Není sladkost, jako sladkost! V případě, že rádi holdujete koupeným cukrovinkám, sledujte vždy pozorně jejich složení a případné aktuální reference. Některé mohou kvůli obsaženým látkám způsobovat různé alergie, astma, ekzémy či hyperaktivitu, a lze je tak označit za nebezpečné.

Které sladkosti patří momentálně mezi desítku nejnebezpečnějších? Uvidíte je na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Gumoví medvídci

Mnoho maminek nebo babiček pořizuje dětem a vnoučatům gumové medvídky jako zdravou sladkost plnou blahodárného kolagenu. Je ho však v nich tak málo, že to nedokáže vyvážit negativa, která s sebou jejich konzumace přináší. V testovaných vzorcích bylo zjištěno jen 4 až 6 % kolagenu. Gumoví medvídci jsou navíc plní cukru a nadměrného množství „éček“. Dokonce se zjistilo, že pokud zkonzumujete medvídků větší množství, budete mít brzy nutkání jít na toaletu. Bývá to způsobeno obsaženou náhražkou cukru, maltitolem, který není plně stravitelný a ve střevech kvasí.

Mexická lízátka a sladkosti s tamarindem

Bohužel se u těchto lízátek a bonbónů zjistila přítomnost nebezpečného olova, které by v dětských sladkostech nikdo nečekal. V jistém množství bylo nejen obsaženo ve výrobcích, ale ve větším procentu i v obalech. Proto se jim raději vyhněte velkým obloukem, protože jejich konzumace může vést k poškození žaludku, paměti, mozku a k poruchám chování.

Čokoládové vajíčko s překvapením

Kupujete rádi dětem pro potěšení známá kinder vajíčka z čokolády, která mají uvnitř plastovou kapsli s hračkou? Například v USA je tato cukrovinka stažena z trhu a nesmí se tam prodávat. Rizikem je udušení dětí malou hračkou - za jejich prodej hrozí dokonce vysoká pokuta až 2 500 $ za každý kus. Poslední dobou byla v některých zemí světa v této čokoládové pochoutce zjištěna i nebezpečná salmonela, a proto byla z trhu stažena i v jiných zemích.

Modré bonbóny smarties

Pokud rádi mlsáte tyto drobné bonbónky, tak byste měli vědět, že v jejich modré variantě bylo před pár lety zjištěno velké množství chemického barviva. Byly tak prohlášeny za zdravotně rizikové, protože překračovaly povolenou hranici toxicity a u dětí způsobovaly hyperaktivitu. Společnost, která je vyrábí, postupně z těchto bonbónů závadná barviva odstranila a nahradila je přírodní variantou. Právě proto z nich modré kousky naprosto zmizely a byly nahrazeny bílou a světle hnědou verzí.

Extra kyselé bonbóny

V tomto případě se jedná konkrétně o sladkost s názvem Warheads Extreme sour. Tyto tvrdé bonbóny jsou tak kyselé, že vám nebo dětem hrozí popálení jazyka. Účinky některých přísad, které při cucání uvolňují kyselinu jablečnou, mohou způsobit i vředy a erozi zubů.

Ovocná lízátka Lollipipe

Konkrétně se to týká lízátek s příchutí jahodovou, melounovou, borůvkovou a třešňovou, které byly z trhu dokonce staženy. Ne však pro své složení, ale pro svůj plastový obal a vzduchotěsný sáček, které začaly být zneužívané ke kouření nelegálních látek.

Sladkosti extra strong energy candy a mix fruit candy

Tyto cukrovinky obsahují zakázanou látku tadalafil, kterou smí předepsat k užívání pouze lékař. Tato látka vám bez odborného doporučení může velice snadno způsobit ztrátu zraku a sluchu, náhlý pokles krevního tlaku, a dokonce s sebou nese i riziko vyvolání mrtvice. Zpravidla jsou tyto sladkosti vyrobené v Malajsii, kde byl dokonce vydaný zákon, který trestá každého držitele až 10 lety vězení.

Sušenky Twinkies

Jedná se o sladkost s neuvěřitelně vysokým množstvím cukru, který tělu neprospívá, škodí zubům, hrozí riziko obezity a cukrovky. Každá malá buchtičková tyčinka s náplní obsahuje kolem 32 g cukru. Takto sladké jídlo vám velice snadno zvedne hladinu cukru v krvi. Proto si dejte pozor na to, co jíte.

Sladké nápoje

Podobně vám mohou zdraví poškodit i sladké limonády, včetně coly. Jsou nejen přeslazené, ale jsou i plné chemických barviv a konzervantů. 500 ml slazené limonády obsahuje zhruba 15 kostek cukru, což je rizikové pro vznik výše jmenovaných chorob a některých kardiovaskulárních onemocnění.

Bonbóny toxic nuclear waste

O této sladkosti se dokonce zjistilo, že je toxická a obsahuje až dvojnásobek povoleného množství olova. Konkrétně se jedná o bonbóny s příchutí třešně. Naštěstí uživatelů nebylo tolik, aby došlo k větším následkům konzumace.

Související články

Zdroje: www.cs.mydailyselfmotivation.com, www.spotrebitele.dtest.cz, www.cs.mydailyselfmotivation.com, www.bezpecnostpotravin.cz