Arónie není jen léčivá, ale také krásná

Temnoplodec pochází ze Severní Ameriky, ale v Evropě je doma už několik století. Ač jeho název upozorňuje především na druh s temně černými kuličkami plodů, které visí na žutých někdy až rudých stopečkách, aronie mohou mít i plody jasně červené.

V zahradách se tyto keře, někdy i menší stromy, pěstují jako ozdobné, ale určitě by byla škoda jejich plodů nevyužít. Podobně jako dřínky nebo rakytníky jsou i arónie vyzdvihované pro zdravotní přínos svých plodů.

Temnoplodec čili arónii vám také přiblíží příspěvek z kanálu Bylinkový ráj Michaela:

Zdroj: Youtube

Zdravotní účinky černých bobulek arónie

Černé kuličky plodů arónie jsou podle vědců významné vysokým obsahem antioxidantů. Pozitivně působí na zdraví srdce a krevního oběhu, ale také na chronické záněty, žaludeční vředy nebo nemocná játra.

Je to patrně díky fialovému barvivu v plodech, které se správně nazývá antokyan. Zdá se, že právě tato látka je zodpovědná za mnohé léčebné úspěchy a má i potencionální protirakovinné účinky.

Plody černého jeřábu obsahují také vitaminy C, E, K, P a mnohé ze skupiny B, ale také minerální látky jako draslík, hořčík, vápník, železo, jód a zinek. Důležitý je také rutin, který přispívá k pružnosti a pevnosti cév.

Díky kombinaci látek plody příznivě působí také na imunitní systém či činnost štítné žlázy, podporují paměť, zdraví močových cest, ale také napomáhají vylučovat sůl z těla.

Čaj, šťáva, džem i kompot z arónie

Plody aronie se obvykle suší a lze je použít na přípravu čaje. Doporučuje se spařit 3 lžíce sušených plodů půl litrem vody a po deseti minutách louhování je scedit. Denně je možné vypít tři šálky tohoto čaje oslazeného podle vašich představ.

Aronii lze však také použít na výrobu šťávy, kompotu či džemu. Bobulky můžete přidat také do litých buchet.

Měli byste vědět, že arónie není vhodná při žaludečních vředech či při vysoké krevní srážlivosti. Také zdraví konzumenti na ně mohou reagovat různě. Konzumovat by se měla arónie jen občas a pro těhotné a kojící ženy není vůbec vhodná.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, jimejinak.cz, 1t.cz