou „S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami“. Na čtrnácti informačních tabulích stezky je barvitě popsána zajímavá historie území, jeho objevování a vývoj lesa v nejstarší moravské přírodní rezervaci, kterou v roce 1903 na území dnešní NPR Šerák–Keprník vyhlásil majitel panství kníže Johann Liechtenstein II.

Po necelých třech kilometrech stoupání z Červenohorského sedla dojdeme na Vřesovou studánku, kde až do roku 1988 stála turistická chata s restaurací. První útulna pro pocestné tu byla postavena již v roce 1820 vedle kapličky zbudované u pramene už v polovině 18. století. Voda podle pověsti zázračně vyléčila střeleného jelena a po nějaké době i neduživého lesníka, který jelena střelil a byl svědkem onoho zázraku.

Kapličku na Vřesové studánce opravili před lety dobrovolní ochránci přírody Kapličku na Vřesové studánce opravili před lety dobrovolní ochránci přírody Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kaplička nad pramenem stojí dodnes, a vězte, že voda z něj po téměř 240 metrech převýšení od Červenohorského sedla osvěží poutníka vskutku zázračně.

Nejvyšším bodem trasy je se svými 1423 metry nadmořské výšky vrchol Keprníku, který nás čeká po 3,5 kilometru chůze po místy náročnější kamenité stezce. Pocestným se z vrcholu otevírá nádherné kruhové panorama s výhledy na Orlické hory, Kralický Sněžník, Rychlebské hory, lázně Jeseník i Praděd. Odtud nás značení dovede k rozcestí pod Šerákem, kde nás čekají tři varianty.

Můžeme po červené sejít přímo k železniční stanici v Ramzové (na pěti kilometrech sestup o 600 výškových metrů). Ovšem to bychom se ochudili o další pěkné výhledy, případně o nějaké to občerstvení, které nabízí Jiřího chata na Šeráku vzdálená z rozcestí po modré pouhých 400 m.

Červenohorské sedlo. Vzadu vlevo Praděd, vpravo Mravenečník s vodní elektrárnou. Červenohorské sedlo. Vzadu vlevo Praděd, vpravo Mravenečník s vodní elektrárnou. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Méně unavení turisté se pak od chaty vrátí k rozcestí a marš dolů po červené, znavenější se mohou svézt na Ramzovou sedačkovou lanovkou, která je od chaty vzdálená po žluté asi 300 metrů.

Tip pro sportovce

Sportovněji založení turisté si mohou hřebenovku „střihnout“ opačným směrem a prodloužit si ji na Praděd: Z Ramzové vystoupají nebo se vyvezou lanovkou na Šerák a z Červenohorského sedla pak po červené vyrazí na Švýcárnu a na Praděd (modrá odbočka z rozcestí pod Pradědem).

Z nejvyšší hory Jeseníků (1491 m n. m.), odkud jsou z rozhledny, která je součástí 162 m vysoké televizní věže, za dobré viditelnosti vidět Krkonoše a Vysoké Tatry, mohou pak z rozcestí pod Pradědem sestoupit po červené na autobus na Ovčárnu (z Ramzové je to celkem 28 km), nebo přes chatu Barborka po modré sestoupit do Karlovy Studánky (z Ramzové celkem 33 km).

Foto autor

Akční letáky