K posezení s přáteli dobré víno prostě patří. Ovšem čeští konzumenti jsou stále náročnější a jednotliví producenti vína se musí hodně snažit. Zajímavým nápadem je Degustační hra, balíček celkem šesti vín z Habánských sklepů, který je doplněn návodem, jak si společně s přáteli poměřit své znalosti o víně. Nachází se v něm také speciální degustační prostírání a nápovědní seznam termínů, které pomohou při popisu vína. Díky těmto pomůckám se společně s přáteli můžete vžít do role profesionálního sommeliéra a zkusit si, jestli opravdu dokážete jednotlivé vzorky rozlišit. Ostatně, výhodou je, že podobný postup můžete kdykoli zopakovat, a třeba si i připravit vlastní sadu vín.

Správná teplota je důležitá

Před začátkem hry je potřeba lahve správně vychladit. Správnou teplotu pro jednotlivé druhy vín lze přirozeně najít v návodu. Obecně platí, že teplota stoupá od bílých k červeným. „Při nižších teplotách se totiž neuvolňují vonné látky a víno má pak fádní chuť. V případě, že má víno vyšší teplotu, než by mělo mít, dominuje chuť alkoholu a víno je ostřejší až pálivé,“ objasňuje i přední český sommeliér David Král, který se na přípravě Degustační hry také podílel. A právě s jeho hodnocením můžete své názory na vína v balíčku nakonec také porovnat.

Každá degustace vína by měla začínat vždy nejsušším vínem v sadě a postupně se zvyšovat úroveň zbytkového cukru. Nakonec by tak měla zůstat sladká

či dezertní vína. Pokud chcete do ochutnávky zařadit vína šumivá, je nejvhodnější začít právě u nich, byť mohou mít trochu více zbytkového cukru. Při samotné degustaci je důležitý nejen vlastní úsudek a rozvaha, ale také správný postup. Zdaleka nejde jen o to, jak víno chutná – je třeba zapojit více smyslů. Nejprve zhodnoťte víno zrakem, poté čichem. Až následně ochutnejte první doušek, který chvíli poválejte v ústech a až nakonec jej polkněte a vychutnejte. Po celou dobu si nezapomeňte dělat poznámky a vůbec se za to nestyďte. Degustace je záležitost učení, opakování a procvičování. Svoje hodnocení si pak můžete srovnat s hodnocením profesionála Davida Krále.

Dvakrát šest

Základní degustační balíček obsahuje šestici Zweigeltrebe, Rulandské modré, Veltlínské zelené, Sauvignon, Rulandské bílé, Zweigeltrebe Rosé a i se všemi proprietami pro Degustační hru stojí 594 korun. Pro ty, kteří si troufnou na vyšší úroveň, je k dostání Degustační balíček pro profesionály. Ten zahrnuje prázdné karty pro hodnocení vín stobodovým systémem, který se využívá na profesionálních vinařských soutěžích. V něm najdete Chateau Bzenec Terroir Collection Ryzlink rýnský 2014 pozdní sběr, Habánské sklepy Rulandské bílé 2015 pozdní sběr, Víno Mikulov Sommelier Club Svatovavřinecké 2013 pozdní sběr, Habánské sklepy Frankovka 2013 pozdní sběr, Vinařství Pavlov Tramín červený 2015 výběr z hroznů, Víno Mikulov Sommelier Club Sylvánské zelené 2015 kabinet. Přijde na 1 112 korun. Oba balíčky lze zakoupit například v internetovém obchodě Osobní vinotéka.