Vlaštovka obecná v letu.
Zdroj: Shutterstock.com / Gallinago_media

Vlaštovky jsou zpátky. Oproti loňsku o pouhý den později

I přes současné ochlazení se objevují první vlaštovky. První hejnko 15 vlaštovek bylo pozorováno ve středu 22. března v Mutěnicích na Hodonínsku. Tedy o pouhý den později než v loňském roce. Od té doby se objevily na dalších pěti lokalitách.

Vlaštovka je prastarým symbolem jara. Její první štěbetání napovídá, že zima je pryč a přišlo jaro. „Její přílet je opravdu velmi úzce svázán s prvním jarním dnem, proto není divu, že se symbolem jara stala právě ona,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. 

vlaštovka Vlaštovka v letu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak dlouho trvá vlaštovkám jejich pouť?

Vlaštovky patří mezi dálkové migranty. Zimují v jižní a střední Africe a při příletu mají za sebou cestu dlouhou až 10 000 km. Tuto cestu zvládnou přibližně za 4 týdny, tedy téměř o 2 týdny rychleji, než cestu podzimní. „Ptáci pospíchají na hnízdiště, kde po dlouhé cestě potřebují rychle obnovit tukové zásoby. Bohužel současné počasí jim mnoho nepřeje,“ komentuje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické přílet vlaštovek.  „V chladném a deštivém počasí nelétá hmyz a hmyzožraví ptáci pak nemají šanci doplnit ztracenou energii. Můžeme jenom doufat, že se brzy oteplí.“ 

vlaštovky Vlaštovky před svou zpáteční poutí rády sedají na drátech elektrického vedení. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahlédli jste vlaštovky? Dejte o tom vědět ornitologům

Přílet vlaštovek sledují také děti i dospělí v celé Evropě v rámci kampaně Jaro ožívá.Své první pozorování vlaštovky, čápa, kukačky, rorýse a vlhy pak zadávají na www.springalive.net. Jaro ožívá organizuje v evropských a afrických zemích BirdLife International, u nás zastoupený Českou společností ornitologickou. Sledujte také, kdy se objeví první vlaštovka ve vašem okolí, může to být každým dnem! A nezapomeňte zadat své pozorování. 

vlaštovky Hnízda si vlaštovky s oblibou budují u chlévů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co jste možná o vlaštovkách nevěděli

 • Lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí.
 • staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše.
 • Staří Římané je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo.
 • Dříve si lidé mysleli, že se na zimu zahrabávají do bahna.
 • Vlaštovky táhnout rychlostí až 300 km za den.
 • Nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8 503 km).
 • Největší pražské hnízdiště vlaštovek se nachází v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích.
 • Nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let.
 • Jubilejním desetimiliontým záznamem v databázi Evropské unie pro kroužkování ptáků byl kontrolní odchyt vlaštovky u hnízda na Pardubicku.

Vlaštovka obecná v letu. Vlaštovka obecná v letu. Zdroj: Shutterstock.com / Gallinago_media

Vlaštovka obecná

 • Kde žijí: vlaštovky obecné (Hirundo rustica) jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách.
 • Hnízdo: miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov, jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Právě změny hospodaření a pokles chovu zvířat (i v domácnostech – víceméně vymizely malé chlívky) se negativně podepsaly na početnosti našich vlaštovek.
 • Hnízdění: samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu.
 • Migrace: Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

Připraveno na základě podkladů České společnosti ornitologické (ČSO). Vlaštovka obecná byla vyhlášena úplně prvním ptákem roku. A to v roce 1992. Pokud se o ní chcete dozvědět více, stáhněte si příručku, kterou tenkrát ornitologové připravili.

Akční letáky