Tulipány patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák až po Kavkaz), odkud se některé druhy postupně rozšířily i do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Několik endemických (jinde na světě se nevyskytujících) druhů najdeme i na Kypru a Krétě. Rostou jak v nížinách, tak v horských a vysokohorských oblastech (ve výškách i přes 3600 m n. m.) na plochách s porostem stepního charakteru.

Historie stará 2000 let

Tulipány byly pěstovány již před více než dvěma tisíci lety v Číně. Velkou popularitu si získaly i na dvorech tureckých sultánů, kde se staly pro své květy, připomínající obrácené muslimské turbany, nejoblíbenějšími a nejrozšířenějšími zahradními květinami. A turečtí zahradníci je dál šlechtili.

Z Cařihradu byla semena tulipánů, jako dar sultána Suleimana, dovezena v roce 1554 francouzským diplomatem v habsburských službách Ogierem de Busbecquem do Evropy. Ten je předal botanikovi Carolu Clusiovi, který z nich v královských zahradách v Praze a ve Vídni vypěstoval první rostliny. A odtud se tulipány postupně dostávaly do všech významných zahrad západní Evropy.

Jak se Holandsko stalo královstvím tulipánů?

V roce 1593 se Clusius stal ředitelem botanické zahrady v Leidenu, kam s sebou přivezl i sbírku tulipánů; odtud se rychle rozšířily po celém Holandsku, kde byly pro jejich pěstování velmi výhodné podmínky. Hlinitopísčitá, dobře propustná půda přímořských oblastí této země se sice moc nehodí pro pěstování většiny hospodářských plodin, ovšem pro tulipány je ideální.

Tulipány byly v té době velmi žádané, ale málo rozšířené, proto byly velice drahé. U vzácných druhů a odrůd (hlavně těch žíhaných) mělo několik tulipánových cibulí cenu, za kterou se dal pořídit městský dům.

Holandští zahradníci se proto chopili příležitosti a začali tulipány pěstovat ve velkém. Vznikala specializovaná zahradnictví zaměřená pouze na produkci tulipánů, zahradníci v přírodě sbírali dosud neznámé druhy a šlechtili z nich nové atraktivní kultivary. V roce 1630 bylo známo již kolem 150 odrůd a ceny tulipánů poklesly natolik, že už si je mohl do svých zahrad běžně pořídit téměř každý. Holandsko se tak stalo světově známou tulipánovou velmocí a pozici si udrželo dodnes.

Výlet do království tulipánů

Pokud se chcete v máji ocitnout v pohádkové záplavě tulipánů a dalších jarních květů, vypravte se do holandského parku Keukenhof. Tento park ve městě Lisse nedaleko Leidenu je asi nejznámější zahradou v Holandsku, a zdejší rozkvetlé plochy jsou i na poměry této země nevídané. Můžete se procházet lesoparkem, kde modřence tvoří modré řeky a jezera, vlnící se mezi stromy, a břehy lemují nekonečné barevné obrazce tulipánů, narcisů a dalších květin. Po procházce, na které oči přecházejí, se můžete ještě vydat na plavbu kanálem mezi tulipánovými poli…

  • Od března do května se zde konají i každoroční jarními výstavy cibulovin, které navštíví miliony návštěvníků z celého světa.
  • Park se rozkládá na ploše přibližně 26 ha a zájemci zde během jarní výstavy mohou obdivovat více než 6 milionů různých cibulovin.

Více informací naleznete na www.keukenhof.nl

Pokud je pro vás tento kraj přeci jenom příliš z ruky, můžete se vydat do českých Průhonic. I zde se tulipánům intenzivně věnují, pěstují je i šlechtí nové odrůdy. Zdejší zahrada se, byť v menším a skromnějším provedení, na jaře podobá rozkvetlým zahradám holandským.