obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Svatomartinská vína se otevírají. Vyberte to nejlepší

Je to konečně tady, na svátek Svatého Martina můžeme konečně ochutnat první letošní vína. Vinaři si kvalitu hroznů pochvalují, a skutečně to vypadá, že se máme nač těšit. Díky teplému podzimu nabídnou i mladá vína zajímavou chuť – dostatek cukrů i příjemnou kyselinku.

Tradice první ochutnávky mladých vín je v Česku už velice dlouhá. Znovu se ji podařilo obnovit v devadesátých letech minulého století, díky iniciativě Vinařského fondu ČR. Značka Svatomartinské víno má svá poměrně striktní pravidla. Smí se vyrábět jen z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrého Portugalu, Svatovavřineckého a Zweigeltrebe. Všechna vyrobená vína musí projít kontrolou aroma i chuti komisí Vinařského fondu. Na trhu se smějí objevit nejdříve 11. listopadu, tradičně to bývá v 11 hodin.

Svatomartinská vína - sběr hroznů v Habánských sklepíchSvatomartinská vína - sběr hroznů v Habánských sklepíchAutor: Archiv ireceptar.cz

„Značka Svatomartinské víno má poměrně přísná a limitující pravidla. Třeba uvedení přesně 11. 11., bez ohledu na den v týdnu, není zrovna praktické,“ říká Veronika Šilinková ze společnosti Víno-klub a dodává: „Proto nabízejí někteří vinaři mladé víno pod svými vlastními značkami – označují je jako Mladé, Veselé, Svatováclavské a podobně.“ To, že se vína uvádí na trh v konkrétní den, ovšem neznamená, že bychom si je nemohli koupit později. „Tato vína lze konzumovat do Vánoc, ale i do jara, než je na pultech nahradí standardní vína daného ročníku,“ poznamenává Veronika Šilinková. Za pravdu jí dává i většina odborníků, podle nichž mají některá letošní Svatomartinská dokonce potenciál zrát. 
Více o Svatomartinských vínech i o letošní úrodě čtěte zde.

Nabídka je široká, chuť skvělá

Celkem bude letos na trhu více než 2 miliony lahví s označením Svatomartinská. Na trh je uvede přes 170 vinařství a k dispozici budou jak bílá, tak růžová a červená vína. Pochopitelně jen z povolených odrůd. Máme pro vás pár zajímavých tipů.

Bílá vína

Přátelé Pavlova, MÜLLER2 ((c) Víno-klub)Přátelé Pavlova, MÜLLER2 ((c) Víno-klub)Autor: Archiv ireceptar.cz

Müller Thurgau
 • Chateau Valtice Svatomartinské bílé Műller Thurgau
  Krásně intenzivní ušlechtilá vůně připomínající lipový květ, doplněný o tóny tropického ovoce jako je ananas a citrusy, nádherná svěží šťavnatá chuť.

 • Přátelé Pavlova, MÜLLER2, 2016
  Mladé víno z hroznů odrůdy Müller Thurgau, které vyzrály na úpatí Pálavy. Vyznačuje se svěží květinovou vůní. V chuti ucítíte krásně šťavnatou bílou broskev. Müllerův Müller –první víno Pavla Müllera z Pavlova.

 • Svatomartinské Víno Mikulov Müller Thurgau
  Mladé víno světle zelenkavé barvy s vůní střední intenzity připomínající čerstvé zahradní ovoce. Chuť vína je krásně svěží, má příjemnou ovocnou kyselinku, překvapivě plnou chuť a kořenitost v dochuti. Doporučujeme podávat k pečené drůbeži nebo grilovaným rybám.

 • Zámecké vinařství Bzenec Müller Thurgau, Svatomartinské
  Víno světle žluté barvy se zelenkavými odlesky. Vůně lehčí s tóny lipového květu, žlutých jablek a velmi svěží citrusovou linkou. V chuti šťavnaté, ovocně kořenité s lehkým zbytkovým cukrem a dochutí limetky.

Chateau Valtice Svatomartinské bílé Veltlínské červené ranéChateau Valtice Svatomartinské bílé Veltlínské červené ranéAutor: Archiv ireceptar.cz

Veltlínské červené rané

 • Chateau Valtice Svatomartinské bílé Veltlínské červené rané
  Lehká ušlechtilá vůně s tóny manga, citrusů i dalšího exotického ovoce, nádherná svěží šťavnatá chuť.

 • Vinařství Přítluky, Svatomartinské - Veltlínské červené rané
  Mladé víno s ochrannou známkou Svatomartinské. Intenzivní vůně bílé broskve, chuť šťavnatě ovocná, se svěží kyselinkou. 
Muškát moravský

 • Chateau Valtice Svatomartinské bílé Muškát moravský

  Lehká ušlechtilá muškátově-květinová vůně s tóny citrusových plodů, nádherná svěží šťavnatá chuť.

 • Vinařství Kovacs Svatomartinské bílé Muškát moravskýVinařství Kovacs Svatomartinské bílé Muškát moravskýAutor: Archiv ireceptar.cz

  Svatomartinské Habánské sklepy Muškát moravský
  Svatomartinské víno světlejšího odstínu, citronově žluté barvy, jehož vůně s tóny zralých broskví a muškátu je velmi výrazná. Chuť vína je středně plná, s příjemnou pikantností a kořenitostí, má středně dlouhou ovocnou dochuť. Doporučujeme jej podávat k polévkám nebo jemným paštikám.

 • Vinařství Kovacs Svatomartinské bílé Muškát moravský
  Svěží aroma prvního letošního vína nabízí tóny čerstvých hroznů snoubící se s vůní sušené pomerančové kůry, nádherná chuť připomíná plátek zralého pomeranče harmonicky sladěného s typickou muškátovou chutí a šťavnatou kyselinkou.

