Hospitál Kuks majestátně shlíží do malebného labského údolí a pozvolna se probouzí do své někdejší krásy. Přibývá zajímavých výstav, exponátů i akcí, které sem lákají nové a nové návštěvníky. Vánoční trhy v originálním historickém prostředí a s nabídkou vybraných řemeslných výrobků k nim bezesporu patří.

Dva listopadové víkendy se na nádvoří a také v interiérech Hospitálu v Kuksu konají Vánoční trhy. Na pultech prodejců se objevují

  • smaltované šperky, foukané či malované sklo, repliky historického skla,
  • drátované výrobky, cínové figurky, ručně malované skříňky na klíče,
  • výrobky ze lnu a bavlny, z dřevité vlny, patchwork, textilní hračky,
  • svíčky, brašny, selská keramika, nakuřovadla, korkové výrobky,
  • dřevěné nádobí, zdobené plechové konvičky, čepice,
  • perličkové vánoční ozdoby, adventní věnce, perníčky, vánoční pohledy,
  • ale též oříšky, struhátko na česnek, karamelky, slané pečivo, čerstvé minikoblížky…

Zatímco v minulosti se trhy konaly mj. také ve zdejším lapidáriu mezi originálními skvosty barokního sochařství, od roku 2010 nabízejí řemeslníci své zboží v refektáři, tedy ve špitální jídelně Hospitálu. Díky tomu má veřejnost příležitost nahlédnout do prostor běžně nepřístupných.

Atmosféru pěkných trhů v nevídaném prostředí obohacují také koncerty v kostele Nejsvětější Trojice.

Zachoval se špitál, lázně zmizely

Před třemi stoletími se během necelých čtyřiceti let malá víska Kuks díky hraběti Františku Antonínu Šporkovi proměnila ve velkolepý lázeňský areál a současně i místo pro stare a nemocné.

Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století tu vyrostly jak lázeňské budovy a zámek, tak Špitál milosrdných bratří s kostelem Nejsvětější Trojice uprostřed. Západní křídlo hospitalu sloužilo jako domov pro stovku chudých starců a vojenských vysloužilců z okolí. Byl financován Šporkovou nadací.

Zatímco dole u řeky v zámku a v lázních se bohatí hosté radovali na plesech, za zdmi protější dominanty krajiny dožívali lidé své osudy, často plné utrpení. Nejspíš i tento dávný kontrast propůjčil místu neopakovatelný genius loci. Stejně jako plastiky Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny. Řada staveb sice nenávratně zmizela, cenná sochařská díla však zůstala.

A tak se tu můžete při předvánočním výletě procházet mezi slavnými Ctnostmi a Neřestmi. Spatříte zde Trpělivost s beránkem, Statečnost s maršálskou holí, Pilnost opřenou o úl, Štědrost s rohem hojnosti, Upřímnost se srdcem na dlani, slepou Spravedlnost, ale také Pýchu s pávem, Lakomství s měšci peněz, Závist se vzteklým psem, Obžerství s tučným vepřem, Pomluvu s vyplazeným jazykem a další.

Pěšky do Betléma

A pokud vám zbude čas, projděte se Betlémem − neopakovatelným lesním zátiším s chátrajícími Braunovými plastikami poustevníků, svatých a reliéfy s biblickými výjevy. Vede tudy naučná stezka Kuks − Betlém − Žireč. Betlém je od Hospitalu vzdálen tři kilometry, od obce Žireč asi čtvrt hodinky chůze.

Další tipy na výlety za inspirací najdete v rubrice Kalendář akcí.