Muzeum kutilství v Polné: nápady, vynálezy a pocta šikovnosti
7. 2. 2015

Muzeum kutilství v Polné: nápady, vynálezy a pocta šikovnosti

K nápadu sbírat kutilské výtvory inspirovala Milana Říhu sběratelská diskuse spolužáků z průmyslovky na 30. abiturientském srazu. Řeč byla především o šikovnosti, technické nápaditosti i vynálezectví.

Ing. Milana Říhu (ročník 1959) napadlo, že většina kutilských výrobků jsou technické unikátní originály s vlastní zajímavou historií a že by byla škoda, aby zmizely někde na šrotišti. Vždyť on sám, profesí elektrotechnik, měl ke kutilství blízko — zhotovil několik zařízení — kutil i jeho otec.

Postupem doby, především z darů, z inzerátů či na burzách, nashromáždil celkem přes 250 kusů. Reprezentativní část z nich vybral do muzea, které zřídil v prostorách domu, kde pracuje. Zbytek má v bytě, v garáži a na chalupě.

Ing. Milan Říha

Následující výběr exponátů muzea dokazuje, že čeští kutilové nedokázali vyrobit snad jen kosmickou raketu.

  • Muzeum kutilství v Polné u Jihlavy nemá pevnou otevírací dobu, návštěva je pro veřejnost možná po domluvě (tel: 606 313 209). Vstupné dobrovolné.

Zapisovač — tiskárna k počítači

Stále funkční zařízení, jehož některé komponenty tvoří díly stavebnice Merkur. Autor Vladimír Doval.

Motokoloběžka

Mistrovský kousek Michala Nešpora z roku 2010 je důkazem, že v Česku se stále kutí.

Motokoloběžka

Bruslolyže

Jeden z pokusů, jak ozvláštnit klasické sjezdové lyžování. Tělo „lyžiček“ je odlito z kovové slitiny, skluznice jsou z tvrdého plastu a mají bezpečnostní sjezdové vázání z 60. let. Autorem je rodák z Trutnova Ing. Adolf Linka (nar. 1919), technicky velmi nadaný vynálezce, který je podepsán pod více než tisícovkou patentů (mj. unikátní kruhový tkací stroj).

Úspěšné realizaci Linkových patentů zabránila především léta strávená v komunistických kriminálech, kam byl vynálezce poslán v roce 1955 pro údajné sabotování československého hospodářství.

Bruslolyže

Červené bruslolyže nechal Ing. Linka vyrobit po své emigraci do Německa (1967) v ověřovací sérii pod chráněnou značkou Sprinters. Příliš velký komerční úspěch však „sprinterky“ neměly, stejně jako jejich dřevěné předchůdkyně, které si vynálezce nechal patentovat již v roce 1947 a které se posléze pod názvem Tajfun vyráběly v truhlářských dílničkách v okolí Trutnova.

Přijímač v pásmu 80 m

Kutil Pavel Šustr jej vyrobil v 70. letech 20. století. Nostalgického vzhledu docílil použitím nosného podstavce z předválečného radiopřijímače Blaupunkt.

radio příjímač

Kromě diskusí radioamatérů se daly naladit i hovory řidičů kamionů, kteří velmi často volili značně nesalónní slovník. Proto autor hlasitý odposlech z reproduktorů doplnil poslechem ze sluchátek, aby hovory řidičů jeho nedospělým dcerkám předčasně neodhalily určité choulostivé stránky života.

Brýle proti migréně

LED diodky v zaslepených plaveckých brýlích blikají v nastavitelných frekvencích. Autor Josef Valenta, rok výroby 1987. Sběratel neodolal a brýle osobně vyzkoušel. Rozbolela ho hlava a zvracel.

LED brýle

Rakvička kasička

Po položení drobné mince na kovové kontakty oběživo do svého příbytku bleskurychle přemístí zlodějská ručka umrlcova. Nejen rakev, ale i jemná mechanika uvnitř jsou zhotoveny z tvrdé překližky. Plánky na toto pozoruhodné zařízení údajně hojně kolovaly po ubikacích vojáků základní služby.

Rakvička kasička

Kompresor

Kutilství nekvetlo jen v Československu. Chorvat Dragiša Milivojevič zařízení vyrobil v roce 1970 z propan–butanové láhve a do Muzea kutilství je věnoval až poté, co mu Milan Říha v chorvatském hobbymarketu zakoupil jiný, továrně vyrobený kompresor.

Kompresor

Výrobník živé a mrtvé vody

Po společenském převratu v roce 1989 se obchody naplnily dříve nedostatkovým zbožím a kutilství tak přišlo o mocný inspirační zdroj. Někteří kutilové se tedy přeorientovali na mystiku, kterou už nedusil obyvatelstvu vnucovaný materialistický světonázor.

Výrobník živé a mrtvé vody

Sekačka na trávu

Tyto stroje byly velmi častou kutilskou komoditou. Elektrická sekačka Josefa Stuhla z roku 1980 má unikátní konstrukci žacího ústrojí, která předběhla dobu. Krátké žací nože jsou pohyblivě upevněny v čepu na konci nosného rotujícího ramene. Tato konstrukce snižuje nebezpečí odlomení nože při jeho nárazu na kámen a případného následného zranění obsluhy — dnes se uplatňuje v konstrukci továrních bubnových (diskových) travních sekaček.

