Pokud vyjdete z železniční zastávky Libuň, kam z Jičína dojede vlak za čtvrthodinku, dělí vás od brány Prachovských skal necelé 4 km. Pěkná cesta značená modrou turistickou značkou vede podél Jinolických rybníků, v létě lákajících ke koupání a odpočinku.

Nádherné výhledy a úzké uličky v království skal

Vstupné do Prachovských skal se sice vyšplhalo již na 50 Kč (otevřeno je od dubna do října každodenně od 7 do 18 hod.), ale za to vás čekají kilometry (dle výběru prohlídkových tras) krásných cest po hřebenech proslulého skalního města i v jeho hlubinách. Dech beroucí vyhlídky, úzké soutěsky porostlé mechem, strmá kamenná schodiště proplétající se královstvím sklenou stěnou. Prachovské skály jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin i zvířat, žije zde výr velký, poštolky, netopýři…

Na zahradě Muzea Český ráj, před bránou do Prachovských skal, si můžete v rozmanitých tůňkách prohlédnout vzácné obojživelníky a dozvědět se o zdejší přírodě mnoho zajímavého. Občerstvení zde nabízí útulné bistro.

Kudy do Řáholce a doupěte slavného loupežníka?

Dále můžete pokračovat po modré turistické značce lesy a úvozy až pod kopec Bradu. A tam je třeba se řádně rozhlédnout. Ukazatel u cesty vás dovede přímo k útulnému doupěti loupežníka Rumcajse. Nyní už víte, že jste v Řáholci, ač na mapě zanesen není. V jeskyni spatříte loupežníkovu postel, nádobí, Cipískovy hračky…

Magický kopec Brada

Od Rumcajsovy jeskyně zbývá pár kroků na vrch Brada, kde vás čeká nádherný výhled na Krkonoše, Trosky i malebnou ves Brada, odkud cinkají zvonky ovcí. Na vršku zvou lavičky k posezení, najdete i popisy panoramat, stojí zde kříž, sochy sv. Petra a Pavla a nedaleko i pozůstatky hradeb ze 13. století. A až se dosyta vynadíváte, vydejte se z vesnice Brada do Jičína na něco dobrého.