Valentýnské srdce v kameni, srdíčko na smetaně a stírání voskovek
12. 2. 2016

Valentýnské srdce v kameni, srdíčko na smetaně a stírání voskovek

Nabízíme nápady a návody, tentokrát inspirované svátkem zamilovaných, svatým Valentýnem.

A je to tady zase! Kontroverzní svátek, který jedni zavrhují a druzí slaví ostošest. Tentokrát připadne svatý Valentýn na neděli. O historii a vzniku tohoto dne už bylo napsáno mnoho řádků, přesto v krátkosti připomenu, jak vznikl.

14. února - svátek sv. Valentýna

Postava svatého Valentýna je podle historiků skutečná. Je možné, že je tak trochu poskládaná z několika osob dohromady. V době vlády císaře Claudia II bylo umučeno několik kněžích. Všichni se jmenovali „Valens“, což v překladu znamená ctihodný.

Další verze hovoří o postavě Valentýna, který měl žít v za dob panování císaře Claudia II Gothica, což bylo v letech 268 až 273 našeho letopočtu. Valentýn byl popraven právě v této době.  V té době zakázal císař mladým lidem zásnuby i svatby v celém Římě. Domníval se, že takové kroky mu odvádí muže od povinností vojenské služby. Křesťanský kněz Valentýn jeho nařízení nerespektoval a tajně oddával mladé páry toužící po společném životě. Za to byl v roce 269 popraven, a to právě 14. Února. Ještě před smrtí stačil napsat jedné ženě dopis, jejichž psaní se stalo tradicí. Takové dopisy se nazývají Valentýnky. Kněz byl po několika letech prohlášen za svatého.

Jiná verze tvrdí, že Valentýn byl moudrý a vzdělaný muž, který se těšil oblibě svého panovníka císaře Claudia. Jediné, co mu vadilo, byla jeho víra. Proto k sobě povolal městského prefekta Astoria, který měl za úkol na Valentýna dohlížet. Astorius měl slepou dceru, za kterou se Valentýn každý den modlil, až jí vrátil zrak. Pohané neuvěřili v zázrak a jednoho dne vtrhli do jeho domu a Valentýna popravili.

Z dochovaných pramenů se dále dozvídáme, že uctívání Valentýna stanovitl papež Gelasius I. Bylo to v roce 496. K Valentýnovi se váže mnoho dalších legend. Legenda Aurea, jejímž autorem je Jakube do Voragine, pochází z roku 1260 a říká, že Valentýn odmítl před císařem popřít Krista, proto byl popraven. Další legenda praví, že ve čtrnáctém století anglický básník Geoffrey Chaucer napsal ve své básni Ptačí sněm o zásnubách patnáctiletého anglického krále Richarda II a dcery Karla IV Anny České. Spojil zde Valentýna s jejich romantickou láskou a právě on z něj udělal patrona všech zamilovaných. Jako symbol lásky v básni vystupuje holub a holubice, kteří mají po celý život jednoho partnera, což je chápáno jako obraz trvalé a věrné lásky. Jeho báseň odstartovala oslavu svátku zamilovaných v anglosaských zemích a tradice tohoto svátku je stále největší právě v Anglii a v USA. 

První Valentýnku podle historiků napsal francouzský vévoda Karel Orleánský své ženě v době, kdy byl vězněn v Toweru jako zajatec v bitvě u Angicourtu.

První Valentýnku podle historiků napsal francouzský vévoda Karel Orleánský

Česko má v relikviáři na pražském Vyšehradě uloženou prý lopatku z ostatků svatého Valentýna, kterou tam dal dopravit císař Karel IV., o němž je známo, že byl zatížený na ostatky svatých. Za jeho vlády kláštery své ostatky svatých chránili z obavy, aby jim císař neraboval hroby.

Jméno Valentýn nebo Valentin je symbolem lásky, zdraví a síly. Vzniklo z latinského slova „valens“, jež právě značí sílu a zdraví. Tak vzniklo jméno Valentinus, z něhož se vyvinuly další varianty.

Ženská obdobě jména je Valentýna nebo Valentina. Jméno má mnoho dalších podob, například Valerián, Valerie. Říká se jim Val, Vala, Valek, Valin, Valoušek, Týnek apod. V němčině, španělštině nebo fracouzštině zní jako Valentine, v angličtině Valentin, v italštině Valentino. Maďaři používají jméno Valentin nebo Bálint, v Polsku Walenty či Walentyn, v Rusku Valentin či Valent.

Čtrnáctý únor není jenom dnem zamilovaných. V tento den je „Světovým dnem léčby zvukem“. V tento den se po celém světě nese zvuk, který vydávají lidské hlasy. Lidé se scházejí na různých místech a v pravé poledne se zebe vydávají zvuk v podobě slabiky „ah“. Zvuk vysílají směrem ke Gaii, k matce Zemi. Rituál mají jak kolektivy, tak i jednotlivci.

Tak si můžete dokonce zvolit, jestli budete tento den slavit svátek zamilovaných nebo ctít světový den zvuku.

Srdíčka na smetaně 

Nápad na Valentýnské menu může být až tak originální, že svému partnerovi srdíčka připravíte jako lahodný pokrm. Když to bude s láskou, proč ne? 

Stírání voskovek na látku

Zajímavá technika s voskovkami pochází opět z dílny Moniky Brýdové. Tento týden se nabízí Valentýnský motiv.

Autor Mercedes Wimmerová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS