Aloe pravá (Aloe barbadensis, syn. Aloe vera) pochází ze severní Afriky a Madagaskaru. Pro své léčivé vlastnosti je ale nyní pěstována v subtropickém pásu celého světa. U nás ji můžeme pěstovat jako dekorativní pokojovou, nebo přenosnou rostlinu.

Aloe jako léčivá rostlina

Průzračný gel z dužnatých listů rostliny používali k léčebným účelům již staří Sumerové a Egypťané, aloe si cenili i ve starém Řecku, Římě. Tato pouštní rostlina dovede přežít několik let, i když je vytržena ze země – díky dužině listů plné výživných i minerálních látek. A právě tato dužina má řadu velmi příznivých účinků na lidský organismus, které potvrdily i moderní studie.

Hojí popáleniny

List rozřízněte a gel přiložte či rozetřete na postižené místo. Účinnější jsou nejméně 3 roky staré rostliny.

Gel z listů kůži dezinfikuje, zvlhčí ji, chrání a přímo podporuje tvorbu nových, zdravých kožních buněk, i prokrvení postiženého místa. Tím hojení nejen velmi urychlí, ale také zabraňuje tvorbě jizev. Pokud si přiložíte na postižené místo ihned, zabráníte tvorbě puchýřů a utišíte bolest.

Chrání a pročišťuje trávicí systém a optimalizuje trávení

Pokud vlastní aloi chcete užívat vnitřně, musíte oddělit vnitřní část dužiny od vrstvy, která se nachází těsně pod povrchem listu. Ta obsahuje hořkou latexovou mízu, jejíž účinky jsou silně projímavé a mírně toxické. Při komerční výrobě šťávy se odstraňuje.

Aloe je účinná při trávicích problémech, nepravidelnosti, zácpě.

Mukopolysacharidy obsažené ve šťávě z aloe brzdí růst kvasinek, množení virů i nežádoucích bakterií, zároveň chrání sliznice trávicího ústrojí. Trávení napomáhá i řada obsažených enzymů.

Aloe je blahodárná při žaludečních vředech. Pokrývá je ochrannou vrstvou, podporuje i činnost buněk tvořících ochranný sliz a napomáhá postupnému hojení vředů.

Podporuje imunitní systém

Komplex účinných látek, především mukopolysacharidy, podporují bílé krvinky k množení, větší aktivitě a vyšší produkci protilátek i protizánětlivé látky prostaglandinu. Důležitý je i obsah esenciálních aminokyselin, vitamínů (A, B1, B2, B6, B12, C, PP, E, kyseliny listové, niacinu, beta karotenu), cholinu a minerálních látek, jako je vápník, draslík, hořčík, sodík, chrom, měď, železo, zinek, mangan.