Proč jsou rty náchylné k popraskání?

Rty nemají vlastní mazové žlázy, které by udržovaly jejich jemnou kůži vláčnou, a jelikož jsou stále vystavované slunci, větru a jiným dráždivým vlivům, mohou snadno popraskat. Kůže na rtech neobsahuje ani dostatek kožního pigmentu melaninu, který umožňuje opálení kůže a současně ji chrání před škodlivým vlivem slunečního záření. Není proto divu, že se kůže na rtech často vysuší, ztvrdne a popraská. Jestli chcete svým rtům uchovat mladistvou svůdnost, nezapomeňte jim věnovat patřičnou péči.

Ochranné tyčinky a balzámy

  • Jedním z čistě přírodních ochranných prostředků je včelí vosk, například balzám na rty s včelím voskem, který se prodává v lékárnách. Rty si natřete vždy předtím, než půjdete ven, abyste je ochránili před škodlivými vlivy.
  • Někteří lidé nedají dopustit na hojivé účinky kokosového másla, které jemnou kůži na rtech dobře regeneruje. (Vhodné je také na popraskanou kůži rukou.) Natírejte si jím rty čtyřikrát nebo pětkrát denně; velmi vysušené rty můžete potírat i častěji.
  • Účinným domácím prostředkem na změkčení a hydrataci popraskaných rtů je olivový olej nebo rostlinný tuk.
  • Použijte tobolky s vitaminem E. Jednu tobolku propíchněte a olej naneste na rty.
  • Starým, ale osvědčeným prostředkem na ochranu rtů je vazelína.

Nezapomínejte na pitný režim

Vypití nejméně 2 litrů vody pomáhá i při chronickém problému suchých rtů. Dostatečný přísun tekutin nemusí vysychání jemné kůže zcela zabránit, ale rozhodně stav nezhorší.

Předběhněte mráz, vyrazte do protiútoku

  1. Než vyjdete ven na slunce, natřete si rty balzámem s ochranným faktorem 15 nebo silnějším. Rty potřebují přinejmenším stejnou ochranu jako pokožka na jiných místech těla (Upozornění Balzám přestaňte používat, jestliže po jeho aplikaci rty zčervenaly a světí. Někteří lidé mohou být na balzámy s ochrannými složkami proti slunci alergičtí.)
  2. Jako ochrana před slunečním zářením vám poslouží tmavá rtěnka s krémovou konzistencí, která zároveň dobře hydratuje.
  3. Máte-li doma suchý vzduch, pouštějte si na noc v ložnici zvlhčovač vzduchu, který zabrání vysoušení a popraskání rtů.
  4. Zkuste jíst více potravin bohatých na vitaminy řady B, například maso, celozrnné produkty, oříšky a listovou zeleninu. V některých případech je problém s popraskanými rty způsobován nedostatkem těchto vitaminů.
  5. Rty si neolizujte. Sliny jim sice poskytnou okamžité zvlhčení, ale rychle se odpaří a zanechají je ještě sušší než předtím. Ve slinách obsažené trávicí enzymy vysoušejí tkáně.
  6. Nepoužívejte balzámy, které obsahují fenol (phenol) nebo kafr (camphor). Tato antiseptika jsou silně vysušující.
  7. Nedávejte dětem balzámy s příchutí. Příchutě děti svádí k tomu, aby se pomazané rty zas hned olízaly, což vede k dalšímu vysoušení a praskání jemné pokožky.

Potřebujete lékaře?

Jako prevence většinou postačí pravidelné ošetřování rtů speciálním krémem. Pokud však kůže na rtech praská i po dvou nebo třech týdnech, poraďte se s lékařem. Odbornou pomoc vyhledejte také v případě, že se trhlinky tvoří hodně často – může se jednat o kvasinkovou infekci (moučnivku). Příčinou vysychání bývá alergická přecitlivělost na látky obsažené v zubních pastách, rtěnkách nebo balzámech na rty. Ve vzácných případech mohou být trvale zarudlé, vysušené nebo šupinaté rty projevem nádorového onemocnění.

Z knihy 1000 rad domácího lékaře, vydalo nakladatelství Reader´s Digest Výběr