Univerzální recept jak zaujmout děti pro pěstování rostlin neexistuje. Každého osloví něco jiného. Jak však přiznávají ti, kterým se práce na zahradě z koníčka stala povoláním či dokonce posláním, první zkušenosti získali při práci zahradě od svých rodičů či prarodičů. Výhodou předávání zahradnických zkušeností je, že si děti ani neuvědomují, že se něčemu učí. Zvlášť, když jim jen tu a tam něco poradíte či vysvětlíte úměrně jejich věku. Případně z nich uděláte své pomocníky. Nejlepší cestou je však metoda vlastních pokusů. Nabídněte dětem „jejich“ zahradní kout, kde budou moci realizovat své vlastní pěstitelské pokusy.

Cílem snažení nemusí být další nadšený zahrádkář. Smysl má i poznání, že se zelenina „nevyrábí“ v továrně, ale musí ji někdo vypěstovat. Své zahradnické pokusy děti pak často zúročí i ve škole v hodinách vlastivědy či biologie. Vlastní zkušenosti s pěstováním brambor či hrášku vydají za hodiny nudného memorování z učebnic.

Nářadí

Nejmenší děti si bohatě vystačí s plastovým nářadím z hračkářských obchodů. Na starší děti už se zaměřili i klasičtí výrobci zahradního nářadí. Výhodou takového nářadí je, že nemá příliš dlouhé násady, není pro děti těžké, ale zároveň je funkční. Po chvíli hledání objevíte mini-motyčky, lopatky či hrábě. A zapomenout byste neměli ani na konev, do které se vejde tolik vody, aby ji malí zahradníci snadno unesli a zvládli s ní i zalévat.

Pro zvědavce můžete na webu Montessory hračky najít další inspirativní výrobky. K těm patří například pozorovací kompostér, kde děti mohou díky průhledným stěnám dobře sledovat průběh celého kompostovacího procesu; dětská lupa nebo dóza na brouky, která umožní dětem bezpečně a důkladně prohlédnout hmyz díky dvojnásobnému či čtyřnásobnému zvětšení.

Inspirace

Většinou se stačí porozhlédnout po zahradě a zvolit činnost podle ročního období. Zvlášť mladší děti ocení, pokud brzy uvidí (a ochutnají) výsledky svého snažení. Klidně si ještě teď mohu na „svůj“ záhon zaset semínka vhodně zvolené odrůdy hrachu, salátu či ředkviček. I když už se lusků letos nejspíš nedočkají, můžete jim ukázat, že se zelená hmota dá použít jako zelené hnojení.

Inspiraci najdete na různých webech. Knih zaměřených přímo na děti a zahradničení v češtině mnoho nevyšlo. Asi nejvíce námětů nabízí První kniha pro malé zahradníky Angely Wilkesové. V knihkupectvích je rozebraná, ale půjčit si ji můžete v knihovně.

A co dál?

Pokud už vám přestanou docházet náměty a odpovědi na zvídavé otázky dětí, poohlédněte se, zda v blízkém okolí není zahrádkářský kroužek. V partě vrstevníků bude možná vašeho budoucího následovníka bavit objevování přírodních zákonů ještě více. Zahrádkářské kroužky bývají nejčastěji zakládány při základních školách nebo při základních organizacích Českého zahrádkářského svazu.