Při marném hašení pelhřimovského krematoria roku 2010 byl ustaven rekord v dálkové přepravě vody v hasičských helmách. Také údaje o tomto výkonu zaznamenala zdejší Agentura Dobrý den do České knihy rekordů.
Jak známo, Pelhřimov proslavil výrok Rudolfa Hrušínského ve filmu Vesničko má středisková: „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš.“
Město v západní části Vysočiny však k pověsti „Mekky hypochondrů“ přišlo neprávem, protože krematorium tam nikdy neměli. Nejbližší mají v Jihlavě.
Nicméně díky úsilí místních obyvatel filmová fikce došla svého naplnění, když v roce 2010 v Pelhřimově „krematorium“ skutečně vybudovali. Nemělo však dlouhého trvání, protože po třech dnech se jaksi samo zpopelnilo — jako recesistickou stavbu je rukou společnou slavnostně podpálili představitelé města a hasiči.
Pelhřimovská Agentura Dobrý den zastřešuje v České republice oblast rekordů a kuriozit.
Při jeho marném hašení pak byl ustaven zmíněný rekord v dálkové přepravě vody v hasičských helmách:
- Za 21 minut řetězec 181 osob dopravil 120 hasičských přileb s vodou na vzdálenost 415 metrů od městské kašny k historické stříkačce.
Tento rekord byl zapsán do České knihy rekordů, kterou vede Agentura Dobrý den — jak jinak — se sídlem v Pelhřimově.
Na začátku byly kotrmelce
Agentura Dobrý den rekordy dosažené v České republice nejen zapisuje a eviduje, ale také každoročně druhý víkend v červnu pořádá mezinárodní festival Pelhřimov — město rekordů a především od roku 1994 provozuje ve střední Evropě unikátní Muzeum rekordů a kuriozit.
Muzeum rekordů a kuriozit
Muzeum má dvě expozice: První z nich je umístěna v historické věži Dolní (Jihlavské) brány, druhá expozice nazvaná Zlaté české ručičky sídlí 200 metrů odtud na výmluvné adrese Nábřeží rekordů a kuriozit 811.
Vše začalo jako studentská recese. V roce 1986 vznikl v Pelhřimově klub středoškoláků Dobrý den pod vedením Miroslava Marka. V září 1990 pak dvanáct členů klubu za podpory početného doprovodného štábu vytvořilo první kuriózní světový rekord, když 12 kilometrů z Křemešníka do Pelhřimova zdolali v kotrmelcích. Trvalo jim to 8 hodin a 15 minut, řetězec rekordmanů se ani jednou nerozpojil a účastníci vykonali celkem 10 684 kotrmelců, při nichž v průměru zhubli každý o 5 kilogramů.
Funkční jízdní kolo ze dřeva
Obři a trpaslíci mají vstup zdarma
V muzeu najdete například:
- pyžamo pro 98 lidí,
- nejmenší motorku (výška 28 cm, váha 15 kg, maximální rychlost 50 km/hod),
- 158 586 metrů dlouhou šálu (v muzeu jsou z ní však vystaveny pouhé 3 kilometry),
- lízátko vážící 12 kg,
- jízdní kolo ze dřeva, které opravdu jezdí,
- keramický džbánek velký 2,5 mm, který pojme 1/3 kapky,
- kompletní oblek ze spínacích špendlíků vážící 21 kg,
- spací pytel dlouhý 4,5 metru.
Rekordy jsou zapsané do České knihy rekordů a do světových tabulek
Součástí expozice je i fotogalerie dokumentující rekordy zapsané do České knihy rekordů a do světových tabulek. Některé exponáty jsou natolik rozměrné, že by se do muzea nevešly, proto je najdete na různých prostranstvích města.
Například obří plně funkční čajovou „konvičku“ z nerezu, která pojme 640 litrů, nebo nerezový hrnec o objemu 23 hektolitrů, v němž kuchaři z Agentury Dobrý den během jediného dne uvařili rekordních 5000 porcí polévky.
Konvička pojme 640 l vody

Více informací
na webu muzea,
tel. 777 601 304, 565 321 327
Muzeum je otevřeno po celý rok každý den a vstup zdarma mají obři nad 205 cm výšky, dospělí trpaslíci pod 135 cm a tlouštíci s obvodem pasu nad 145 cm.
V prvním prázdninovém týdnu pak mohou do muzea zadarmo děti, které se prokážou svým vysvědčením se samými jedničkami.
Pouť do města rekordů a recese můžete po čase klidně zopakovat. Sbírky zdejšího unikátního muzea se totiž stále mění — některé exponáty mizí, jiné přibývají.
Foto Agentura Dobrý den