Pivo, víno a o tvrdém alkoholu ani nemluvě. Pravidelná konzumace alkoholu vám může způsobit zdravotní potíže, které většinou začínají nadváhou. První přebytečná kila, která vám začnou vadit, nepodceňujte.

Proč se po alkoholu vlastně přibírá?

Zdálo by se, že hlavní příčinou je přeměna alkoholu na tuky, jenže zakopaný pes je někde jinde. Když hodně a často popíjíme, zpomalí se metabolismus tuků. Naše tělo má plné ruce práce s odbouráváním alkoholu, a tak přeneseně řečeno nezbývá čas na trávení tuků. Ty se pak v těle hromadí a my přibíráme. Alkoholické nápoje rovná se kalorické nápoje, navíc jsou tyto kalorie tzv. prázdné, neobsahující žádné nebo jen minimum živin. Alkohol zadržuje v těle vodu, zvyšuje chuť k jídlu a také zabraňuje vstřebávání některých vitamínů a minerálů.

Existuje “zdravé” množství alkoholu?

Nejzdravější množství alkoholu je žádné, řekli by vám mnozí odborníci. Žádný extrém však není dobrý, a i v případě alkoholu platí všeho s mírou. Malá dávka alkoholu jako je pivo nebo červené víno, může mít na naše zdraví i blahodárný vliv. Hroznová šťáva sice obsahuje látky OPC (antioxidant), některá vína zase vitamín C a pivo vitamin B, ale jejich množství je zanedbatelné ve srovnání s prázdnými kaloriemi. U piva platí, že čím vyšší má pivo stupňovitost, tím více má kalorií. Světlá desítka má asi 185 kcal, dvanáctka pak až 225 kalorií. Pokud dáváte přednost vínu, bílé od červeného se kaloriemi nijak závratně neliší. Spíš záleží na tom, zda je víno suché či sladké. Suché bílé víno má tak asi 130 kcal na 200 ml, zato sladké bílé víno má i kolem 200 kcal. Kaloričtější jsou samozřejmě likérová vína. Další kapitolou je tvrdý alkohol a míchané nápoje. Jejich kalorická hodnota je natolik vysoká, že na ně během redukční diety rozhodně zapomeňte.

Když přestanete pít alkohol, zhubnete, a navíc budete mít…

  • hezčí pleť. Časté a nadměrné pití způsobuje rozšíření cévek v obličeji a nežádoucí červenání. Obličej je kvůli zadržované vody opuchlý, výjimkou nejsou ani kruhy pod očima a vrásky.
  • klidnější spánek. Nenechte se mýlit pocitem, že po alkoholu jste unavení a usnete během chvilky. Spánek s alkoholem v krvi není kvalitní, nenačerpáte během něho žádnou energii, může se vám i zhoršit dýchání, což se může projevit chrápáním.
  • větší šanci na otěhotnění. Alkohol může negativně ovlivnit fungování podvěsku mozkového, který má zase vliv na vylučování hormonů potřebných pro ženský cyklus. Každodenní pití u mužů snižuje tvorbu spermií a způsobuje jejich deformaci.
  • správnou hladinu cukru v krvi. Čím více práce má tělo zbavit se jedů z alkoholu, tím méně má schopnost produkovat inzulin. Pozor by si měli dát zejména diabetici.
  • zdravá játra. Je nezpochybnitelné, že pokud snížíte konzumaci alkoholu nebo ji úplně omezíte, množství jaterního tuku se značně zmenší. Alkoholismus způsobuje cirhózu, která nezřídka končí i smrtí.

Zdroje:kilokalorie.cz, mojezdravi.cz