Angínovník: Krásná pokojovka poskytne první pomoc při bolení v krku
4. 12. 2017

Angínovník: Krásná pokojovka poskytne první pomoc při bolení v krku

Stačí chvilku žvýkat kousek palčivého listu a můžete odvrátit počínající zánět nebo urychlit léčbu angíny. Angínovník je navíc velmi pohledná, kvetoucí rostlina, kterou lze snadno pěstovat v bytě.

Angínovník (Belamcanda chinensis, syn. Iris domestica) je pohledná, až metr vysoká, krásně kvetoucí pokojová rostlina, která je pro skvrnité květy nazývána též tygří lilií. Mečovité listy mají silně antiseptické účinky a účinně potlačují zánět. S úspěchem se používají při prvních náznacích škrábání v krku, kdy může infekci odvrátit. I u pokročilejšího zánětu nosohltanu nebo angíny pomáhají.

Angínovník je atraktivní rostlina, i když zrovna nekvete

Jak angínovník užívat?

Nálev ze lžičky podrcených lístků na šálek vody používáme jako kloktadlo několikrát denně. Pro zvýšení účinnosti můžeme nálev ještě osolit, neboť samotná slaná voda je při zánětech dýchacích cest velmi prospěšná. Kromě přípravy nálevů je velmi rychlou a účinnou pomocí pomalu žvýkat lístky bylinek – při angíně a bolestech v krku především šalvěje, pro osvěžení dechu máty... To samé platí o angínovníku, ovšem musíme být ještě opatrnější nežli u zmíněných bylinek – obsahuje totiž nejen silně antisepciké, ale i mírně toxické látky. Neměli bychom užívat více než 3 cm listu za den, přičemž ho žvýkáme po malých dávkách nejvýše šestkrát denně, ne déle než minutu, zbytek vyplivneme. Aby mohl působit, bezprostředně poté nejíme ani nepijeme. Lehké, dočasné pálení je daní za účinnost. Ovšem u citlivých jedinců se může objevit alergická reakce, kdy je pálení velmi silné a objevují se i otoky. Proto je zprvu třeba vyzkoušet jen nepatrné množství. V Asii je ceněn i oddenek angínovníku, jehož odvar se užívá při nemocech s trávicího i močového ústrojí a při revmatismu.

Květy angínovníku mu daly přízvisko tygří lilie

Pěstování

  • Angínovníku svědčí zimování při nižších teplotách a omezené zálivce (za mírných zim vydrží i na záhoně), ale snese i celoroční pobyt v teple.
  • Vyžaduje dostatek světla, nevadí mu přímého slunce. Zvláště pokud ho v zimě pěstujeme v teple, postavíme ho těsně k oknu bez záclony. Řešením je i umělé osvětlení, zářivky s denním spektrem, které umožní rostlinám asimilovat, mají malou spotřebu a jejich světlo je příjemné i nám samotným.

 V dobrých podmínkách angínovník nejen kvete, ale i plodí

  • Substrát udržujeme mírně vlhký, ale ne mokrý. Ideální je propustný substrát s drenáží na dně nádoby, který můžeme hojně zalévat bez obav. U rostlin pěstovaných pro konzumaci je vhodný například substrát pro bylinky nebo pěstování zeleniny, nejlépe v biokvalitě. Namíchat si vlastní můžeme z kvalitního, vyzrálého kompostu a listovky. Jako drenáž na dně nádoby poslouží jemný štěrk, písek nebo perlit, užitečná je i drť ze dřevěného uhlí.
  • Ze stejného důvodu nehnojíme hnojivy určenými pro pokojové nebo okrasné rostliny, ale buď hnojivy na bylinky a zeleninu, nebo vlastními organickými hnojivy – například silně naředěným kopřivovým výluhem. Do substrátu můžeme při přesazování přimíchat trochu sušeného granulovaného hnoje, který rostliny „nespálí“, nebo rohoviny. Šikovné jsou i tekuté koncentráty organických hnojiv, které lze přidávat do zálivky. V zimě však hnojíme pouze v případě, že má rostlina dostatek světla, zvláště pokud jí dopřáváme umělé osvětlení.
  • Angínovník můžeme množit dělením trsů, nejlépe při jarním přesazování, nebo semeny.

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Nosohltan

(Vikinka), 12. 3. 2018, 12:28

Trpím na záněty nosohltanu, tak to je něco pro mě. Takový kousíček rostlinky na žvýkánání nemusí být vůbec špatný. Těším se až to vyzkouším.

RE: Nosohltan

(Kamila), 13. 3. 2018, 16:49

Já rosltinu dostala k jednem narozeninam. Nevedela jsem, co si s ní počít. Ted je má oblíbená.

RE: Nosohltan

(Anetka), 15. 3. 2018, 09:40

Udělá dvě služby: okrasu na parapetě a když je potřeba tak i poléčí :)

Anginovnik

(Kateřina L.), 9. 3. 2018, 17:26

Vzhledově pěkná a tak užitečná, tu musím mít! Na rýmu, nosohltan, angínu my doma trpíme :(

Anginovnik

(Věra, Karlovy Vary), 6. 3. 2018, 14:52

Netušila jsem, že tato rostlinka existuje. Tento článek musím sdílet. Vážně uvažuju, že si ji pořídím. Děkuji za moc užitečný tip.

RE: Anginovnik

(Helen), 13. 3. 2018, 11:42

Anginovnik je výborný. Mám ho doma už léta. Přidanou hodnotou je, že od června do září pěkně kvete :)

RE: Anginovnik

(Renáta ), 14. 3. 2018, 12:38

Doposud jsem znala je rýmovník. Skvělé, musím v květinářství sehnat. Myslíte, že pomůže i na uzliny? Mívám občas hleny v krku.

Děkuji za odpověď, hezký den Renča

RE: Anginovnik

(Betty, Krnov), 16. 3. 2018, 11:55

Nevím jak to je s anginovnikem. Mi na uzlina zabírá Lymphomyosot. Beru preventivně a nemám s krkem problémy. V minosti mě to dost trápilo.

RE: Anginovnik

(Zelda), 19. 3. 2018, 15:19

co to je zač? Jinou než přírodní léčbu neberu.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS