Vítání ptačího zpěvu vzniklo v Británii a jeho česká historie se píše od roku 1992. Každý rok akci, která se koná od dubna do května, objeví noví zájemci, a tak přibývá jarních vycházek zaměřených na pozorování ptáků, poslech ptačích hlasů a setkání veřejnosti s odborníky.

Pořadatelé zpestřují výlety za ptáky vyprávěním o životě opeřenců, o historii a významu cenných přírodních lokalit. K vidění bývají výstavy přírodnin nebo fotografií.

Za příznivého počasí ornitologové předvedou ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Trasy vycházek vedou též do záchranných stanic živočichů či do zoo.

Nejen dětem jsou určeny hry a soutěže, které pořadatelé připraví. Účastníci výletů se přímo v lese či na hrázi rybníka učí poznávat hlasy ptáků, někdy i díky zvukovým nahrávkám, kterými je program doplněn.

Někde pořadatelé nabízejí nocování pod stanem uprostřed ptačího království. Tam spáči budík nepotřebují. Časný ptačí koncert si mohou vychutnávat i ve spacáku. Jinde připraví malý piknik, třeba špekáčky a ohniště.

Vítání ptačího zpěvu pořádají pobočky České společnosti ornitologické, správy národních parků a chráněných krajinných oblastí, organizace Českého svazu ochránců přírody, skauti, městské úřady, střediska ekologické výchovy, domy dětí a mládeže, občanská sdružení a další fandové přírody.

Co s sebou

  • Kdo má triedr nebo jiný dalekohled, určitě se mu bude hodit. Někteří pořadatelé berou na vycházku i svou velmi výkonnou optiku, aby zájemcům nabídli ještě zajímavější pozorovací zážitky.
  • Vezměte si svačinu a určitě také dobrou náladu, radí organizátoři.
  • Fotoaparát
  • Atlas ptáků
  • Vhodně teplé oblečení a obuv odolnou i vůči vlhku. V případě nepříznivého počasí někteří pořadatelé trasu vycházky pozmění na mokrou variantu, ale pouze výjimečně se akce odkládá či ruší.