Mezi méně známé alergie patří nepřiměřená reakce těla na chlad. Dokáže potrápit stejně nepříjemným způsobem jako jiné alergie. U citlivých jedinců se projevuje formou vyrážky na pokožce, ale i po pití chladných nápojů otokem rtů a jazyka.

Chcete se o alergii na chlad dozvědět více? Podívejte se na YouTube video na kanálu Petra Julia:

Zdroj: Youtube

Co je alergie na chlad

Tato kožní reakce na chlad neboli lidově studená kopřivka se projevuje obvykle během 5 až 30 minut a příznaky zpravidla ustupují do 1 až 2 hodin po ukončení působení chladu. Na postižených místech se objeví svědící kopřivka, u někoho mohou vzniknout i závažnější zdravotní potíže, které nebezpečně komplikují dýchání. O něco více jsou k onemocnění náchylnější ženy než muži, a když už se alergie objeví, vyskytuje se většinou dlouhodobě, u některých jedinců až do konce života.

Slovo odborníka

„Nejedná se zas o tak moc vzácné onemocnění. Nějakých 5 % lidí nějakou formu chladové alergie mívá,“ říká alergolog a imunolog Radek Klubal, zakladatel Medicínského centra Praha. Dle jeho názoru se jedná nejčastěji o děti a dospělé s atopickou dermatitidou. „Celý život mají zvýšeně přecitlivělou pokožku, která je náchylnější ke vzniku různých reakcí.“

Další hlavní příznaky

Kromě zmíněných pupínků je dalším projevem oteklá pokožka na postižených místech, která má také tendence praskat. Problém se zvyšuje hlavně při přechodu ze zimy do tepla a naopak.

Kritické teploty

Alergie se převážně objevuje při teplotách okolo 0 °C a méně. U citlivějších osob se však projevy mohou objevit i při vyšších teplotách, tedy 10 °C a více.

Domácí test

Máte dojem, že by se vás mohl tento problém týkat? Udělejte si test v pohodlí domova. Zarudlá pokožka může mít i mnoho dalších příčin a možná nejde o nic vážného. Vezměte si z mrazáku kostku ledu a držte ji asi tak 5 minut na vnitřní straně předloktí. Jestliže místo opuchne, bude svědit a objeví se i kožní reakce, je velká pravděpodobnost, že trpíte chladovou alergií. Pokud však chcete mít stoprocentní jistotu, nechte si situaci prověřit lékařem.

Jak na prevenci

Pokožku chraňte dostatečně oblečením, noste rukavice, šálu i čepici. Poskytnete tak citlivé kůži ochrannou bariéru před přímým chladem a mrazivým větrem, a to hlavně v zimním období. Stejně tak se vyhýbejte prudkým změnám teplot a nezapomeňte o pokožku celoročně pečovat výživnými krémy.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.zdravi.euro.cz, www.zdravinaroda.cz