obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vydejte se na Hubertovu jízdu i jako diváci

Podzimní Hubertova jízda se těší oblibě v malých i velkých jezdeckých klubech po celé republice. Tradice někdejších honů na divokou zvěř, u jejíhož zrodu stála anglická šlechta, se přeměnila v milá setkání přátel koní.

Při Hubertových jízdách mnohde pamatují na diváky, které vozí v kočárech, na povozech, ba i v motorových vozidlech. A také před publikem pořádají halali – poslední část honu za “liškou”. Tu představuje jezdec, jenž má liščí ohon nebo jeho symbol připevněn na rameni. Ostatní se snaží jezdce dostihnout a ohon ukořistit

Do terénu vyráží za liškou tzv. lot jezdců a koní s masterem v čele  Někdy vyjíždí více lotů, rozlišených zpravidla podle jezdecké úrovně. Zdatnější jedou členitějším terénem, skáčou přes překážky, brodí se potoky.

Master zaznamenává chyby jezdců, jako jsou pády, oběhnutí překážky, ale také různé drzosti. Zasvěcení tvrdí, že mezi nejhorší prohřešky  patří předjetí mastera.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Všechny přestupky se večer po honu, při svatohubertské zábavě, řeší u tzv. soudu a provinilci za ně pak pykají.

Tresty jsou různé, osvědčené jsou například tekuté odpustky, odvedené ve prospěch méně neposlušných účastníků Hubertovy jízdy.

Foto archiv

Akční letáky