Betlému dominuje kostel z vesničky Police, kde se autorka narodila, a kolem jsou další stavby a postavičky jí blízké. Pracovala na něm přes půl roku. Protože by se jednotlivé díly nedaly do demižonu umísťovat hrdlem, pomohli jí s rozříznutím a slepením demižonu skláři.

V Pelhřimově mají i největší evropský betlém – vyřezal ho koncem 80. let Jiří Halouzka z Jiříkova. Skládá se z padesáti figur v životní velikosti, postava sv. Josefa měří 2 metry. Na každou figuru padl celý strom, na slona, vážícího 1,5 tuny, dokonce dva. Pan Halouzka má na svém kontě i několik dalších úctyhodných děl, kterými se zapsal do české mutace Guinessovy knihy rekordů – naposledy patnáctimetrového, z jednoho kusu dřeva vyřezaného krokodýla, který je umístěn v ostravské zoo.

Nejmenší ozdobně zabalený dárek vytvořila Radka Křivánková. Jednalo se o miniaturní australský opál o rozměrech 1x1 mm. Radka na něj dokázala vyrobit krabičku o rozměrech 4x3x1 mm a dokonce jej zabalila do hedvábného papíru a ozdobných stužek.

Nejdelší český papírový řetěz, měřící 16 905 metrů, vytvořili svého času účastníci vánočních trhů v Karviné. Do té doby držel tuzemský rekord řetěz o šest tisíc metrů kratší, pospojovaný žáky mateřských a základních škol ve Vsetíně. Světový primát uhájilo šedesát studentů z univerzity v irském Dublinu, jejichž vánoční řetěz měří 59,05 kilometrů. Čechům se zase podařilo vytvořit nejpevnější vánoční řetěz na světě. Slepilo jej 185 studentů a pedagogů z Humpolce, měřil 3,363 kilometru a utáhl osobní auto.

Další světové prvenství máme díky Jaroslavu Vejvarovi z Rakvic, který vytvořil největší vánoční ozdobu ze slámy. Z 1800 metrů slámy upletl ozdobu velikou přes dva metry. Naopak rekordmanemem miniaturních slaměných ozdob je Robert Zauer, který umí uplést vrkoče o délce 16 mm a šířce 6 mm.

Nejdelší prskavka v Čechách je 250 cm dlouhá a vydržela prskat 17.48 minut. Má průměr 1,4 cm a pochází z dílny družstva Služba Ostrava.

Nejdéle uchovaný vánoční stromek měli manželé Čechovi ze Zlína. Borovice jim vydržela celý rok od 24. 12. 1998 do 24. 12. 1999. Jehličí sice uschlo, ale neopadalo.

Nejstarší dochovanou vánoční kolekci vlastní paní Ladislava Kreinerová z Říčan. Pochází z r. 1938 a obsahuje lístek psaný rodiči majitelky s textem hovořícím o tom, že kolekce nemohla být použita vzhledem k příchodu hitlerovských vojsk.

Dalšími raritami, s nimiž se každoročně vydává pelhřimovská agentura Dobrý den na vánoční turné po zemích koruny české, je čtyři metry vysoká voskovice a čajová konvice o objemu 640 litrů, z níž se čepuje při těchto akcích čaj a grog.

O Vánocích 2006 přibyl mezi vánoční rekordy nejvyšší ozdobený živě rostoucí strom (v době rekordu měřil 22,47 m), a to ve Žďáru nad Sázavou. O jeho výzdobu se každoročně starají žáci tamních střeních škol. Potřebují na to přibližně 150 barevných světel a 90 metrů kabelů.

Na překonání stále čeká rekordní vánočka, která byla upečena v roce 2005 v pelhřimovském pekařství Adélka. Byla klasicky pletená ze šesti pramenů, měřila 4,5 metru a vážila 50 kilo. Na její výrobu se spotřebovalo 40 kg mouky, 40 vajec, 10 kg cukru a 8 kg másla. Těžší vánočku ale podle historiků stvořili už v roce 1987 pekaři v Krásné Lípě – vážila údajně rovné čtyři metráky (ovšem nebyla zdokumentována)!

