Naši předkové dávali vejce dětem jako přírodní lék na posílení imunity. Dnes je vejce běžnou součástí pokrmů – od teplých jídel, nápojů až po koláče. Nikdo ze strávníků se ale nepozastavuje nad jeho léčivými účinky. A to je škoda! Věděli jste, že obyčejné slepičí vejce obsahuje vitaminy A, C, B, B12, D, E, a K? Zároveň v něm najdete spoustu důležitých minerálů, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík a síra. Sportovci ocení zejména vaječný bílek, který je velkým zdrojem proteinů a tělo ho velmi snadno zpracovává. Milovníci žloutků získají zase lépe fungující mozek a lepší koncentraci.

Co se stane, když budete jíst dvě vejce denně? Odpověď najdete ve videu autora BRIGHT SIDE, které je na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Přírodní lék na hubnutí

V poslední době se proto začalo mluvit o vejcích, jako o superpotravině, kterou by člověk měl jíst co nejčastěji. Dřívější obavy, že vejce zvyšuje cholesterol v krvi, už dávno padly. Odborná veřejnost se dívá na slepičí vejce jako na zdroj živin, které zlepšuje zdraví a zároveň podporuje hubnutí.

Nedávné výzkumy prokázaly, že lidé, kteří pravidelně snídají vařené vejce, hubnou dvakrát rychleji než ti, kteří se snaží dobít energii nízkotučným jogurtem, pečivem nebo porcí sladkého.

Stimulátor paměti

Podle vědců vejce obsahují koktejl látek, které tělo využije mnohonásobně. A nejde jen o posílení imunity. Vejce obsahují látku cholin, která zlepšuje funkci mozku a je tak prevencí proti obávané Alzheimerově chorobě.

Výzkumy také prokázaly, že nedostatek téhle látky může vést k různým poruchám paměti, včetně chronické zapomnětlivosti. Zajímavé výsledky přinesly i výzkumy týkající se vajec a rakoviny prsu. Podle nich ženy, které často konzumují vejce, mají o 18 % menší riziko tohoto onemocnění.

Levný elixír mládí

Konzumaci slepičích vajec doporučují i dermatologové. A není divu. Vejce jsou bohaté na karotenoid lutein, vitaminy B7 (biotin) a B12, které přispívají k posílení vlasů a kůže. Nizozemské studie prokázaly, že konzumace vajec zlepšuje vlasy a pleť.

Zhruba 90 % žen, které vejce konzumovaly ve velkém, zmizely pigmentové skvrny! Muži, kteří na svůj jídelníček zahrnuly vejce, měli hladší pleť, tolik jim nepadaly vlasy a nebyli náchylní na kožní záněty (včetně plísně nehtů či nohou).

Prevence proti šedému zákalu

K větší konzumaci vajec se přiklání i oftamologové. Podle nich vejce obsahují antioxidanty, které chrání oči před poškozením od slunečního záření. Zároveň jsou prevencí proti slepotě a šedému zákalu. Není to další důvod, proč si dopřát denně nějaké to vejce navíc? Dopřejte si je v různých úpravách. Jen tak vás určitě neomrzí.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, ncbi.nlm.nih.gov