V Krušlově žije trvale na šedesát obyvatel. Včelky jsou tedy ve veliké převaze. Do všech úlů Machova dřevěného včelínu by se totiž vešlo zhruba tři čtvrtě milionu včel. Krušlov se tak může chlubit největším včelínem v České republice.

Největší český včelín

Josef Mach začal svůj včelín stavět v roce 1948 vedle domku, v němž bydlel. Včely choval už od mládí a postupně jim vytvářel a zdobil pěkná obydlí. Včelín obsahuje pětašedesát výtvarně zpracovaných úlů. Některé jsou ručně vyřezávané a připomínají lidovou architekturu jihočeské vesnice, jiné jsou malované veselými barvami a opatřené nápisy. Celý areál, vytvořený ze dřeva, vypadá na první pohled jako domeček z pohádky, jako chaloupka z perníku, zdobená barevnou cukrovou polevou.

Láska Josefa Macha ke včelám se projevila také v interiérech domku. Vyzdobil je řezbami připomínajícími osobnosti včelařství, místa v okolí a některé památky České republiky. Dřevěné včelky lemují zrcadlo, posedávají na obrazech či hodinách, najdeme je na okenních parapetech, stolku a židlích. Vyřezávané jsou i lišty kolem některých dveří, obložení, úchytky, garnýže, dokonce i kosiště na kosu.

Autor se o stavbu staral a vylepšoval ji celých šedesát let až do své smrti v roce 2008. Pracoval jako rolník a byl rovněž známým písmákem. Už od vojny si vedl ilustrovaný deník a do knih samozřejmě den po dni zapisoval, jaké panovalo počasí, a pravidelně zaznamenával i přírůstky včelí snůšky a její úbytky po deštivých dnech.

Šetrností a pílí docházíme k cíli

Josef Mach byl také lidovým filozofem, jak o tom svědčí nápisy na některých úlech. Výroky mají připomínat vlastnosti včelek, kterými by se podle jejich autora měli lidé v životě inspirovat. Například:

  • „Šetrností a pílí docházíme k cíli.“
  • „Jsme svorny a pilny, učte se od nás.“
  • „Píle a spořivost jest naše krásná ctnost.“
  • „Pracuj a spoř a jako my i ty také tvoř!“

Poslední léta života strávil tvůrce unikátního areálu v domově důchodců. Nehlídané včelí království brzy padlo do oka zlodějům, kteří naštěstí stačili jen vypáčit dveře, než je v jejich neblahém počínání vyrušili všímaví sousedé. Vyřezávané úly tak nenechavci už odnést nestačili.

Část unikátů se pak ze včelína na několik let přesunula do depozitáře Muzea středního Pootaví ve Strakonicích. V roce 2005 však byly vráceny tam, kde jsou doma. „Některé jsou vystavené, jiné máme v našem depozitáři,“ říká Lucie Růžičková, která se spolu s Danem Havlíkem o včelín stará.

Kouzelné dědictví

Dan Havlík a Lucie Růžičková jsou spolumajiteli včelína od roku 2006. Založili občanské sdružení Krušlovský včelín, které spravuje nejen včelí domeček, ale i rodný dům Josefa Macha. „Jako malý jsem sem jezdil s babičkou a dědou. Nikdy jsem si nemyslel, že tady jednou budu žít i já,“ svěřuje se Dan Havlík.

První dva roky předělával svépomocí nebo s kamarády rodný dům pana Macha, aby se v něm dalo bydlet. „Když člověk na místě nebydlí, ale jen dojíždí, tak nic neudělá,“ vysvětluje spolumajitel, který do oprav investoval stovky tisíc korun. „Díky dotaci z Programu rozvoje venkova, ale i díky příspěvkům od mnoha jednotlivých dárců, včelařských spolků a dobrovolníků se nám podařilo včelín opravit, dát mu novou střechu, podlahy a vrátit ho do stavu, kdy býval v nejlepší kondici. Všem za to moc děkujeme,“ říká pan Havlík.

Plány do budoucna

Rekonstrukce starému areálu určitě prospěla. Ovšem sdružení pokračuje dál v obnově jednotlivých exponátů. Snaží se mj. získávat peníze na restaurování dřevořezeb, kterých je tu na dvě stě.

„Chceme obnovit původní funkci včelína. Momentálně tu máme dvanáct včelstev. Výnosnost není taková, jakou bych si představoval, stále se učíme,“ popisuje Dan Havlík situaci v roce 2014. „Navíc Krušlov leží dost vysoko, 740 metrů nad mořem, takže snůška je slabší než v nižších polohách. Ale pro naši potřebu a pro kamarády to stačí,“ doplňuje velký milovník a propagátor medu.

Majitelé včelína myslí na to, aby si návštěvníci pobyt u nich skutečně užili. „Chceme, aby tady mohli posedět, dát si něco k pití, odpočinuli si a nasáli šumavský vzduch s medovou vůní, která je tu opravdu pořád cítit,“ informují svorně. Plánují také pořádat tvůrčí dílny lidových řemesel pro děti i dospělé, kteří v nich budou pracovat s voskem, slámou, proutím, dřevem a sklem.

„Připravujeme také prosklený úl se včelami, aby si všichni mohli bez obav užít pohled na ně. A odborníkům nabídneme přehlídku jednotlivých druhů rámků nebo úlů i pomůcek, které čeští včelaři používali,“ doplňuje Dan Havlík. „Mohlo by tak u nás vlastně vzniknout malé včelařské muzeum.“

Do Krušlova rozhodně stojí za to se vypravit, i když už jste jej třeba někdy navštívili. Majitelé se totiž snaží vystavené artefakty postupně obměňovat, aby lidé, když se sem vrátí, viděli pokaždé něco trochu jiného. Krušlovský včelín Josefa Macha je navíc zasazen do krásné přírody, takže můžete návštěvu spojit s procházkou.

Otevřeno je od června do srpna v úterý až čtvrtek od 10 do 14 hodin, o víkendech od 10 do 18 hodin. V září a říjnu lze návštěvu předem domluvit jen na víkend. Další informace.

Foto autorka a archiv