Maďarsko je pro takový způsob trávení volného času ideální volbou. Je snadno dostupné automobilem, vlakem i letadlem a disponuje velikým množstvím velkých i malých lázeňských zařízení. Není proto divu, že sem přijíždí čím dál více obyvatel Česka, často na prodloužený víkend, někdo i na týdenní či delší dovolenou.

S trochou nadsázky se dá tvrdit, že v Maďarsku stačí zarazit hůl do země, aby z ní vytryskl pramen termální vody s léčivými účinky. Tak bohaté je Maďarsko na zdroje termálních a léčivých vod. Dokonce i Budapešť má statut lázeňského města, což je mezi světovými metropolemi opravdový unikát.

Díky zvláštnímu geologickému charakteru je tu zemská kůra velmi tenká, takže podzemní vody snadno vystupují na povrch. Hodně léčivých pramenů proto našli prospektoři, kteří původně hledali ropu nebo zemní plyn. I díky nim dnes v celém Maďarsku existuje více než tisícovka léčivých pramenů. Přes dvacet měst a více než šest desítek menších osad má pro své termální vody s léčivými účinky statut lázeňského místa.

Lázeňská turistika hraje v turistickém ruchu Maďarska stále větší roli: Během posledních 35 let bylo v Maďarsku otevřeno více než 120 lázeňských zařízení! V důsledku toho maďarské turistické podnikání může nabídnout služby 300 000 hostů najednou. Místní léčebné postupy založené na působení termálních a léčivých vod jsou proslulé po celém světě.

Trocha lázeňské historie

Vodní bohatství zdejší krajiny objevili už její pradávní obyvatelé. Ti se v blízkosti termálních pramenů ve Vertésszőlős (což je proslulé maďarské archeologické naleziště) usadili již před šesti tisíci lety. Na místě dnešní Budapešti vybudovali své město i Keltové, kteří zde narazili na minerální prameny a své sídlo pojmenovali Ak–Ink (hojná voda nebo Pět Vod).

I během následujících století hrály místní léčivé vody roli v maďarské historii. V severní části moderní Budapešti mezi mnoha odkrytými zříceninami bývalého římského vojenského tábora Aquincum archeologové nalezli pozůstatky několika lázní. Své stopy ve zdejší lázeňské historii zanechali během 16. a 17. století i Turci. Mnohé architektonické památky z této doby, mimo jiné i lázně orientálního typu zakryté kupolemi, se zachovaly až do dnešních dnů.

Jak lázně vybírat

Pokud se rozhodneme navštívit maďarské lázně pouze v rámci relaxační dovolené, budeme se při výběru konkrétního místa nejspíš rozhodovat podle dopravní dostupnosti a atraktivity místa a podle svých preferencí při trávení volného času. Pokud budeme cestovat s dětmi, máme v Maďarsku opravdu na výběr. Značná část lázeňských zařízení se na pobyt celých rodin specializuje a vedle bazénů s léčivou či termální vodou disponuje rozlehlými zážitkovými aquaparky, které jsou pro pohodovou rodinnou dovolenou s dětmi jako stvořené.

Více rozmyslu je na místě, pokud chceme absolvovat léčebný pobyt. Před rozhodnutím, kam jet, bychom se každopádně měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Podle jeho rady si pak vybereme lázně, které nejlépe odpovídají našim potřebám — důležité je v první řadě složení a léčebný účinek konkrétní vody.

Pozor na teplotu! Termální léčivé vody mohou mít teplotu 36—40 ºC a pobyt v nich není vhodný úplně pro každého. Kontraindikací jsou vážné srdeční choroby, nedostatečnosti oběhové a dýchací soustavy, zhoubná nádorová onemocnění, trombóza a křečové žíly. Vždy je třeba předem se poradit s lékařem!

Vzhledem k velké odlišnosti českého a maďarského jazyka je také vhodné požádat lékaře, aby naši anamnézu a současný zdravotní stav sepsal latinskými názvy, kterým bude odborný lázeňský personál rozumět. Balneologické procedury by nám totiž měly být „ušité na míru“.

Pokud je to jen trochu možné, je i u krátkodobých lázeňských pobytů, které jsou obvykle nabízeny v „předpřipravených“ balíčcích, namístě prohlídka či konzultace u lázeňského lékaře. Některé procedury (například horké koupele či zábaly nebo některé typy masáží) nejsou vhodné pro každého, při určitých chorobách mohou dokonce uškodit. Jejich bezpečnost a přínos pro konkrétního člověka by proto vždy měl posoudit lékař.

Které maďarské lázně určitě navštívit?

Hévíz

Jedno z největších a nejznámějších lázeňských středisek v Maďarsku leží v údolí 6 km od Keszthely v jihozápadním cípu Balatonu. Nachází se tu největší jezero s termální vodou v Evropě, které zaujímá plochu 47 500 čtverečních metrů.

Bahno ze dna jezera je tvořeno z 50 % organickými materiály bohatými na jód a estrogen.

Jeho mírně radioaktivní voda obsahuje síru, alkalické soli, hydrogenuhličitany a především soli vápníku. Léčivé účinky této vody byly známy již ve středověku.

  • Jako koupelová kúra je voda vhodná pro léčbu kloubních onemocnění, revmatických potíží, nemocí pohybového ústrojí a páteře a při gynekologických potížích.
  • Jako pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího systému.

Voda v jezeře se úplně vymění každé tři dny, protože pramen poskytuje desítky milionů litrů vody denně. Voda tryskající z kráteru udržuje vodu jezera v neustálém pomalém pohybu, ještě intenzivnější pohyb je způsobován cirkulací chladnější vody z povrchu, která klesá ke dnu, a horké vody z hloubek, jež stoupá k povrchu.

