obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční speciál Receptáře 2013: advent, ozdoby, dárky, pohádka...

Žádné přeskakování a vyhazování, ale obcházení po souběžné trati, tak zní pravidlo ježíškovsky mírumilovné stolní hry Rychle ke stromečku. Hrací plochu najdete uvnitř nového speciálu časopisu Receptář.

Ke stromečku

O Štědrém večeru bude záležet jenom na trpělivosti celé rodiny, zda si po večeři zahrajete o přístup k nadílce pod stromečkem. Stačí k tomu tolik figurek, kolik se vás posadí ke stolu, běžná hrací kostka a zmíněná hrací plocha z vánočního speciálu Receptáře 2013. Kdo proskáče po hracích políčkách do cíle, půjde si rozbalit dárky.

Na trati čekají na hráče bonusy typu „Už cítíš vůni jehličí, postup o jedno políčko“, ale také zdržení jako třeba „Potkáváš se s kamarádkami, 1x neházej“.

Vánoční hra Vánoční hra Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stolní hra Rychle ke stromečku umocní sváteční těšení se z dárků, ale samozřejmě ji můžete hrát kdykoliv, kdy se vám (tištěný) speciál Receptáře Veselé vánoce s dětmi dostane do ruky.¨

Vedle rozmarné hry v časopise najdete řadu dalších zajímavých témat:

Existuje Ježíšek?

„Večeři si užíváme, jíme hezky pomalu, aby nezaskočila kostička, a krotíme nedočkavce nižších věkových kategorií. Když už zlobí přes míru, s vážnou tváří se domlouváme, že jsme dnes už hodně unavení a že Ježíšek bude chodit podle západního modelu až ráno. Ozve se zoufalé Nééééé! Pak tedy navlečeme bundy a jdeme na zahradu jednak sypat ptáčkům, jednak zpívat koledy…“ popisuje autorka štědrovečerní rituál, v němž Ježíšek (mužská část rodiny) hromadí pod stromečkem dárky právě ve chvíli, kdy jsou děti na zahradě.

V článku Ježíška nám nikdo nevezme je takových ukázkových příběhů víc a také doklady o tom, že i starší děti rády přistupují na pohádkovou hru na Ježíška.  

Ježíška nám nikdo nevezme Ježíška nám nikdo nevezme Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Adventní kalendáře

K nejoblíbenějším patří kalendáře „jedlé“. Zejména děti rády objevují překvapení pro předvánoční den. Obvykle počínaje 1. prosincem otevírají první okénko a odpočítávají si tak příchod Ježíška, který jim přinese dlouho očekávané dárky. Navíc každý den dostanou sladkou odměnu, většinou čokoládovou, kterou najdou v otevřeném políčku kalendáře.

Takový adventní kalendář dostali už v roce 1934 zákazníci, kteří si koupili kolekci od firmy Orion. Na kalendáři byl nakreslen vánoční stromeček se 24 zavěšenými předměty. Po jejich vyloupnutí vzniklo okénko s vlepeným průsvitným obrázkem. Když se kalendář nalepil na okno, proti světlu zářila prázdná okénka.

adventní kalendář adventní kalendář Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční speciál Receptáře i jeho obsáhlá sváteční příloha Recepty Receptáře obsahuje několik návodů na zhotovení adventního kalendáře, například nugátového.

Ozdoby

Z plsti

Trochu historicky vypadají ozdoby na stromeček vystřihované a slepované z plsti. „Tvorba plstěných ozdob je velmi jednoduchá, jediné, co byste neměli podcenit, jsou opravdu ostré nůžky,“ doporučuje autorka návodu nazvaného Hřejivé ozdoby, který přesně zapadá do motta celého vánočního speciálu Receptáře: Veselé vánoce s dětmi.

Z korku

Jeden špuntík vystačí na jednu ozdůbku. Kdo korkové špunty sbírá aspoň od sv. Martina, stylově ozdobí celý stromek. Špunt rozřežeme na plátky a jednotlivá kolečka slepíme tavnou pistolí. Na dětech můžeme nechat zdobení podle vlastní úvahy. Speciál Receptáře nabízí variantu s knoflíkem, ozdobným provázkem, mašlí, barvou a patinou.  

Z papíru

Ozdobné řetězy patří osvědčeným doplňkům vánoční výzdoby, ať už ty živé ze zelených větviček, z barevných ozdob nebo ze sušených plodů. Vločková girlanda zhotovená z tenkého papíru vytvoří dokonalou iluzi tající ledové krásy.

Recyklací

Snáze to snad už ani nejde: Zvonečky z obalů na vejce se hodí na stromeček, k zavěšení do oken, na dveře nebo kamkoliv nás napadne. Děti rády pomohou s vystřižením spiček z papírových plat na vejce, s jejich pestrým obarvením i zavěšením. Vzniknou tak Nejjednodušší zvonečky na světě.

ozdoby z drátu ozdoby z drátu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Z drátu

Hliníkový drát je měkký a dobře se z něj tvarují různé motivy. Třeba Třpytivá šiška nebo Anděl. Budeme potřebovat zlatý hliníkový drát o průměru 2 mm, zlatý dekorační drátek o průměru 0,3 mm, kleště (štípací, ploché i kulaté) a návod ve speciálu Receptáře na straně 52 a 53.

Dárky

Z vody, hladké mouky, kuchyňské soli, octa, oleje, potravinářského aroma a barviva vařením a mícháním vyrobíme domácí modelínu, skvělý dárek pro dětskou fantazii.

Romantické sněžící koule neboli sněžítka poslouží jako originální dekorace vánočního stolu, ale radost udělají i jako hračka nebo doplněk okenního parapetu. Ke zhotovení stačí zavařovací sklenice se šroubovacím uzávěrem, voda, flitry, figurka či drobné hračky a dvě tři další maličkosti.

sváteční hodování sváteční hodování Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sváteční hodování

Zvyky a tradice spojené s obdobím Vánoc vytvářejí v dětské duši základ pro budoucí rodinné vztahy, stravovací zvyklosti a chování ve všech ostatních oblastech života. Dost důvodů pro to, aby redakce receptové části vánočního speciálu připravila Vánoční kuchařskou abecedu gastronomických tradic. Rozmanité recepty autoři vybírali se zvláštním zřetelem na nejmladší členy rodiny!

Pohádka

Nad obrazově textovým vyprávěním o kouzelném kaštanu, pod kterým se krásně sní, mnohé asi napadne, že pohádkové kouzlo proměnilo i samotný Receptář speciál — v milou Receptářídoušku.

Podrobný obsah 

Předplaťte si Receptář

Akční letáky