Jak známo, Pelhřimov proslavil výrok Rudolfa Hrušínského ve filmu Vesničko má středisková: „Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš.“

Město v západní části Vysočiny však k pověsti „Mekky hypochondrů“ přišlo neprávem, protože krematorium tam nikdy neměli. Nejbližší mají v Jihlavě.

Nicméně díky úsilí místních obyvatel filmová fikce došla svého naplnění, když v roce 2010 v Pelhřimově „krematorium“ skutečně vybudovali. Nemělo však dlouhého trvání, protože po třech dnech se jaksi samo zpopelnilo — jako recesistickou stavbu je rukou společnou slavnostně podpálili představitelé města a hasiči.

Při jeho marném hašení pak byl ustaven zmíněný rekord v dálkové přepravě vody v hasičských helmách:

  • Za 21 minut řetězec 181 osob dopravil 120 hasičských přileb s vodou na vzdálenost 415 metrů od městské kašny k historické stříkačce.

Tento rekord byl zapsán do České knihy rekordů, kterou vede Agentura Dobrý den — jak jinak — se sídlem v Pelhřimově.

Na začátku byly kotrmelce

Agentura Dobrý den rekordy dosažené v České republice nejen zapisuje a eviduje, ale také každoročně druhý víkend v červnu pořádá mezinárodní festival Pelhřimov — město rekordů a především od roku 1994 provozuje ve střední Evropě unikátní Muzeum rekordů a kuriozit.

Muzeum má dvě expozice: První z nich je umístěna v historické věži Dolní (Jihlavské) brány, druhá expozice nazvaná Zlaté české ručičky sídlí 200 metrů odtud na výmluvné adrese Nábřeží rekordů a kuriozit 811.

Vše začalo jako studentská recese. V roce 1986 vznikl v Pelhřimově klub středoškoláků Dobrý den pod vedením Miroslava Marka. V září 1990 pak dvanáct členů klubu za podpory početného doprovodného štábu vytvořilo první kuriózní světový rekord, když 12 kilometrů z Křemešníka do Pelhřimova zdolali v kotrmelcích. Trvalo jim to 8 hodin a 15 minut, řetězec rekordmanů se ani jednou nerozpojil a účastníci vykonali celkem 10 684 kotrmelců, při nichž v průměru zhubli každý o 5 kilogramů.

Obři a trpaslíci mají vstup zdarma

V muzeu najdete například:

  • pyžamo pro 98 lidí,
  • nejmenší motorku (výška 28 cm, váha 15 kg, maximální rychlost 50 km/hod),
  • 158 586 metrů dlouhou šálu (v muzeu jsou z ní však vystaveny pouhé 3 kilometry),
  • lízátko vážící 12 kg,
  • jízdní kolo ze dřeva, které opravdu jezdí,
  • keramický džbánek velký 2,5 mm, který pojme 1/3 kapky,
  • kompletní oblek ze spínacích špendlíků vážící 21 kg,
  • spací pytel dlouhý 4,5 metru.

Součástí expozice je i fotogalerie dokumentující rekordy zapsané do České knihy rekordů a do světových tabulek. Některé exponáty jsou natolik rozměrné, že by se do muzea nevešly, proto je najdete na různých prostranstvích města.

Například obří plně funkční čajovou „konvičku“ z nerezu, která pojme 640 litrů, nebo nerezový hrnec o objemu 23 hektolitrů, v němž kuchaři z Agentury Dobrý den během jediného dne uvařili rekordních 5000 porcí polévky.

Více informací
na webu muzea,
tel. 777 601 304, 565 321 327

Muzeum je otevřeno po celý rok každý den a vstup zdarma mají obři nad 205 cm výšky, dospělí trpaslíci pod 135 cm a tlouštíci s obvodem pasu nad 145 cm.

V prvním prázdninovém týdnu pak mohou do muzea zadarmo děti, které se prokážou svým vysvědčením se samými jedničkami.

Pouť do města rekordů a recese můžete po čase klidně zopakovat. Sbírky zdejšího unikátního muzea se totiž stále mění — některé exponáty mizí, jiné přibývají.

Foto Agentura Dobrý den