Růžová vína

Svatovavřinecké
 • Zámecké vinařství Bzenec Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské 2016Zámecké vinařství Bzenec Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské 2016Autor: Archiv ireceptar.cz

  Chateau Valtice Svatomartinské rose Svatovavřinecké

  Lehká ušlechtilá vůně připomínající zralé jahody a červený meloun, nádherná svěží šťavnatá chuť.
 • Réva Rakvice, Svatomartinské - Svatovavřinecké rosé
  Víno má růžově cibulovou barvu, ovocnou chuť i vůni s tóny jahod. Víno je svěží s příjemnou kyselinkou.

 • Templářské sklepy, Svatomartinské - Svatovavřinecké rosé
  Barva vína je lososová s odlesky červeného grepu, ve vůni dominují tóny lesní jahody, kompotované maliny a ovocného jogurtu. Chuť je osvěžující, s ovocným výrazem červeného rybízu a pikantní mladou kyselinou.

 • Svatomartinské Víno Mikulov Svatovavřinecké rosé
  Barevný odstín svatomartinského vína připomíná zralé maliny, vůně je středně intenzivní a oplývá ovocnými tóny. Chuť má svěží kyselinu s příjemnou ovocnou dochutí. Doporučujeme podávat k jednodušším pokrmům z ryb nebo drůbeže.

 • Zámecké vinařství Bzenec Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské 2016
  Víno sytější malinové barvy s duhovými odlesky. Vůně je velmi rozmanitá a bohatě ovocná. Ucítíte zralé maliny, čerstvé jahody se smetanou a dotyk třešní. Chuť je dlouhá a šťavnatá. Prolínají se zde tóny malinového pyré a červeného rybízu.
Zweigeltrebe
 • Svatomartinské Habánské sklepy Zweigeltrebe roséSvatomartinské Habánské sklepy Zweigeltrebe roséAutor: Archiv ireceptar.cz

  Svatomartinské Habánské sklepy Zweigeltrebe rosé

  Barva vína připomíná lesní jahody, ve vůni můžeme najít drobné lesní ovoce, maliny a jahody. Chuť má ovocný charakter s velmi dobře vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin. Víno doporučujeme podávat k ovocným salátům nebo smetanovým dezertům.

 • Vinařství Kovacs Svatomartinské rose Zweigeltrebe
  Barva vína je růžová s jemně oranžovým tónem, vůně je ovocná – tóny šťávy kompotovaných třešní doplňuje vůně jahodové marmelády, chuť je svěží a příjemně zakulacená se šťavnatou kyselinkou červeného rybízu a višní.

Červená vína

Modrý Portugal
 • Krist, Svatomartinské - Modrý Portugal ((c) Víno-klub)Krist, Svatomartinské - Modrý Portugal ((c) Víno-klub)Autor: Archiv ireceptar.cz

  Chateau Valtice Svatomartinské červené Modrý Portugal

  Lehká ušlechtilá vůně připomínající rozkvetlou jarní louku, nádherná svěží šťavnatá chuť.

 • Svatomartinské Habánské sklepy Modrý Portugal
  Svatomartinské víno, jehož barva má granátový odstín s fialovými odlesky, vůně je střední intenzity a připomíná drobné ovoce. Chuť je krásně harmonická, s příjemnou hebkou tříslovinou. Doporučujeme jej podávat ke svatomartinské huse nebo zvěřinovým paštikám.

 • Krist, Svatomartinské - Modrý Portugal
  Jemně rubínové barvy a mladistvé vůně květin. Celkově je to lehčí víno s méně výraznou tříslovinou a chutí lesního ovoce.

 • Réva Rakvice, Svatomartinské - Modrý Portugal
  Má krásnou rubínovou barvu, jemnou svěží květinovou vůni, hebkou, sametovou a vyrovnanou chuť.

 • Vinařství Přítluky, Svatomartinské - Modrý Portugal
  Víno rubínové barvy, s chutí a vůní višňové pecky. Lehké a harmonické.
Svatovavřinecké
 • Svatomartinské Víno Mikulov SvatovavřineckéSvatomartinské Víno Mikulov SvatovavřineckéAutor: Archiv ireceptar.cz

  Chateau Valtice Svatomartinské červené Svatovavřinecké

  Lehká ušlechtilá vůně připomínající tóny zralých švestek a višní, nádherná svěží šťavnatá chuť.

 • Vinařství Kovacs Svatomartinské červené Svatovavřinecké
  Barva vína je intenzivní, tmavě červená s odleskem rubínu, vůně je výrazná a plná s tóny zralých švestek a višní, chuť je svěží, lehounká, povzbudivá – švestky a třešně, zralé lesní jahody se prolínají s příjemnou tříslovinou a lahodnou čokoládou.

 • Svatomartinské Víno Mikulov Svatovavřinecké
  Víno tmavší rubínové barvy se střední viskozitou a s vůní připomínající švestky a lesní plody. V chuti najdeme ovoce, které je velmi dobře doplněno výraznější tříslovinou s jemnou dochutí. Doporučujeme jej podávat ke svatomartinské huse nebo k pokrmům z tučnějšího vepřového masa.

 • Zámecké vinařství Bzenec Svatovavřinecké, Svatomartinské 2016
  Víno temně granátové barvy s fialkovými odlesky a velmi pěknou viskozitou. Vůně je velmi příjemná a nezastírá odrůdový charakter. Ucítíte čerstvě natrhané ostružiny a sušené švestky. Chuť je mladistvá s uhlazenou kyselinkou a jemnou kořenitostí, v závěru s lehce nasládlými tříslovinami.

Akční letáky