obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zvonečky pro štěstí sběratelka cídí a leští během adventu

První zvoneček dostala paní Věrka Syrová z Volduch na Rokycansku od svého manžela ke čtyřicátinám. Zvoneček se jí tak zalíbil, že si začala kupovat další a další. Do sbírky pak přibyly i další darované.

Na Vánoce se snaží každého obdarovat a říká, že nejvíce potěší vlastnoručně vyrobený dárek. A tak pro svoji rodinu, kamarádky a známé vyrábí adventní věnce a vánoční svícny. Kromě toho pěstuje spoustu květin, vaří a peče, stará se o vnoučata a ráda cestuje.

Nikdo by na ní nepoznal, že prodělala zákeřnou nemoc. Podstoupila chemoterapii, a když jí bylo nejhůř, pomohl jí právě její koníček – sbírka zvonečků, které se věnuje 25 let a jichž má více než patnáct set.

O každém zvonečku si Věrka Syrová vede záznam – kroniku, kde má napsáno, kdy byl zvoneček koupen nebo darován, od koho pochází, z jakého je materiálu a v jakém prostoru je zavěšen.

Věrka Syrová sběratelka zvonečkůVěrka Syrová sběratelka zvonečkůAutor: Archiv ireceptar.cz

Zvonečky kam se podíváš 

Zvonečky má zavěšeny u stropu na vlasci, provlečeném na dřevěných lištách. Zvonečky má i v poličkách a na nábytku, svůj obývací pokoj proto nazývá „zvonečková místnost“. Sbírku ještě obohatila o pohlednice se zvonkovou tematikou, kterých má několik set, uloženy ve speciálních albech.

Pravidelně před Vánoci přichází na řadu velký úklid – sundávání, umytí a znovuzavěšení zvonečků na místo trvá paní Věrce celé dva týdny.

A které zvonečky sbírá? Keramické, porcelánové, kovové, skleněné, dřevěné, proutěné, z pedigu, slaměné, háčkované, drhané, drátkované, korálkové a z krouceného papíru…

Mezi vzácné zvonečky patří ty broušené, z růžového porcelánu, z porcelánu s kobaltem a kovové z ciziny.

ukázka zvonečků ze zbírkyukázka zvonečků ze zbírkyAutor: Archiv ireceptar.cz

Má i zvonečky ručně kované, modré, žertovné, se zvířátky, hnědé, čárové, vánoční, narozeninové, k svátku, květinové, figurkové, miniaturní, ploché, z měst, hradů a ze zámků, velké, hrací a různé s přáním. Nejstarší zvonek se dědí po generace, je starý 100 let a zvonívalo se s ním jen o Vánocích.

V její sbírce se nachází i zvoneček z Vatikánu (z kostela sv. Petra), zvonky pocházejí z Austrálie, Skotska, Egypta, Norska, Ameriky, Portugalska, Polska, Francie, Itálie, Německa, Singapuru, Indie, Vietnamu, Ukrajiny, Španělska, Bulharska, Anglie, Kréty, Japonska, Gibraltaru, Slovenska a České republiky, má i zvoneček Občanského fóra z roku 1990, který byl vyroben na zakázku.

Mezi oblíbené zvonečky Věrky Syrové patří ty s přáním. Jejímu srdci je však nejbližší zvonek od zesnulého manžela.

Hana Bernhardtová

Foto autorka a archiv sběratelky

Akční letáky