Pražené kaštany prodávané na našich předvánočních trzích bývají nevalné kvality. Dlouhá cesta a špatné skladovací podmínky jim příliš nesvědčí. Pokud patříte k milovníkům této pochoutky, nenechte si ujít jedinečnou šanci ochutnat kaštanové delikatesy z tuzemské úrody přímo v místech, kde rostou už více než dvě staletí. Stačí, když se v sobotu vypravíte do Nasavrk na Chrudimsku.

Boží žalud, gaštan, kaštan jedlý či také dobrý, sladký, vlašský nebo domácí. Taková pojmenování si v češtině vysloužil kaštanovník jedlý či též setý (Castanea sativa). Jeho plody se nazývají kaštany, ale známé jsou také pod názvem maróny (z italského marrone = hnědý).

Cesta kaštanu do městského erbu Nasavrk

Nasavrky v minulosti oficiální městský znak neměly. Když se hledal vhodný námět, padla volba právě na zdejší symbol – kaštanovník. Obecní znak tvoří zlatý štít, v kterém na černém trojvrší stojí strom jedlého kaštanu přirozených barev se šestnácti stříbrnými plody.

Historie sadu jedlých kaštanů, známého jako nasavrcká kaštanka, začíná v roce 1776. V tomto roce si majitel panství Jan Adam Auersperg (1721–1795) přivezl z Itálie 6 sazenic kaštanovníku setého, které nechal vysadit za nasavrckým zámečkem. Postupně bylo vysázeno kolem stovky stromů, ze kterých se dodnes zachovalo původních dvacet kusů. Nejstarší a největší strom se jmenuje „Knižák“, či „Kněžák“. Obvodem kmene 534 cm se řadí k největším jedlým kaštanovníkům v ČR.

Kaštanku snadno najdete, pokud se z náměstí vydáte po modré turistické značce směrem do Pekla (trampské osady). Podle pověsti by si měli páni před vstupem do sadu obrátit levou kapsu. V Kaštance se totiž zjevuje bílá paní, která ty, kteří si kapsu neobrátí, utancuje k smrti.

Od roku 1990 je nasavrcká kaštanka chráněna jako přírodní památka. Roste tu téměř stovka stromů různého stáří. Zdejší kaštanovníky dosahují výšky až 25 metrů a průměr koruny mají kolem 13 –15 metrů. Zdravotní stav menších stromů je dobrý, největší a nejstarší stromy již dožívají. Přesto stále roste několik jedinců z původní výsadby, tedy starých přes 200 let.

Kaštanobraní – dobroty z kaštanů i možnost sběru

Program nasavrckého kaštanobraní startuje v sobotu 22. října v pravé poledne. Ochutnat můžete různé dobroty a výrobky. Chybět nebudou pečené kaštany, kaštanová nádivka, pralinky s kaštanovou nádivkou či kaštanová zmrzlina.

Kaštany si můžete i nasbírat nebo koupit. V kulturním programu, který začne ve 13 hodin, vystoupí národopisný soubor Kohoutek, dětský pěvecký soubor a flétnový soubor místní základní umělecké školy. Pro děti je připravena pohádka Zapomenutý Kaštánek. Pro dospělé zas přednáška o Kaštance a jedlých kaštanech.