Zdroje: cs.wikipedia.org, www.rehabilitace.info

Pohyb a trénink pomáhá, ale...

Poslechněte si velmi zajímavý výklad lékaře a odborníka z El Paso Manual Physical Therapy. Popisuje, proč běžně doporučovaná cvičení a sporty vašim kolenům neprospívají. Dozvíte se také spoustu dalších důležitých informací. Lékař připomíná, které sporty či pohyby, i přes doporučení zdravotníků, jsou nevhodné, neboť vytvářejí tlak na kloub. Vyzdvihuje proto především posilování a používání hýžďového svalu před čtyřhlavým svalem stehenním.

Zdroj: Youtube

Artróza postihne většinu z nás

Ti, jež trpí artrózou, dobře vědí, jak bolestivé toto onemocnění může být. Degenerativní změny na chrupavce kloubů a změny mechanických vlastností postihují až 12 % populace, přičemž s věkem toto číslo stoupá. Ve věkové kategorii 65+ postihuje až dvě třetiny lidí. Po kyčelních kloubech trpí artrózou čili osteoartrózou nejvíc především kolena, páteř, ramena, lokty, prsty i zápěstí. Oproti tomu artritida vzniká často až následně a jde o zánět kloubů.

I když jsou sport a pohyb důležitou součástí léčby, mohou být zároveň zdrojem bolesti a zhoršení stavu, což ve videopříspěvku vysvětluje i dr. Davis.

Které pohyby zhoršují artrózu

Naprosto nevhodné jsou opakované nárazy, které provází běh, skákání, dřepy a různé výpady. Stejně tak se nesmí koleno či jiný kloub příliš zatěžovat závažím při posilování.

Způsoby, jak okolí kloubu posílit, proberte vždy s odborníkem a specialistou na artrózu.

Na druhou stranu nejsou vhodná ani dlouhá sezení a je jedno, při jaké činnosti. V práci, ve škole, u televize může sezení způsobit ztuhnutí, které ještě zintenzivní bolest a následný pohyb. Občasná změna polohy, procházka či protažení jsou proto vhodné nejen pro svalstvo páteře, ale i pro kolena a další klouby trpící artrózou.

Pokud artrózou trpíte, rozhodně se nesnažte bolest překonávat. Odobrník vám poradí způsoby, jak procvičovat svalstvo, ale také doporučí rehabilitace určené právě vám. Nespoléhejte se na obecná doporučení, která jsou sice myšlena dobře, ale nemusí být vhodná ve vašem případě.

Pokud máte problémy s koleny, věnujte pozor také nesprávné obuvi. I ta může zhoršit stav vašich kloubů. Chcete-li se po konzulatci s lékařem věnovat chůzi nebo dokonce běhu, nutné je pečlivě vybírat povrchy, na kterých se budete pohybovat. Lesní cesty nebo tartan jsou rozhodně měkčí a nezatěžují klouby tolik, jako asfalt či dlážděný chodník.

Související články