obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční Receptář speciál: jídlo, víno, orchideje, vesnický orloj, veverky...

Pohodové i užitečné čtení přináší čtvrtý speciál Receptáře roku 2014. V jeho příloze Recepty Receptáře najdou příznivci kulinářských zážitků řadu méně obvyklých receptů na přípravu svátečních menu.

Orloj místo trafostanice

Ve vsi pod Ještědem známé pozoruhodnými exponáty zdejšího Muzea betlémů mají od roku 2008 orloj. Vznikl ve věži, která kdysi byla trafostanicí, a to zásluhou chalupáře a obyvatele Kryštofova Údolí, podnikavého Martina Chaloupky. Sháněl mistry řemeslníky, sponzory a patrony sám investoval do díla značnou částku.

orloj místro trafostaniceorloj místro trafostaniceAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Podrobnosti si přečtěte ve vánočním Receptáři speciál pod titulkem Jak sledují čas v Krištofově Údolí a nechte se zlákat k výletu za vesnickým orlojem s vyřezávanými apoštoly i za tamními betlémy.

Křehké krásky mezi zemí a nebem

„Slovo orchidej vyvolává představu noblesní exotické rostliny z tropických pralesů, se skvostnými květy roztodivných tvarů. Představují možná vrcholný výtvor přírody i práci vynikajících zahradníků,“ píše v knize Život orchidejí její autor RNDr. Miloslav Studnička, CSc., ředitel Botanické zahrady v Liberci. Čtenáře Receptáře zve na prohlídku nejrozmanitější sbírky orchidejí v republice.

Křehké krásky mezi zemí a nebemKřehké krásky mezi zemí a nebemAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Kdo se za libereckými orchidejemi vypraví, nejspíš si odveze sváteční náladu, kterou Andělé mezi květinami dokážou navodit.

„Orchideje jsou zjemnělými kráskami nejen na pohled, ale ve srovnání s ostatními rostlinami jsou skutečně konkurenčně slabé. V soutěži o světlo a prostor unikají na různá extrémní stanoviště. Ačkoliv někdy koření i v půdě, mnohem větší počet druhů roste na stromech (epifyty) nebo na skalách (petrofyty). Epifyty využívají stromy jen jako podklad, podobně jako petrofyty se uchycují na skalách. Neprorůstají do živých pletiv stromu, nejsou parazitem,“ vysvětluje botanik.

Dekorace skládané z časopisů

Neobyčejný materiál pro vánoční dekorace mohou poskytnout obyčejné časopisy. Jednoduchým trikem se z nich dají vyrobit stylizované stromečky, které si například Angličané rádi dávají na krbovou římsu nebo za okno. Stačí přeložit každou stránku dvakrát podle fotografií, publikovaných ve vánočním speciálu pod titulkem Novinové stromečky. A opatřit si předem nějaký obyčejný časopis.

Dekorace skládané z časopisůDekorace skládané z časopisůAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Receptář obyčejný není a jeho vánoční speciál teprve ne. Vedle řady zajímavostí a stránek s užitečnými vánočními tipy obsahuje i další pětici návodů na nápadité vánoční ozdoby či dárky.

Kterým vínem doladit sváteční menu?

Dobré jídlo a dobré víno k sobě patří také o Vánocích. A protože tradičním štědrovečerním pokrmem v českých domácnostech stále zůstává kapr, tak nejspíše láhev vína bílého. Nebo i červeného?

Kdysi to bývalo jednodušší. Všeobecně uznávané pravidlo znělo: K bílým masům bílá vína, k červeným masům vína červená. A ke sladkému vína ještě sladší.

Jenže díky rozvoji technologií svůj charakter mění i samotná vína, a tak je dnes na výběr mnoho našich i zahraničních vín v pestré škále mohutnosti, kyselosti i sladkosti. Vznikají tak nové kombinace jídel a vína i nové chuťové návyky.

Kterým vínem doladit sváteční menu?Kterým vínem doladit sváteční menu?Autor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Příloha vánočního speciálu Recepty Receptáře přináší  řadu netradičních receptů na přípravu svátečního menu!

Která vína dávat k lehkým jídlům a která vyžadují hutná a mastná jídla s omáčkami či tučným vepřovým? Která základní pravidla o harmonii chutí mají v kulinářství platnost trvalou?

  • Vánoční Receptář speciál přináší podrobné poradenství na téma jak snoubit Víno a jídlo a rovněž konkrétní tipy na výborné pití z moravských vinic.

Oříšky ve veverčí kredenci

Také veverky potřebují pomoci se zajištěním dostatku potravy.  „Speciální krmítko pro veverky lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí – na strom v zahradě u domu, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se kvůli snadnému doplňování potravy připevňuje asi 170 cm od země. K instalaci stačí kladivo a hřebík, nebo šroub a šroubovák,“ radí provozovatelé Záchranné stanice pro veverky Pinky, kteří každoročně zachrání na stovku veverčích mláďat z celé republiky. Veverky krmítko ocení nejen v zimě, ale po celý rok. Zvláště pak samička, která kojí, krmí a sama vychovává mláďata. Rodinu zakládá časně zjara a podruhé během léta.

Oříšky ve veverčí kredenciOříšky ve veverčí kredenciAutor: Archiv ireceptar.cz

  • A jak krmítko pro veverky funguje? Veverka si sama odklopí víko z plexiskla, které chrání potravu před vlhkem a před zájemci z řad jiných zvířecích druhů. Přečtěte si ve vánočním speciálu, které oříšky a semena veverce nabídnout a kde najdete podrobný návod na výrobu krmítka.

Podrobný obsah 

Předplaťte si Receptář

Akční letáky