V bazalce posvátné naleznete spoustu fytochemických látek, které zvyšují obranu těla proti rakovině, srdečním chorobám, artritidě, hypertenzi a dalším degenerativním onemocněním. Dále se považuje za zdroj aromatických esenciálních olejů, vitaminů A a C, chlorofylu a minerálů, jako je vápník, zinek a železo. Díky obsahu těchto a mnoho dalších látek je posvátná bazalka prospěšná hned na několik zdravotních neduhů. Které to jsou?

Z videa na YouTube, na kanálu Organic Backyard Gardening Channel můžete zjistit, jak posvátnou bazalku správně pěstovat a jaké účinky má na zdraví člověka:

Zdroj: Youtube

Předchází cukrovce

Tato bylinka má pozitivní vliv na krev, kterou mírně ředí a tím působí prevenčně proti infarktu. Zároveň koordinuje krevní tlak a snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Dokáže tak předcházet některým příznakům cukrovky, jako je hypertenze nebo přibývání na váze.

Mírní záněty a bolesti

Posvátná bazalka je také významná svými antibakteriálními, antivirovými, protiplísňovými a protizánětlivými účinky, které ulevují od otoků a bolestí kloubů. Spolu s výskytem antioxidantů pomáhá bazalka lidem s artritidou nebo fibromyalgií. Použitím zevně může bylinka zase urychlovat hojení vředů, jizev a akné.

Zlepšuje paměť

Míváte problém si na některé věci vzpomenout? Tato bazalka nejenže zlepšuje mozkovou činnost a paměť, ale také dokáže rozjasňovat mysl. Ocení ji také ti, kteří mívají bolesti hlavy. Bylinka působí rovněž jako adaptogen, který snižuje stres a mírní stavy úzkosti. Při dlouhodobém užívání se budete cítit opět skvěle a plní energie. Proto se přece odvaru z bazalky posvátné přezdívá elixír života!

Posiluje imunitu

Díky veškerým svým vlastnostem posvátná bazalka zvyšuje obranyschopnost organismu, čímž posiluje celkové zdraví člověka. Snižuje rovněž alergické projevy a horečku, podporuje vykašlávání a odstraňuje hlen z dutiny ústní. Mimo posílení zdraví zlepšuje také stav pokožky, vitalitu a zabraňuje předčasnému stárnutí.

Čaj z bazalky

Zajímá vás, jak si tento elixír života můžete připravit? Je to snadné! Stačí zalít vroucí vodou dvě lžičky čerstvých nebo sušených listů či květů bazalky posvátné a nechat 5-10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte a vypijte. Mile vás překvapí i příjemná vůně, která připomíná vůni hřebíčku nebo skořice. Pro ty, kteří čaj rádi sladí, ho nejdříve ochutnejte, jelikož má lehce nasládlou chuť.

Související články

Zdroje: blendea.cz, herbal-store.cz, sever.rozhlas.cz, kurzyatac.cz