rozhledna - Velké Pavlovice
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velké Pavlovice: Nad vinicemi se tyčí nová rozhledna

Za humny Velkých Pavlovic, ve viničné trati vyrostla na jaře roku 2009 rozhledna. V anketě na webových stránkách města dostala jméno Slunečná. Kdo se vydá za zdejšími vinaři, může se z výšky rozhlédnout po malebných kopcích plných vinic.

Velké Pavlovice se z nové rozhledny těší. Ke Slunečné vede pěší i cykloturistická trasa vinařského mikroregionu Modré Hory. Po 75 schodech blíž nebi rádi stoupají příznivci vinných sklípků i turistiky. 

Z plošiny 15 metrů nad zemí pak se zalíbením hledí do okolních vinných sadů. Rozpoznávají zřejmý obrys Pavlovských vrchů, pokukují po rozhledně na Kraví hoře nad nedalekými Bořeticemi. Někteří znají tamhleten Strážovický kopec, často dohlédnou k lednicko-valtickému Minaretu nebo se radují, když mohou zamávat vyhlídkovému letadélku.

Konstrukce ze dřeva a oceli dosahuje celkové výšky 18,6 metrů a také díky poloze na kopci (225 m nad mořem) nabízí tak příjemný výhled do krajiny.

Do paty rozhledny je zakomponován kamenný sklípek − stylové řešení prodejny s občerstvením a suvenýry.

vinná révavinná révaAutor: Archiv ireceptar.cz

Do sklepa za vinaři 

Kdo se vydá na výlet na rozhlednu, nejspíš neodolá, aby o kousek dál neochutnal víno přímo ze sklípku. Nejblíž je to do Bořetic a Velkých Pavlovic. 

Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic má už léta zavedeny vinařské služby, aby od jara do podzimu měl každý návštěvník každý den možnost navštívit vinný sklep.

Od dubna do září denně mezi 14. a 20. hodinou nebo po dohodě i v jiný čas mohou zájemci zajít do některého vinného sklepa ochutnat vzorky, prohlédnout si sklepní hospodářství a odvézt si nejen dobré vínko, ale i pěstitelské či zpracovatelské rady a zkušenosti.

Patnáct velkopavlovických vinařství má pro tyto účely rozdělené návštěvnické služby. Rozpis, které vinařství je kdy otevřeno, uvádějí webové stránky města.

Kdo z vinařů očekává hosty, má před sklípkem vyvěšenu oranžovou vlaječku.

rozhledna - Velké Pavlovicerozhledna - Velké PavloviceAutor: Archiv ireceptar.cz

Rozhledna Slunečná několik dní před otevřením, které proběhlo 8. května 2009.

Karolína Bártová, foto Zdeněk Karber

Akční letáky