Ananas je ovocem s poměrně atraktivním zjevem a láká svou sladkou chutí a exotickou vůní. Bohužel i pod slupkou tohoto mnohdy zdraví prospěšného plodu se skrývají nástrahy v podobě alergií, které může vyvolat.

Chcete znát TOP 5 zajímavostí o ananasu a nežádoucích účincích? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Svět plodů:

Zdroj: Youtube

Alergie na ananas 

Konzumace ananasu může u některých osob vyvolat reakce imunitního systému na bílkoviny, které ovoce obsahuje. Způsobuje je protein bromelain a profilin. Bývají však vzácné. Zpravidla je problém v přítomnosti pylu. Jedná se o tzv. syndrom orální alergie (OAS), který nejčastěji postihuje jedince trpící astmatem nebo sennou rýmou z pylu stromů. Zpravidla se týká rtů, úst a krku.

Nejčastější projevy

Alergie na ananas se projevuje u každého jedince individuálně. Příznaky jsou kožní reakce jako svědění, otok, vyrážka a kopřivka. Někdy se může jednat o nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha. Často přicházejí i potíže s dýcháním, v lepším případě jen pšíkání a nepříjemný kašel. Ve vzácných případech může dojít i k anafylaxi, závažné alergické reakci, která může být životu ohrožující. Vždy je nutné situaci konzultovat s lékařem a ve vážných případech volat okamžitě záchrannou službu.

Jak nežádoucí účinky eliminovat

Pokud chcete zmírnit nechtěné účinky ananasu, pomáhá ovoce povařit. Vždy konzumujte ananas zcela zralý, který má sytě žlutou až zlatavou barvu. Vhodný je i ananas konzervovaný, který obsahuje minimum bromelinu.

Trik se slanou vodou

Stejně tak můžete ananas namočit do misky s vodou, do níž jste přidali 1 malou lžičku soli. Nakrájejte ovoce na plátky a nechte ve slaném nálevu zhruba 15 minut. Nakonec ananas opláchněte a osušte papírovou utěrkou. Sůl pomáhá neutralizovat vysoké pH ananasu a snižovat kyselost, což zabraňuje i pocitu nepříjemného pálení na jazyku.

Nejlepší je prevence

Pokud jste již někdy alergické reakce různého charakteru zažili, jistě víte, jak s nimi ve vašem případě nakládat a že je nejlepší se ananasu vyhýbat. Na méně závažné příznaky dostanete v lékárně doporučená antihistaminika.

Související články

Zdroje: www.nyallergy.com, www.prostreno.cz, www.virunga.cz