Konec srpna byl vždy tradičně spojen se zakončením hlavních zemědělských prací na polích a především sklizní obilí. K tomu neodmyslitelně patřily dožínkové oslavy. I když už dnes většinu práce obstarají kombajny, tradice dožínek se opět vrací. Valašské muzeum v přírodě dokáže skutečnou atmosféru vesnice z minulých let vykouzlit téměř dokonale. Pokud si chcete užít opravdové a tradiční dožínky v místě s úžasným geniem loci, vydejte se o posledním prázdninovém víkendu právě sem. Tradiční dožínky si můžete užít v Rožnově pod Radhoštěm v sobotu 26. srpna 2017 po celý den.

Ukázky řemesel i slavnost

Stačí zajít do Valašské dědiny, které je součástí muzea, a můžete se podívat, co čekalo hospodáře a chalupníky, když byla pole sklizena a zrní uloženo či zpracováno. Můžete se podívat například na výrobu metel, pletení ošatek a výrobků ze slámy, či výrobu a zdobení dožínkových věnců. Ale nemusíte se jen dívat, v chalupě z Nového Hrozenkova můžete ochutnat sváteční koláče, a pod pokličku hrnce nahlédnout hospodyňkám v chalupě z Velkých Karlovic čp. 38, kde se bude připravovat sladká prosná kaše, typické jídlo ženců a žniček.

Dožínky jsou ale především oslavou a svátkem. I to můžete v Rožnově zažít. Nejprve na vás čeká od 14.00 dožatá na poli pod hrozenkovskou terasou a poté i děkovná pobožnost u kaple sv. Michaela Archanděla z Valašské Bystřice, která začne v 15.00. Hned po ní začíná dožínková slavnost se zvyky na dvoře Matochovy usedlosti z Velkých Karlovic – Jezerného čp. 38.

Folklór v tchajwanském podání

Pokud se v Rožnově pod Radhoštěm rozhodnete zůstat až do neděle, nudit se rozhodně nebudete. Od 14 hodin totiž můžete v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě navštívit folklórní festival Z druhé strany Radhoště. A nebude to folklórní festival jen tak obyčejný, jaký můžete vidět na většině moravských vesnic. V Rožnově pod Radhoštěm si totiž 27. srpna 2017 můžete poslechnout kromě folklorního souboru Růže z Českého Krumlova také vystoupení skupiny CHIU HAISA, která přijela až z dalekého Tchaj-wanu.