Tradiční bavorské preclíky.
Zdroj: Food Impressions / Shutterstock.com

K první postní neděli patří preclíky, liška či osmažený hrách. Víte proč?

Pojmenování postních nedělí působí někdy poněkud zmateně. Zatímco někde  tu první nazývali Pučálka, jinde si vysloužila název Černá nebo dokonce Liščí. Asi nejméně je známé označení Pytlová.

Po masopustním úterku následuje popeleční středa. Zato první neděle postní (Invocabit) už tak jednoznačné pojmenování nemá. „Po bujném a veselém masopustě přichází půst. Neděle postní mají odedávna u Čechů svoje zvláštní jména, jež připomínají, odkud, proč ta neb ona neděle tak pojmenována. Napovídají, jaká jídla, jaké obyčeje, obřady a zábavy míval český lid v té době,“ vysvětluje folklorista a etnograf Čeněk Zíbrt (1864-1932) ve svém díle Veselé chvíle v životě lidu českého.

pučálkapučálkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Pučálka - tento název si první neděle postní vysloužila podle pučálky, tedy namočeného a usmaženého hrachu. Na mnoha místech se zábavy a slavnosti od Popeleční středy do první neděle postní nazývaly Pučálka. Po osadách chodíval pučální či maškara zvaná počálník.

Černá - nazývá se první neděle postní prý proto, že na tuto neděli si ženy odívaly černé šaty s ohledem na začínající půst.

Pytlová se prý jmenuje první neděle po Pytlovém čtvrtku a ten zas prý ke svému jménu přišel podle režného, pytlového roucha postního.

Tzv. liščí neděle přinášela dětem preclíky schované v zahradě.Tzv. liščí neděle přinášela dětem preclíky schované v zahradě.Autor: Frau Anna / Shutterstock.com

Liščí neděle se prý nazývá první neděle postní podle chození s liškou. Václav Krolmus poprvné zaznamenal Liščí neděli v roce 1847. Pod názvem Liščí neděle v březnu se dozvídáme, že první neděli postní na Hořovicku, Berounsku, Křivoklátsku aj. lidé nazývají nedělí Liščí. Na těchto místech hospodyně pečou na první neděli postní preclíčky. Těsto připravují z pšeničné mouky. Když preclíky zkynou, uvaří je v kotli. Potom je sypou mákem a solí a dají je do pece nebo trouby dopéci.

To vše matky připravují v noci tak, aby děti nic nevěděly. Podle počtu dětí si každá matka opatří vrbové proutky. Na každý proutek navlékne několik preclíků a zavěsí je na stromy do zahrady. Před východem slunce vzbudí děti, s následujícím vysvětlením: „Milé děti, běžela tudy liška a ztratila na zahradě preclíky. Vstaňte, omejte se a jděte do zahrady, kde je na proutku na stromech zavěšené naleznete…“

Akční letáky