Artritida je bolestivá a její projevy se s přibývajícím věkem zhouršují.
Zdroj: BigBlueStudio / Shutterstock

Jak ulevit bolavým kloubům: Skvělá je kurkuma a aloe. Skutečně pomáhají!

Artritida bolí. Jak si ulevit? Co jíst či jaké změny v životní stylu zvážit? Jestliže se u vás artritida začala již projevovat, neváhejte a začněte jednat. Je to degenerativní onemocnění, což znamená, že se bolest a další nepříjemné projevy budou časem spíše jen zhoršovat.

Jak se léčí artritida?

Artritida není neobvyklá a jejích variant je obrovské množství. Nejčastěji se ale ve spojení s artritidou mluví o osteoporóze a revmatické artritidě. Pokud bychom problém velmi zjednodušili, jde o zánět kloubů, který se projevuje nejen bolestí, ale také otoky a omezením hybnosti. Doma artritidu nevyléčíte, ale můžete si od bolesti alespoň trochu pomoci.

revmatoidní artritida Záněty kloubů jsou bolestivé, ale artritida také omezuje hybnost a kvalitu pohybu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odlehčete kloubům, zmírníte i projevy artritidy

Pro zmírnění projevů se doporučuje změnit životní styl, užívat zábaly, ale také zpestřit jídelníček o potraviny, které zmírňují bolest i další nepříjemné průvodní obtíže. Trpíte-li záněty kloubů zvažte redukci váhy. Hubnutí je určitě zbytečné, pokud bolí vaše ruce a prsty, nicméně u zánětů kolenních kloubů či kyčlí je tomu zcela naopak. Rozhodně pomáhají také cvičení a pohyb, které jsou ale s postupující bolestivostí čím dál obtížnější. 

Procházky s pejskem jsou ideální formou pohybu... Procházky s pejskem jsou ideální formou pohybu. Zdroj: Shutterstock.com

Při artritické bolesti pomáhají zábaly a obklady

Od akutního zánětu, respektive od bolesti mohou pomoci také studené, případně horké zábaly a obklady. I krémy a mazání, ale také náplasti s kapsaicinem uleví od bolestí. Kapsaicin je obsažen v čili papričkách a pomáhá v případě artritidy, ale i dalších onemocnění.

Kurkuminem proti artritidě

I změny či obohacení jídelníčku mohou s bolestivými záněty kloubů pomoci. Obecně lze rozhodně doporučit jako základ jídelníčku zeleninu, která je bohatá na antioxidanty. Doporučuje se i používání kurkumy. Kurkumin čili žluté barvivo, díky jemuž je toto koření všem dobře známé, je oblíbené především v indické, ale také arabské či asijské kuchyni.

Kurkuma čili indický šafrán pomáhá i v zahradě. Kurkuma čili indický šafrán pomáhá zmírnit projevy artritidy.  Zdroj: APM STOCK / Shutterstock

Brutnák pomáhá proti revmatické artritidě

Olej ze semen brutnáku lékařského je doporučen na základě studie publikované British Society for Rheumatology. Brutnák je obvyklý v některých částech severní Afriky a v Evropě. Olej ze semen obsahuje linolenové kyseliny a omega 6 kyseliny, které ovlivňují imunitní systém a tím redukují i projevy revmatické artritidy, která je autoimunitním onemocněním.

Květy brutnáku jsou krásné i jedlé. Květy brutnáku jsou krásné i jedlé. Zdroj: ueuaphoto / Shutterstock.com

Záněty kloubů zmírní aloe

Také téměř všemocná aloe vera se doporučuje na záněty kloubů. Aloe je výborná nejen na drobná poranění kůže, ale má také významné antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Osvědčila se především na zmírnění bolesti kolenního kloubu, ale rozhodně ji lze doporučit i na ruce a klouby prstů, případně zápěstí.

Gal připravený z listů aloe vera. Gel připravený z listů aloe vera pomáhá i proti zánětům. Zdroj: MK photograp55 / Shutterstock.com

Zdroje: https://laidbackgardener.bloghttps://www.healthline.com

Akční letáky