obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zajímavé tipy na výlet: Kam vyrazit pro vánoční atmosféru?

O Vánocích je celá rodina pohromadě a vychutnává si dobré jídlo a pohodu. Máte chuť během adventu vyrazit ven a nelenošit celé svátky u televize? Pro dospělé i pro děti se nabízí spousta příležitostí, jak si užít společný čas aktivně. Nechte se inspirovat našimi tipy, určit objevíte to pravé pro vás.

Čekání na Ježíška může být dlouhé, ale adventní čas nabízí mnoho příležitostí, jak si ho zkrátit. Po celé republice se koná spousta akcí, vyberte si z našich tipů a vyrazte se s rodinou pobavit.

Vánoce bez betlému jako by nebyly

Tu pravou vánoční atmosféru Proboštův betlém Proboštův betlém Zdroj: Třebechovické muzeum betlémů / Foto načerpáte při prohlídce betlémů. Přes 400 betlémů si prohlédnete v celoročně otevřeném Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Nejznámějším zdejším exponátem je Proboštův betlém, prohlášený za národní kulturní památku. Obsahuje přes 350 figurek z lipového dřeva z nichž se přes 200 postaviček pohybuje.

Zajímavé betlémy však potkáte i v jiných koutech republiky, stačí jen vybírat. Originální betlém z másla je k vidění v Muzeu másla v Máslovicích, chlebový betlém vyrobený ze 33 bochníků chleba na vás čeká v Písku. Rekordní betlém najdete v Čenkově, postavy jsou vyrobené ze sena v životní velikosti. Návštěvníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se mohou těšit na živý betlém, který proběhne v sobotu a neděli 16. a 17. prosince 2017 od 17 hodin.

Živý betlém v Rožnově Živý betlém v Rožnově Zdroj: Jan Kolář / Foto


Na hrady a zámky po celý rok

Největší nápor zažívají během letní sezóny, ale mnohé z nich nespí ani v zimě. Hrady a zámky nabízejí pestrý program pro návštěvníky, kteří neváhají a váží cestu i v chladném počasí.

Jímavá vánoční atmosféra vás čeká v komnatách zámku Dobříš. Vánočně laděné prohlídky se budou konat o adventních víkendech až do 17.12., připomenete si dávné vánoční tradice a zvyky.

Nudit se nebude ani na Zámek Loučeň Zámek Loučeň Zdroj: Zámek Loučeň / Foto zámku Loučeň na Nymbursku, každý adventní víkend nabízí neotřelé adventní programy. Tento víkend na vás v sobotu čeká Strom splněných přání, kam si děti mohou zavěsit svůj vzkaz pro Ježíška, a v neděli Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby ve vzácně otevřeném zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie.

Tradiční prohlídky zámeckých interiérů vyzdobených ve vánočním duchu a duchu tradic pořádá i zámek Potštejn, konají se o adventní sobotě 16. prosince a je nutné se předem rezervovat.

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Provozovatelé hradu naplánovali speciální komentované prohlídky s kostýmovaným průvodcem. Zimní prohlídky nabízí i další hrady, například Karlštejn, Loket nebo Křivoklát.

Zoo potěší i v zimním čase

Ani v zimě se v zoo nespí Ani v zimě se v zoo nespí Zdroj: Shutterstock.com / moowhan27 Vánočně se naladíte i díky akcím zoologických zahrad. Děčínská zoologická zahrada připravila speciální akci, tzv. Dárečkování. Do zoo vás pustí za polovic, pokud přinesete balíček dobrot pro zvířete. Vzorové jídelníčky například pro medvědy grizzly, tapíra nebo mravenečníka, najdete na webových stránkách zoo. Přímo na Štědrý den je vstup do zahrady zcela zdarma. Zvýhodněné vstupné a zajímavý program jako dárek pro návštěvníky nabízejí i další zoo, třeba Zoo Jihlava nebo Zoo Zlín.

Zkrátit dlouhé zimní večery si můžete ve svátečně nazdobené zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou, která bude prozářena světýlky a oživena barevnými efekty. Jedinečnou možnost užít si neopakovatelnou atmosféru mezi svými oblíbenými zvířaty máte díky prodloužené otevírací době, v areálu zoo můžete být do 18:15 hodin.

Do tepla na výstavu

A kdo na procházce prochladl, Plyšový medvídek je jednou z nejoblíbenějších hraček Plyšový medvídek je jednou z nejoblíbenějších hraček Zdroj: Shutterstock.com / Tom Wang schová se na tématické vánoční výstavě. Ujít by vám neměla výstava Muzea v Ivančicích nazvaná "Není dítka bez medvídka", na níž jsou k vidění plyšoví medvídci současní i ti starší. Jsou tu k vidění plyšoví medvídci různých velikostí a barev, dozvíte se také informace o vzniku této hračky a připomenete si slavné medvědí postavičky z knížek a filmů.

Zámecké sklepení v Litomyšli provoní jehličí a rozzáří stovky vánočních ozdob. Návštěvníci se zdarma zahřejí svařeným vínem a pochutnají si na cukroví, připraven je také workshop zdobení skleněných ozdob.

Milovníci dobrého jídla zavítají na výstavu „Jak se kdysi vařilo“ do Betlémské kaple v Praze. Výstava ukáže, jak se vaření vlastně vyvíjelo, předvede zajímavé nádobí i pomůcky na vaření. Místo bude věnováno i tradičním vánočním pokrmům a dozvíte se také spoustu zajímavostí o symbolice jídel. Na výstavě nechybí ochutnávka vybraných pokrmů a ukázky práce lidových tvůrců – řezbářů, krajkářek, dráteníků i košíkářů.

Akční letáky