Kuriozity ze světa nej

Zůstaňme u vánočky – tu úplně největší na světě upekli v prosinci 2000 v Kanadě. Obří kus pečiva vážil přesně 2502,4 kg, byl 21,95 metrů dlouhý, na šířku měl 45,72 cm a na výšku 33,02 cm.

Ještě stejný měsíc však tato kolosální vánočka náš svět opustila - pochutnalo si na ní 3500 hostů.

Největší adventní věnec, který kdy vznikl, měří v průměru pět a třičtvrtě metrů a vyrobil ho z plastových kelímků Mexičan Sergio Rodriguez Villareal. Tento svérázný vánoční rekordman má na kontě ještě několik dalších podobných prvenství – například:

  • obří svíčku sestavenou z 1164 láhví a 1789 kusů zrcadel,
  • vánoční sochu anděla z 2964 pivních láhví,
  • ornament v podobě vánočního zvonu z 4854 láhví.

Dlužno dodat, že láhve nechával Villareal nenačaté, jinak by asi dopadl velice špatně.

Kdo by chtěl mít doma opravdu nejvyšší vánoční stromeček, musel by probourat pár pater. Rozhodně nic do panelákového bytu. Ten dosud nej měřil na výšku 67,36 m. Byla to douglasská jedle. Vztyčili a ozdobili ji v Northgate Shopping Centre v americkém Seattlu v roce 1950. Stromek se převážel 32 kilometrů a celé dva dny trvala příprava ulic, kterými měl tenhle nadměrný náklad projíždět. Pro tisíce světélek, kterými se strom po ozdobení rozzářil, vyráběl energii samostatný agregát.

Zajímavý průzkum provedla ve velké Británii společnost Travelodge: Zjistila, že nejobávanějším návštěvníkem během vánočních svátků je tchyně. Návštěvy matky své partnerky či svého partnera se děsí jeden z pěti dospělých. Na dalších místech nejneoblíbenějších hostů jsou ostatní příbuzní.

Téměř každý třetí Brit považuje jejich bavení za stejně stresující událost, jakou je například pohovor se šéfem v zaměstnání.

10 nejobávanějších návštěv:

  1. Tchyně (zůstávají příliš dlouho).
  2. Tetičky (považují dům za hotel).
  3. Bratři a
  4. tchánové (přicházejí neupravení a špinaví).
  5. Sestry (kupují hrozné dárky).
  6. Babičky (kritizují štědrovečerní večeři).
  7. Matky (pomlouvají neuklizený dům).
  8. Strýčkové (jsou příliš hluční).
  9. Dědové a nevlastní matky (vypijí příliš alkoholu).
  10. Synovci, neteře, vnoučata a bratranci (nechávají po sobě neuvěřitelný nepořádek).

Nejtěžší půst zažila o vánocích 1987 paní Brigitte Pierrová, která strávila týden v zavřeném obchodním domě Lorda and Taylor ve Washingtonu. Tato trochu zapomnětlivá jednaosmdesátiletá dáma se v něm zamotala 21. prosince a našli ji až v pondělí 28. prosince večer. Seděla na zadním schodišti a policisty požádala o šálek čaje. Po převezení do nemocnice se všichni divili, jak mohla vydržet sedm dní bez jídla a tekutin.

Coby vánoční koledník se nejlépe osvědčil americký zpěvák Bing Crosby. Jím nazpívané verze písně White Christmas (Bílé Vánoce) se prodalo po celém světě vice než 100 milionů kopií, což je rekord. Nahrávka je opakovaně vydávána každý rok od roku 1942. Poslední velký úspěch u posluchačů zaznamenala v roce 1998, kdy se udržela v britských hitparádách nepřetržitě po tři týdny.

Velmi drahé přání

Pokud tuny vánočních přání, které každý rok dostanete, hodíte po skončení svátků klidu a míru do popelnice, možná neděláte úplně dobře. Třeba by se některá z nich dala v budoucnu dobře zpeněžit. Na aukci v britském městě Devizes byla roku 2001 vydražena dosud nejdražší vánoční pohlednice. Měří 13x8 cm a byla ručně okolorována britským ilustrátorem Henry Colem, který ji roku 1843 poslal své babičce. Kupec ji koupil za 20 000 liber, tedy v přepočtu za přibližně 890 000 Kč.

