obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zlepšováky neúnavného kutila Petra Šindeláře z Brnířova

Zahradní a polní práce, sečení trávy, ukládání sena, krmení hospodářských zvířat, příprava palivového dříví, grilování. Petr Šindelář si zmíněné činnosti usnadňuje vlastnoručně vyrobenými pomůckami.

Transportní plošina

Jednoduchá mělká obdélníková ocelová vana dokáže po jakémkoliv rovnějším povrchu přemístit kamení, či jiný těžší materiál po zahradě nebo po poli. Váha nákladu je rozložena na poměrně velkou plochu, a proto odpor při vlečení není příliš velký a plošina nepoznamená ani posečený trávník. Vlečné řetězy zavěšené pod úhlem přibližně 45° při vlečení nadlehčují přední hranu plošiny.

Transportní plošina Transportní plošina Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kárky na posečenou trávu

Ručním vozíkem snadno převezeme sběrný koš naplněný travní řezankou. Upravená kárka s nástavbou z hustšího drátěného pletiva a plechovým čelem pro nasypání posečené trávy pak obsáhne až čtyři plné sběrné koše travní sekačky. S trávou pak není třeba dojíždět na místo uložení tak často. Pan Šindelář trávou krmí ovečky, které léta chová, a na podzim v kárce sváží spadané listí.

Kárky na posečenou trávu Kárky na posečenou trávu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Auto“ gril

Jeho základem je vyřazený ocelový disk kola osobního automobilu. Disk je ve spodní části upraven tak, aby umožňoval přístup vzduchu do grilu, aniž by propadávaly žhavé uhlíky. V horní části je přivařena zástěna proti větru a opěrky pro grilovací jehly. Gril je možné zakrýt víkem z vyřazené nádrže elektrického bojleru. To se hodí při náhlém dešti nebo pro jemnější grilování na mírném žáru.

„Auto“ gril „Auto“ gril Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kočárky na dříví

Vyřazený dětský kočárek s funkčními kolečky stačí zbavit korby, na podvozek připevnit rámek svařený z trubky nebo jeklů a můžeme svážet třeba klestí z lesa, nebo převážet delší kusy k cirkulárce.

Kočárky na dříví Kočárky na dříví Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Skleník se zvýšenými záhony

Jeho výhodou je, že se nemusíme sklánět k pěstovaným rostlinám. Mezi záhony je vytvořena ulička. Původně ji pan Šindelář vybetonoval do bednění. Po čase se však beton vlivem stálé vlhkosti začal drolit. Proto majitel skleníku uličku sestavil z kameninových dílů (panelů), které se používají na ohrady a které nesají vlhkost.

Skleník se zvýšenými záhony Skleník se zvýšenými záhony Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Díly jsou usazeny ve sloupcích svařených z ocelových U profilů – pro rovné spoje jsou k profilu přivařeny pásy, které vytvářejí tvar písmene H, pro rohové spojení panelů je pak k U profilu navařen L profil.

Osazení dílů v "U" profilech Osazení dílů v "U" profilech Zdroj: Archiv ireceptar.cz

větrací mezery na výšku cihly větrací mezery na výšku cihly Zdroj: Archiv ireceptar.cz Stěny záhonu mají v uličce dole větrací mezery na výšku cihly, půda v záhonu je v dolní části u betonové stěny uličky odkloněna plechovou deskou uloženou v úhlu 45°. Na horní hraně stěny severního záhonu jsou usazeny opěrky rámu pro fólii, kterou je možno rostliny v přechodných obdobích chránit proti chladu.

Foto Jan Malý

Akční letáky