Zdroje: prozeny.blesk.cz, best-page.cz, youtube.com
Normální krevní tlak je 130/85, optimální hodnoty jsou ovšem mírně pod 120/80. O zvýšeném krevním tlaku se hovoří tehdy, když vám lékař zjistí hodnoty vyšší než 140/90.
Normální tlak má méně než 40 procent mužů a 60 procent žen ve věku od 25 do 74 let.
Vysoký krevní tlak je způsoben vedle genetiky a špatné stravy také přebytkem soli, či pravidelným stresem. Při stresu se totiž zvyšuje tepová frekvence, a tudíž i tlak.
Neléčený vysoký krevní tlak může mít velice vážné důsledky. Pacientům hrozí například mrtvice, srdeční selhání, či demence. Svůj tlak si můžete kontrolovat pravidelně i doma, na trhu je dnes k dispozici celá řada nejrůznějších tlakoměrů.
Tlakový bod he-gu
Máte-li tlak pouze mírně zvýšený, můžete vyzkoušet jednu z osvědčených metod, jak tlak snížit. Využívá se při ní akupresurních bodů. Spočívá v tom, že stlačujete konkrétní místa na ruce nebo na noze. Akupresurní bod na ruce je známý jako Li4, neboli he-gu a nachází se na vrchní straně ruky v jamce, kde se oddělují palec a ukazovák, na úrovni středu 2. záprstní kosti (viz obrázek výše).
Stačí, když tento bod stisknete palcem nebo například hrotem tužky, či jiným ostřejším předmětem a vydržíte alespoň jednu minutu.
Tai-chong
Druhým tlakovým bodem je LV3, neboli tai-chong. Ten najdete na vrchní straně chodidla. Bod je umístěný v měkké části mezi kostmi vedoucí k palci a ukazováčku.
Pro stimulaci opět můžete použít například hrot propisovací tužky a lehce tlačte na tenhle bod. Postupně tlak na místo zvyšujte, dokud vám to bude příjemné.
Vydržte po dobu 3 sekund, pak si 5 sekund odpočiňte a znovu stlačte na 3 sekundy. Takto pokračujte dvě minuty. Vystřídejte obě nohy.
Nezanedbávejte prevenci
Léky na snížení vysokého krevního tlaku sice existují, mohou ovšem mít celou řadu vedlejších účinků, například křeče v nohou, závratě nebo nespavost.
S dodržováním správných návyků ale může naštěstí každý z nás snížit svůj vysoký krevní tlak přirozeně, bez užívání léků, pouze za pomoci běžně dostupných prostředků.
Studie zabývajících se snižováním tlaku provedená ve Finsku po dobu 11 let sledovala skupinu více než 17 tisíc zdravých dospělých jedinců. Vědci došli k závěru, že zvýšenou fyzickou aktivitou se riziko hypertenze významně snižuje. Nemusíte hned začít běhat nebo se potit v posilovně. Choďte na pravidelné procházky do přírody, věnujte se dýchacím cvičením, méně solte, více pijte čistou vodu, užívejte preventivně doplňky stravy a nahraďte kávu zeleným čajem. Nezapomeňte také zařadit pravidelný relax, díky kterému také snížíte svůj celkový stres.
Léky na vysoký krevní tlak nikdy nevysazujte bez předchozí konzultace se svým lékařem, vždy se s ním poraďte na postupu léčby.