Vánoce jako byznys

V USA jsou Vánoce byznys, který propuká okamžitě po Halloweenu. Ovšem přístup k Vánocům se v Americe v posledních letech mění. Aby neurážely nekřesťanské spoluobčany, vytlačuje se z nich křesťanský obsah a prezentují se jen jako kulturní svátky. Američané si už nepřejí Merry Christmas, ale Happy Holidays. Má to i čistě obchodní důvody: podchytit k utrácení i nekřesťany.

Dosud neotřesitelné postavení Santa Clause začíná ohrožovat sněhulák, který je politicky korektnější a přijatelnější. Z klasických symbolů Vánoc se na veřejných místech objevuje už jen ozdobený stromek. Ani pouliční lampy mnohde nezdobí betlémské hvězdy, ale neonové vločky. Co se zatím drží, jsou adventní věnce s rudými stuhami. Balkony a okna bytů obtékají stovky žároviček, větve stromů v zahradách jsou propletené řetězi světélek, před domy blikají jelínci, lední medvědi, sněhuláci, delfíni... A na jedné farmě na Floridě dokonce i živí krokodýli.

Sběratel vánočních ozdob

Stefan Phillips z Trevíru sbírá už 20 let vánoční ozdoby. Jeho sbírka dávno přesáhla hranici 1000 kusů a sběratelská vášeň tohoto sedmačtyřicetiletého učitele a umělce stále neopustila. Většinu pokladů nachází v bazarech nebo ve starožitnostech, několik jich vyrobil sám, spoustu dostal od přátel − pocházejí z celého světa, např. z Texasu, Kanady nebo Litvy.

Každý rok Stefan všechny ozdoby vytáhne a ozdobí jimi 3 metry vysokou jedli. Zdobení stromku mu zabere dva dny. Výsledek ovšem stojí za to.

Rady a novoty

Obtížný úkol si dala skupina francouzských bojovníků za práva zvířat, když v roce 2007 před Vánoci zahájila kampaň proti husím a kachním játrům. Tato pochoutka totiž tvoří součást tradiční francouzské vánoční tabule, takže právě v této době dosahuje jejich spotřeba vrcholu.

Aktivisté spolku Stop vykrmování se snažili lidi přesvědčit, aby se vzdali své delikatesy, při jejíž výrobě hraje podstatnou úlohu vykrmování, které zvířatům způsobuje utrpení. Za tučná játra nabízeli náhradu – rostlinnou pastu s lanýži a šampaňským. Neuspěli.

Jiní odpůrci zbytečného vánočního plýtvání zase radí: Zhasněte vánoční světla, k večeři si dejte ústřice a pod stromeček nenadělujte rozhodně žádnou elektroniku. Každý může podniknout několik kroků, aby omezil dopad vánočních oslav na životní prostředí. Nejde jen o recyklovaný vánoční papír na dárky. Ke zmenšení takzvané ekologické stopy, kterou po sobě zanecháváme, můžeme přispět nákupem stromečku v květináči, který pak přesadíme na balkon či zahradu a příští rok znovu ozdobíme.

Ochránci zvířat v Británii svého času varovali před rekordním úhynem psů během Vánoc. Mnozí majitelé totiž netuší, že jejich psím miláčkům škodí čokoláda. Stejně jako další výrobky z kakaa obsahuje látku podobnou kofeinu, která je pro psy a další zvířata ve větším množství velmi nebezpečná – má dopad na nervový systém a na srdeční sval, a může tak vyvolat až jejich smrt.

A ještě jednou Británie: Umělé stromky postavené na špičku (věší se ze stropu) se už v roce 2008 prodávali na internetu za 300 liber. Ctí údajně starobylou evropskou tradici, podle níž obrácené stromečky symbolizují nejsvětější trojici Otce, Syna a Ducha svatého. Navíc potřebují méně prostoru na podlaze a poskytují větší možnosti pro dekoraci v úrovni očí.

Klára Říhová, Marie Rubešová

Foto Shutterstock