Teplota jezera je v létě 33—34 °C a v zimě 26—28 °C, lze se v něm tedy koupat po celý rok. Nad jezerem se vznáší oblak jemné páry, což nejen zpříjemňuje koupání i v nejchladnějších zimních dnech, ale také příznivě ovlivňuje klima širšího okolí kolem jezera.

Hevíz je vzdálen 200 km od Budapešti a 210 km od Bratislavy. Kromě lázní je tu mnoho restaurací a hospůdek, v nichž si můžeme dopřát místní jídla, a také kavárny, cukrárny a noční kluby. Nedaleko v Keszthely stojí zámeček Festetic, který je světově proslulý knihovnou Helikon. Turistickými zajímavostmi jsou zříceniny hradů v Sümegu, Tátice a Szigligetu, za návštěvu také stojí zajímavosti a přírodní krásy blízkého Balatonu.

Sárvár

Město leží ve středu Západního Podunají v údolí řeky Rába, mezi vrcholky pahorkatiny Kemeneshát. V roce 1961 tu při hledání ropy narazili hned na dva prameny léčivé vody.

  • První z nich dosahuje teploty 43 °C a vyvěrá z hloubky 1200 metrů. Obsahuje především chlorid sodný, kyselinu uhličitou a stopové prvky. Voda je vhodná na léčbu chorob pohybového ústrojí, k rehabilitaci, k dodatečné léčbě sportovních zranění a namožení svalů či pro uvolňující koupele.
  • Druhý léčebný pramen tvoří voda z hloubky 2000 m o teplotě 83 °C, ve které je zastoupen především chlorid sodný, kyselina uhličitá, jód, bróm, fluor a četné stopové prvky. Odpařením této vody s vysokým obsahem soli se vyrábí proslulá termální krystalová sůl, jež se používá jako přísada do koupele při léčbě chorob pohybového ústrojí, gynekologických a kožních chorob.

Lázně Sárvár jsou ideálním místem pro trávení rodinné dovolené. Od jara do podzimu je tu otevřen rozlehlý venkovní areál, kde se vyřádí především děti. Čeká je dětský zážitkový bazén s vodním hradem a pirátskou lodí, tři obří skluzavky, bazén s vlnobitím nebo bazén určený pro skoky. Po celý rok pak je otevřen krytý areál, který byl nedávno rozdělen na dvě části — jednu zážitkovou určenou pro rodiny s dětmi a druhou s termálním bazénem pro ty, kdo dávají přednost klidu a klasickým lázeňským procedurám.

Sárvár je vzdálen 210 km od Budapešti a 140 kilometrů od Bratislavy a je bohatý na architektonické památky. Symbolem města je renesanční hrádek Nádasdy s charakteristickou vstupní věží a obloukovitým mostem přes hradní příkop. V přilehlém arboretu se na ploše 10 ha nachází nespočet vzácných rostlin a více než 350 druhů stromů a keřů. K projížďkám na člunech nebo k okružní jízdě na bicyklu láká jezero Csónakázó skládající se z několika vodních ploch. V okolí určitě stojí za výlet městečko Köszeg s křivolakými uličkami a malebnými domky.

Zalakaros

Horké prameny byly v městečku v jihozápadní části Maďarska objeveny opět díky průzkumu ropných ložisek. Lázně tu vznikly v roce 1965 a od té doby se neustále rozšiřují a vylepšují.

Termální voda o teplotě 53 °C pochází ze dvou pramenů, které čerpají vodní zásobu z tzv. horní panonské podzemní vrstvy. Prameny poskytují léčivou vodu jódového a brómového charakteru a mají ze všech maďarských lázeňských vod nejvyšší obsah fluoru.

Ve formě koupelí je zalakarošská voda vhodná pro léčení pooperačních stavů, pro léčení nemocí pohybového ústrojí, pro rehabilitace po úrazech a ortopedických operacích a je účinná také při léčbě chronických gynekologických potíží a kožních chorob.

Tato termální voda, která je v jiných lázních obvykle používána jako léčivá, se v Zalakarosi využívá i v oddychových a zážitkových bazénech, které jsou určené pro rodiny s dětmi. K dispozici jsou venkovní i kryté bazény s tobogany, skluzavkami, vodními chrliči a dalšími atrakcemi.

Město Zalakaros je vzdáleno od Budapešti 200 km a od Balatonu 30 km. Ze zajímavostí v okolí rozhodně stojí za návštěvu ptačí rezervace v Zimány, která je vzdálena pouze 18 km a při troše štěstí tu lze zahlédnout kormorány a volavku bílou.

Dalšími tipy na výlet za zvířaty jsou zubři chovaní 10 km od lázní nebo rezervace buvolů vodních (domácích) v osadě Kápolnapuszta. Vynechat bychom neměli ani blízký Zalavár, proslulý zříceninami staroslovanského hradiště, které kdysi na své cestě z Velké Moravy k římskému papeži navštívili i věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Nebojte se jazykové bariéry

Maďarsky se během týdenního pobytu zcela jistě nenaučíme. Jako všude na světě i tady ovšem místní obyvatelé ocení, pokud použijeme alespoň několik slovíček v jejich jazyce.

Ve většině velkých lázní jsou ovšem na české klienty připraveni — důležité informace pro hosty tu obvykle mají i v češtině. A pokud by se nám i v zemi proslulé svou gastronomií stýskalo po našich „národních“ jídlech, nemusíme se rmoutit — například v lázních Zalakaros jsme natrefili na restauraci, která má na jídelním lístku i svíčkovou s knedlíkem a klasický český „smažák“.