obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyřezejte si dýni na poslední chvíli

Vydlabat dýni, pochutnat si na dýňové polévce, a z barevné slupky vytvořit lampión, který rozveselí děti i dospělé a prozáří podzimní večer. Užijte si Haloween, svátek, který se vrátil do Evropy.

Halloween je původně irský svátek, i když Irové vydlabávali velké řepy. Ovšem stejně jako u pozdějších dýní měly jejich strašidelné obličeje střežit dům. Tím, že se šklebily na okenních římsách, odrazovaly během noci Všech svatých duchy, aby nestrašili nebo netropili neplechu. Strašení jako ochranu proti strašidlům ještě vylepšovali tím, že se odívali do kostýmů. A pro všechny případy za domovní dveře pokládali sladkosti – jen ať si duchové vezmou a upalují pryč.

halloweenská inspirace halloweenská inspirace Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Noví osadníci si do Ameriky přivezli i své zvyky, ovšem neměli řepy. Dýně se ale osvědčily jako více než dobrá náhrada. A veselé i strašidelné obličeje rozveselují podzim dodnes, a to po celém světě. Původně uvnitř dýní zářily kousky řezavého uhlí, později svíčky (ideální jsou pro tento účel svíčky hřbitovní).

Jak vyřezat strašidelnou dýni?

Nejprve ostrou lžící vydlabejte z dýně dužinu, na dočištění poslouží i vařečka. Otvor, který vykrojíte kolem stonku dýně, nebo na jejím spodku, by měl být dostatečně velký - kvůli snadnému vydlabávání i pozdějšímu vkládání svíčky. Velké dýně také můžete jednoduše přeříznout na půl a vytvořit masku za každé poloviny tak, že řeznou plochou bude stát na zemi. Při vydlabávání dejte pozor, aby se slupka dýně příliš neztenčila a nezbortila se při pozdějším vyřezávání. Aby vyřezávaná část dýně nevypadla celá, nesmí být jednotlivé otvory příliš pospojované.

vydlabávání vydlabávání Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vydlabaná dužina poslouží v kuchyni

Jak naložit s dužinou? Vyzkoušejte lahodné dýňové kompoty a džusy. Výtečné jsou ale i méně tradiční pokrmy z dýně, například slaný dýňový koláč či dýňové kari.

Veselé vyřezávání

předkreslení před vyřezáváním předkreslení před vyřezáváním Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dýním můžete vtisknout nejrůznější obličeje, veselé i děsivé. Oblíbené jsou také siluety, například koček, netopýrů, ale vytvořit můžete cokoli, co vaše fantazie a tvořivost vykouzlí. Siluety mohou být prázdné a tudíž svítící, ale ještě působivější jsou plné na prázdném poli kolem nich. Zde je však ještě důležitější dobrá rozvaha než u obličeje. Obličej či siluety si můžete rovnou nakreslit na dýni lihovým popisovačem či měkkou tužkou.Pro složitější vyřezávání si můžete vytvořit nejprve papírovou šablonu, a tu na dýni přenést.

  • Pokud si přejete vyřezat složitější vzory, budou se vám hodit tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože.
  • Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla - nástroje, které se k tomuto speciálnímu řezbářství používají, například malé "pilky zlodějky", jsou ideální i pro haloweenské vyřezávání.
ozdoba zápraží ozdoba zápraží Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tip redakce: Pokud dýni před rozsvícením namočíte na hodinu i více do vody, vydrží déle pěkná a čerstvá - svíčka ji totiž rychle vysušuje.

Akční letáky