obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Turistická encyklopedie České republiky: Kolik míst už znáte?

Novinka na knižním trhu z vydavatelství Reade's Digest Výběr popisuje tři tisíce historických a přírodních pozoruhodnosti Česka. Jednotlivá místa jsou řazena abecedně jako v každém naučném slovníku, nicméně obsáhlá kniha nabízí i prvky turistického bedekru.

Díky mapové část, deseti tipům na okružní výlety, dvaadvaceti podrobnějším popisům větších měst, slovníčku méně známých pojmů (donjon, kamýk, škrap aj.) a především díky 1300 fotografiím mohou zájemci používat Turistickou encyklopedii České republiky také jako průvodce a plánovač svých cest za poznáním.

Na dvanácti mapových dvojlistech v měřítku 1:400 000 autoři vyznačili zelenými a červeným tečkami přírodovědně nebo památkově a kulturně zajímavé lokality­ hesla encyklopedie. Turisté tak mohou s mapou před očima vymýšlet cíl i program svého výletu. Zřejmě i proto je mapová část umístěna na prvních stránkách publikace. Hledání a listování knihou usnadňují dvě praktické, barevně odlišené látkové záložky.

Turistická encyklopedie České republikyTuristická encyklopedie České republikyAutor: Archiv ireceptar.cz

Součástí encyklopedie je příloha věnovaná národním parkům a chráněným krajinným oblastem. 56 stranám dominují fotografie krajiny, živočichů a rostlin doprovázené základním popisem chráněných území, jejich přírodovědného významu a také informacemi o turisticky nejatraktivnějších částech.

Od knihy k internetu, ale i obráceně

Ale také ten, kdo rád opakovaně přijíždí na místa, která už navštívil, si může v Turistické encyklopedii České republiky ověřit, zda mu něco zajímavého neuniklo. Kniha poslouží dobře i příležitostným cestovatelům, kteří se vydávají za krásami vlasti především o dovolené a jen výjimečně o víkendu. Cíl mají daný například místem ubytování nebo programem, který chtějí vidět. V předstihu si mohou naplánovat, kde se zastaví, čím si zpestří cestu či pobyt.

Valná většina hesel uvedených v Turistické encyklopedii končí aspoň jedním internetovým odkazem. Ocení to zejména turisté, kteří rádi spojují cestování za poznáním s výpravami za zážitky, ať už si pro ně jezdí na výstavy, historické slavnosti, folklorní festivaly, sportovní soutěže, přírodovědné akce, ochutnávky jídla a pití a další jedinečné události. O jejich termínech v knize nic nenajdou; odkaz však pomůže zjistit aktuální dění, kalendář akcí apod.

Do baťohu si objemnou knihu 1,75 kg těžkou sotva někdo přibalí. Ale v autě se může hodit i příležitostně: Encyklopedie napoví, kde je poblíž co k vidění, která zřícenina stojí tamhle na kopci apod. (Ostatně zúžený formát A4 byl použit záměrně, aby se publikace vešla do přihrádky ve dveřích vozu.)

Prolistujte si Turistickou encyklopedii

HTML kód

Turistickou encyklopedii si můžete objednat na www.turistickaencyklopedie.cz

Obrázkový test

Většina ze třinácti set fotografií Turistické encyklopedie České republiky vznikla během dvouleté přípravy knihy. Dá se o nich tedy říci, že zachycují místa v relativně aktuální podobě. Řada snímků se také víceméně odlišuje od všeobecně známých záběrů. Jsou mezi nimi fotografie z ptačí perspektivy i klasické záběry kostelů a náměstí, ale třeba v méně vídané kompozici.

Bohatý fotografický doprovod encyklopedie se dá využít k otestování vlastních cestovatelských znalostí: Pouhým listováním a prohlížením pravých­ obrazových ­stran si můžete vyzkoušet, která místa poznáte. Pak teprve sklouznete očima k popiskům, abyste se ohodnotili anebo si položili jednoduchou otázku: Tak kdy a kam vyrazíme?

Podívejte se na internetové stránky Turistické encyklopedie! Najdete zde nejen více informací o samotné knize, ale také kompletní přehled informací o CHKO a NP v České republice.

Akční letáky