Sekačka na trávu

Obraz Beatles

Dílo neznámého autora muzeum získalo prostřednictvím inzerátu s komentářem dárce: „Manželka mi nadávala, že už doma žádné Brouky nechce...“

Sekačka na trávu

Nákladní přívěs za osobní auto

To se vezmou dva „zadky“ ze Škody 105, svaří se a máte přívěs, který úžasně ladí s tažnou „stopětkou“ (pokud vám tedy ještě nějaká zbyla). Řidiči předjíždějící tuto soupravu byli prý vždy vyděšeni, s jak dlouhou škodovkou mají tu čest. Autor neznámý, rok výroby 1982.

Nákladní přívěs za osobní auto

Domácí pneuservis

Na snímku zachycenou páku na demontáž pneumatiky v muzeu doplňují ještě vyvažovačka, momentový klíč a souprava na seřízení geometrie kol. Všechny exponáty byly zhotoveny podle plánků v časopisech.

Domácí pneuservis

Elektronické přístroje

Profesionální funkce (vlevo Geiger–Müllerův čítač, vpravo generátor stupňového napětí), profesionální design. Autor Vítězslav Kment, rok výroby kolem 1987.

Elektronické přístroje

Nabíječka

Tvůrce Milan Říha agregát zabudoval v roce 1985 do „kastle“ magnetofonu Sonet Duo. Škoda, hodnota onoho legendárního magnetofonu stále roste.

Nabíječka

Malotraktor

Pravý český slepenec. Motor ze skútru ČZ 175, převodovka z Moskviče 403, blinkry z oktávie a volant z embéčka. Celkově skvělá práce kromě pravé zadní osy (opačný závit, za jízdy občas upadne kolo). Autor neznámý, vyrobeno kolem roku 1980.

Malotraktor

Foto autor a archiv M. Říhy 

Pro Receptář Jan Malý.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

bruslolyže

(VWPsQNuvWevl5b4UHOBC-Zb6Kvm.h74Vl), 14. 6. 2016, 09:27

Dobrý den,
zakládám si lyžařské museum na Vysočině a zaujaly mě popisované bruslolyže. Nemáte náhodou ještě jedny ? Rád bych je umístil jako kuriozitu u sebe v museu.
Díky za zprávu.
Ing.Dalibor Vostal
Brno
603 886 030

mnou vyrobené věci

(VWPsQNuB-lrp238n4gn_QNs6JyvjFo), 18. 4. 2016, 19:30

Dobrý den! Nabízím vyrobené přístroje do muzea kuriozit.RCL můstek,dělený konvertor na fotoaparát,bezdrátová spouštˇdruhého fotoblesku mám ještě další výrobky které se ještě používají,čerpadlo s motorkem z pračky notebook v pracovním kufru display byl vadný,velká databanka k počítači to by bylo až později. Děkuji Ledvina Domažlice.

RE: mnou vyrobené věci

(Jan Malý), 19. 4. 2016, 12:38

Dobrý den,
doporučuji se obrátit s vaší nabídkou přímo na Muzea kutilství v Polné u Jihlavy, které tam zřídil a spravuje Ing. J. Říha. Kontakt:
Muzeum kutilství Polná ¨

Žejdlicova 681
(areál firmy Almeto s.r.o.)
588 13 Polná
Email: riha@almeto.cz

Předevčírem jsem si dovolil Vám nabídnout dřevěný bob na sníh.Bob je ovšem,pokud ho švagr neprodal i s chalupou,V Orličkách u Jablonného nad Orlicí.Problém by byl s odvozem,protože švagr bydlí v Jičíně,Já,který jsem jej vyrobil před asi 60-ti roky,bydlím v Liberci.Bob je z dubového dřeva pro 3 osoby s volantem z osobního vozu a s brzdou.Jaké byste,pokud máte o něj zájem,navrhovali řešení? Janata

RE: dotaz

(Jan Malý), 19. 4. 2016, 12:37

Dobrý den,
doporučuji se obrátin na Muzeum kutilství v Polné u Jihlavy, které tam zřídil a spravuje Ing. J. Říha. Kontakt:

Muzeum kutilství Polná

Žejdlicova 681
(areál firmy Almeto s.r.o.)
588 13 Polná
Email: riha@almeto.cz

rakev na mince

(VWPsQNu%0erxRYTuVVSsQNu), 2. 10. 2015, 11:40

dobrý den, chtěla jsem se zeptat kolik stojí ta kasička na mince jako rakev s tou rukou.děkuji

RE: rakev na mince

(Jan Malý), 19. 4. 2016, 12:35

Dobrý den,
obávám se, že kasička-rakvička není na prodej, neb se jedná o exponát Muzea kutilství v Polné u Jihlavy, které tam zřídil a spravuje Ing. J. Říha. Nicméně můžete se dotázat přímo v muzeu. Kontakt:
Muzeum kutilství Polná ¨

Žejdlicova 681
(areál firmy Almeto s.r.o.)
588 13 Polná
Email: riha@almeto.cz


PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS