Akné je nepříjemný kožní problém, který je spojován především s dopíváním. Není však výjimkou, že se vyskytuje čím dál častěji i u dospělých, a to i ve vyšším věku. Akné vás může překvapit nejen na obličeji, ale i na dalších částech těla. Proč mají akné i dospělí jedinci a jaká je jeho příčina?

Jak si při akné správně čistit pleť? Podívejte se na YouTube video na kanálu Dr Dry:

Zdroj: Youtube

Co je to akné

Jedná se o zánětlivé onemocnění pokožky, kdy jsou její póry ucpané. Kožní maz produkovaný tukovými žlázkami, které jsou umístěné v každém vlasovém váčku, se nemůže svévolně vylučovat. Postupně pak dochází ke vzniku nežádoucích bakterií, které způsobují zánět. Nejvíce žlázek se vyskytuje na obličeji, zádech, hrudi a ramenech, což jsou nejobvyklejší lokality pro akné. V dospělosti postihuje zhruba 10 % žen a 7 % mužů. Někdy zůstávají po akné na kůži viditelné drobné jizvičky.

Co je příčinou vzniku

Hnisavé a bolestivé pupínky se v dospělosti často objevují jako důsledek hormonálních změn, stresu či vyšší hladiny kožního mazu v pokožce. Velice často se však vyskytují i při nedostatečné péči. Není však výjimkou, že příčinou akné bývá i nadměrné a intenzivní čištění a požívání velkého množství kosmetických přípravků. Mezi další faktory se řadí i dědičnost a užívání některých léčiv.

Jak situaci řešit

Nejdůležitější je vždy pravidelné čištění pleti a celková péče o pokožku. Je nutné udržovat lehce kyselé pH pokožky, tedy mezi hodnotami 4,5-5,5. Díky tomu zamezíte případnému množení nežádoucích bakterií, které často akné způsobují a stav pleti značně zhoršují. Stejně tak dbejte na vhodnou stravu a vyhýbejte se některým potravinám. Jedná se především o kávu, rafinovaný cukr, bílé pečivo, průmyslově zpracované potraviny a mléčné výrobky. Pokud s akné zažíváte opravdu těžké stavy, dozajista vyhledejte dermatologa, který rozhodne o postupu léčby.

Pravidelný rituál o 4 krocích

Pokud se chcete o svou pokožku i pleť správně postarat, dodržujte jednoduchý pravidelný rituál. Jedná se o 4 základní kroky, které byste nikdy neměli zanedbat. Čištění, oční krém, sérum a pleťový krém, a to vždy ráno i večer. Samozřejmě je nutné používat odpovídající kosmetiku, a to nejlépe z jedné řady, aby se její blahodárné účinky znásobily.

Související články

Zdroje: www.mezizenami.cz, www.biorganica.cz, www.aderma.cz