Půvab tulipánů vyniká na záhonu i ve váze
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tulipánová sezóna v Holandsku startuje již zítra

Třetí lednová sobota se stala termínem pro slavnostní zahájení tulipánové sezóny. V tento den se každoročně promění amsterodamské náměstí Dam v obří tulipánovou zahradu. Zítra se uskuteční již 6. ročník této slavnosti.

Ačkoli tulipány původně v Nizozemí nerostly, jsou dnes jejich květy i cibule nejen skvělým vývozním artiklem, ale také silným turistickým magnetem a jednoznačným symbolem země. Není divu, že si Holanďané svůj poklad hýčkají. Oficiální zahájení tulipánové sezóny se stalo příležitostní pro vyhlášení Národního dne tulipánů (anglicky National Tulip Day či nizozemsky Nationale Tulpendag). Poprvé slavnost startující tulipánovou sezónu připravili nizozemští pěstitelé cibulovin v roce 2012. 

Třetí lednovou sobotu patří náměstí Dam tulipánům Třetí lednovou sobotu patří náměstí Dam tulipánům Zdroj: Shutterstock.com / Prasit Rodphan

Název náměstí Dam (nizozemsky de Dam) připomíná, že vzniklo v místech bývalé přehrady. Náměstí má zhruba obdélníkový tvar o délce 200 a šířce 100 metrů. Pro vaši představu nabízíme srovnání s pražským Václavským náměstím. Plocha náměstí Dam je přibližně poloviční. 

K vidění jsou i stylové klobouky K vidění jsou i stylové klobouky Zdroj: Shutterstock.com / Tim Wong Amsterdam

Ačkoli samotná slavnost začíná krátce před jednou hodinou odpoledne, zajímavou podívanou představuje už její příprava. V dopoledních hodinách zaparkují na náměstí tři obrovské kamiony, které přivezou 200 000 rozkvetlých tulipánů. Pak se do práce pustí necelá třicítka skvěle sehraných dobrovolníků. Část náměstí jim doslova rozkvete pod rukama. 

Každý si může vybrat několik tulipánů a zdarma si je odnést. Každý si může vybrat několik tulipánů a zdarma si je odnést. Zdroj: Shutterstock.com / Tim Wong Amsterdam

Lidé se pomalu scházejí už od dopoledních hodin, pozorují přípravy a spořádaně se staví do fronty. Letos tu očekávají na 15 000 milovníků tulipánů. Úderem 13. hodiny mohou lidé vstoupit mezi tulipány. A nejen to. Každý si může vybrat tulipány, které se mu nejvíce líbí. Nebojte se, nestrhne se tu žádný boj. Nikdo nepředbíhá, všichni spořádaně postupují a vkládají tulipány, které jsou tu celé i s cibulemi, do speciálních recyklovatelných tašek. Zajímavostí je, že tulipány se tu nenabízejí řezané, ale rozkvetlé i s cibulí. Kolem půl páté zmizí fronta i všechny tulipány a život na náměstí se vrátí do každodenních kolejí. 

Holandsko - země tulipánů a větrných mlýnů Nizozemí proslavily nejen mlýny, ale i pestrá pole tulipánů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ročně z Nizozemí "vycestují" do světa téměř dvě miliardy tulipánových cibulek a přibližně 1,4 miliardy řezaných květů. Hlavní tulipánová sezóna trvá v Nizozemí od ledna do konce dubna. V té době jsou tulipány k dostání v mnoha barvách a tvarech. Atmosféru slavnosti z roku 2016 si můžete prohlédnout na oficiálním videu a nebo ji sledovat už od dopoledních příprav v den konání prostřednictvím webových kamer na náměstí Dam.

Akční letáky