V domácnosti nás bude nejčastěji obtěžovat komár pisklavý nebo komár obtížný, v přírodě se zase musíme bát klíšťat – v Čechách klíštěte obecného, na Moravě také pijáka a klíštěte lužního. Ubraňte se jim s přírodními repelenty! Oproti koupeným repelentům se složkou DEET vydrží sice kratší dobu (aplikaci je potřeba opakovat každou půlhodinu), ale zase jsou šetrné k pokožce i životnímu prostředí. Jejich příprava přitom není žádná věda.

1. Citronová tráva

Komáři její vůni nenávidí. Podrcenou citronovou trávu neboli citronelu nechte dva týdny na temném místě louhovat v olivovém oleji. Poté se jím postříkejte. Tahle receptura má ale nevýhodu - není vhodná na oblečení.

2. Libeček a pelyněk

O tom, že tyhle dvě bylinky odpuzují komáry, se ví již od středověku. Jen jsme na to trochu zapomněli… Recept je stále stejný a primitivní, jako před pár staletími. Listy bylin podrťte a poté se jimi potírejte.

3. Hřebíček, fenykl a tymián

Je jen na vás, zda použijete jen jedno jmenované koření, dvě, či všechny. Repelent by měl na komáry fungovat tak či onak. Naložte hřebíček, fenykl a tymián na tři týdny do olivového oleje. Skladujte v místě, kam nesvítí slunce. Výsledným esenciálním olejem si natírejte kůži.

4. Česnek a pivo

Repelentem se nemusíte jen potírat, či ho na sebe sprejovat. Pokud máte rádi česnek, komáři raději dají přednost někomu jinému. Česnek jim totiž páchne (ostatně, některým lidem také). Na klíšťata pro změnu platí vitamin B. Ten je i v pivu a kvasnicích. Účinek je ale o něco menší. Doporučuje se proto polykat tablety B-komplexu.

5. Francovka

Máte ji v domácí lékárničce? Do 200 mililitrů přidejte 30 kousků hřebíčku a v uzavřené nádobě nechte odstát. Repelentní účinky jsou znatelné již po dni louhování, doporučuje se však roztok nechat ladem až týden. Poté hnědou tekutinu sceďte a hurá do přírody!

6. Karafiáty a rozmarýn

Tradiční rostlinka z českých truhlíků má skvělé repelentní účinky. Květy karafiátu stačí zalít horkou vodou a uzavřít do nádoby. Po dvoudenním louhování sceďte a repelent je hotov! Na rozmarýnový repelent potřebujete navíc lžíci vinného octa. Převařte vodu, nechte chvíli odstát a nasypte do ní rozmarýn. Nechte vychladnout a sceďte, rozmarýn můžete vyhodit na kompost. Lžíci octa přidejte až na závěr.

7. Pomeranč, citron a grapefruit

Máte rádi vůni citrusů? Tak to vám nezbývá, než vyzkoušet tento přírodní repelent. Citrusy oloupejte, okrájejte, dejte do vody a nechte projít ostrým varem. Poté pod pokličkou ještě hodinu provařujte. A je hotovo!

8. Eukalyptus a šanta

Chcete přírodní repelent, jehož ochrana trvá ne půl hodiny, ale i celé léto? Vysázejte si před okna eukalyptus a šantu kočičí. Komáři je nemají rádi nejen coby éterické oleje, ale i v podobě živých rostlin. Podle výzkumu americké Státní univerzita v Iowě je šanta dokonce až 10násobně účinnějším repelentem, než někteří zástupci z její konkurence na bázi chemie.