Až bude mít Pavel Hošek postaven dům, opatří svůj bagr blatníky, kapotou a hlavně konečnými nátěry. A pak s ním nejspíš vyrazí na nějakou traktoriádu, soutěž doma vyrobených pracovních strojů. Už teď je co obdivovat.

Bagr se rozhodl postavit na podvozku z vojenské sanitky ruské výroby jednak kvůli jeho bytelnosti a také kvůli pohonu všech čtyř kol. Motor z mercedesu je zase zárukou spolehlivosti. Slouží k pojezdu a pohání také tlakové čerpadlo pro hydrauliku. Při práci stačí volnoběh, přesto je možné z místa bagristy nad zadní nápravou přidávat plyn — ručně pomocí ocelového lanka propojeného s nožním plynem vpředu.

Stroj má dvě převodov­ky a pohon na všechna čtyři kola, což je v terénu výhoda. Čerpadlo pochází z nákladního vozu Škoda trambus a je umístěné na silentbloku, aby se nechvělo, protože propojení nelze vždy stoprocentně vycentrovat. Převod od motoru k čerpadlu obstarávají řemeny a poměr otáček je 1:2.

Jako šablona posloužila tapeta

„Výkresy pro ramena jsem si načrtnul na tapety jedna ku jedné a tvary jednotlivých dílů jsem pak přenesl na železné pláty, vyřízl je autogenem a svařil. Hodně materiálu je ze šrotu, z vyřazených strojů nebo kde jsem co sehnal, pístnice byly většinou taky už někde použité, jen jsem je musel rozebrat a vyčistit, stejně tak hadice. Po­hrál jsem si s rozvaděči, protože některý nefungoval, nebo fungoval jinak, než jsem předpokládal.

Důležitý je třícestný ventil, kterým si ručně páčkou pouštím tlak buď dozadu na rameno se lžící, nebo dopředu na ramena s radlicí. Hydraulicky jsou také ovládané obě opěrné nohy. Vpředu lze vyměnit radlici za vidle,“ popisuje stroj Pavel Hošek. Nedávno přidal vedle svého sedadla autosedačku pro malého syna, který je z bagru nadšen přinejmenším stejně jako táta.

„Co tomu říkají kamarádi? Nevěřili, že bagr bude fungovat! Teď se mohou chodit dívat,” směje se Pavel Hošek, když prozrazuje, že nejen stavba domu byla motivem vzniku stroje. „To víte, že mě hecovali. Ale pletli se!”

Připravili Jiljí Záruba a Jan Tomášek

Technické detaily stroje si můžete prohlédnout v červencovém Receptáři