Konvička pojme 640 l vody
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Za recesí a rekordy do Pelhřimova

Při marném hašení pelhřimovského krematoria roku 2010 byl ustaven rekord v dálkové přepravě vody v hasičských helmách. Také údaje o tomto výkonu zaznamenala zdejší Agentura Dobrý den do České knihy rekordů.

Jak známo, Pelhřimov proslavil výrok Rudolfa Hrušínského ve filmu Vesničko má středisková: „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš.“

Město v západní části Vysočiny však k pověsti „Mekky hypochondrů“ přišlo neprávem, protože krematorium tam nikdy neměli. Nejbližší mají v Jihlavě.

Nicméně díky úsilí místních obyvatel filmová fikce došla svého naplnění, když v roce 2010 v Pelhřimově „krematorium“ skutečně vybudovali. Nemělo však dlouhého trvání, protože po třech dnech se jaksi samo zpopelnilo — jako recesistickou stavbu je rukou společnou slavnostně podpálili představitelé města a hasiči.

Pelhřimovská Agentura Dobrý den zastřešuje v České republice  oblast rekordů a kuriozit. Pelhřimovská Agentura Dobrý den zastřešuje v České republice oblast rekordů a kuriozit. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při jeho marném hašení pak byl ustaven zmíněný rekord v dálkové přepravě vody v hasičských helmách:

  • Za 21 minut řetězec 181 osob dopravil 120 hasičských přileb s vodou na vzdálenost 415 metrů od městské kašny k historické stříkačce.

Tento rekord byl zapsán do České knihy rekordů, kterou vede Agentura Dobrý den — jak jinak — se sídlem v Pelhřimově.

Na začátku byly kotrmelce

Agentura Dobrý den rekordy dosažené v České republice nejen zapisuje a eviduje, ale také každoročně druhý víkend v červnu pořádá mezinárodní festival Pelhřimov — město rekordů a především od roku 1994 provozuje ve střední Evropě unikátní Muzeum rekordů a kuriozit.

Muzeum rekordů a kuriozit Muzeum rekordů a kuriozit Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Muzeum má dvě expozice: První z nich je umístěna v historické věži Dolní (Jihlavské) brány, druhá expozice nazvaná Zlaté české ručičky sídlí 200 metrů odtud na výmluvné adrese Nábřeží rekordů a kuriozit 811.

Vše začalo jako studentská recese. V roce 1986 vznikl v Pelhřimově klub středoškoláků Dobrý den pod vedením Miroslava Marka. V září 1990 pak dvanáct členů klubu za podpory početného doprovodného štábu vytvořilo první kuriózní světový rekord, když 12 kilometrů z Křemešníka do Pelhřimova zdolali v kotrmelcích. Trvalo jim to 8 hodin a 15 minut, řetězec rekordmanů se ani jednou nerozpojil a účastníci vykonali celkem 10 684 kotrmelců, při nichž v průměru zhubli každý o 5 kilogramů.

Funkční jízdní kolo ze dřeva Funkční jízdní kolo ze dřeva Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obři a trpaslíci mají vstup zdarma

V muzeu najdete například:

  • pyžamo pro 98 lidí,
  • nejmenší motorku (výška 28 cm, váha 15 kg, maximální rychlost 50 km/hod),
  • 158 586 metrů dlouhou šálu (v muzeu jsou z ní však vystaveny pouhé 3 kilometry),
  • lízátko vážící 12 kg,
  • jízdní kolo ze dřeva, které opravdu jezdí,
  • keramický džbánek velký 2,5 mm, který pojme 1/3 kapky,
  • kompletní oblek ze spínacích špendlíků vážící 21 kg,
  • spací pytel dlouhý 4,5 metru.

Rekordy jsou zapsané do České knihy rekordů a do světových tabulek Rekordy jsou zapsané do České knihy rekordů a do světových tabulek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Součástí expozice je i fotogalerie dokumentující rekordy zapsané do České knihy rekordů a do světových tabulek. Některé exponáty jsou natolik rozměrné, že by se do muzea nevešly, proto je najdete na různých prostranstvích města.

Například obří plně funkční čajovou „konvičku“ z nerezu, která pojme 640 litrů, nebo nerezový hrnec o objemu 23 hektolitrů, v němž kuchaři z Agentury Dobrý den během jediného dne uvařili rekordních 5000 porcí polévky.

Konvička pojme 640 l vody Konvička pojme 640 l vody Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Více informací 
na webu muzea
tel. 777 601 304, 565 321 327

Muzeum je otevřeno po celý rok každý den a vstup zdarma mají obři nad 205 cm výšky, dospělí trpaslíci pod 135 cm a tlouštíci s obvodem pasu nad 145 cm.

V prvním prázdninovém týdnu pak mohou do muzea zadarmo děti, které se prokážou svým vysvědčením se samými jedničkami.

Pouť do města rekordů a recese můžete po čase klidně zopakovat. Sbírky zdejšího unikátního muzea se totiž stále mění — některé exponáty mizí, jiné přibývají. 

Foto Agentura Dobrý den

Akční letáky