dětská autosedačka
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyberte dítěti správnou autosedačku!

Od července 2006 je v Česku povinné používání autosedaček pro děti do hmotnosti 36 kg a výšky 150 cm. Podle evropských statistik mají děti v této hmotnostní a výškové kategorii sedmkrát vyšší naději přežít autonehodu v autosedačce než bez ní.

Řidičům osobních vozidel hrozí za to, že dítě nepřepravují v souladu se zákonem ztráta 2 bodů ze systému bodového hodnocení řidičů, pokuta 1 500 až 2 000 Kč ve správním řízení nebo bloková pokuta na místě do výše 2 000 Kč.

Jak vybrat správnou autosedačku

Základním kritériem je hmotnost dítěte a také jeho výška. Dítě nesmí přerůstat sedačku.

Autosedačka musí být technicky a tvarově vhodná pro daný typ automobilu. Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti.

dětská autosedačka dětská autosedačka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro jakou skupinu je sedačka určena, poznáme snadno podle zkušební značky, která je umístěna na každé autosedačce. Zkušební značka obsahuje

  • jméno výrobce
  • jméno produktu
  • značení Universal znamená, že schválená sedačka je použitelná téměř v každém autě
  • hmotnostní rozpětí udává hmotnost, pro kterou je sedačka určena
  • E 4 v kroužku je zkušební symbol a kód země (E8 – ČR, E1- Německo, E4 – Itálie atd.)

I když je sedačka označená jako Universal, měli byste ji před nákupem vyzkoušet přímo ve svém voze, abyste zjistili, jak jednoduchá či naopak obtížná je montáž i používání. U různých typů vozů se to může lišit.

Isofix usnadňuje montáž

Stále více nových automobilů je dnes vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX-sedačky. Tato úchytka umožňuje speciální sedačku jednoduše zasunout do uložených západek ve voze. Montážní chyby jsou při této technice prakticky vyloučeny. Je-li to ve vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sedačka musí být pro dítě nejen bezpečná, ale i pohodlná a příjemná. Před každou jízdou se přesvědčete, že dítě je správně připoutané. Popruhy by měly těsně přiléhat k tělu, protáhnout by mělo jít jen plochou dlaň.

Základním kritériem pro výběr je hmotnost dítěte. Sedačky jsou rozděleny do čtyř skupin odpovídajících určitým váhovým kategoriím:

  • 0 až 13 kg
  • 9 až 18 kg
  • 15 až 25 kg
  • 22 až 36 kg

Užitečné rady

Při nákupu sedačku vyzkoušejte s dítětem a nechte si odborně předvést, jak ji umístit do automobilu. Žádejte návod v češtině.

Plyšový medvěd jezdí alespoň připoutaný Plyšový medvěd jezdí alespoň připoutaný Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud kupujete sedačku z druhé ruky, ujistěte se, že nevykazuje mechanické poškození a že je plně funkční. I k takové sedačce byste měli dostat česky psaný návod k použití. Kojenci a  děti s hmotností nižší než 13 kg musí být přepravováni v sedačce − tzv. skořepině, která umožňuje transport v pololeže.

Skořepiny se do auta upevňují vždy v poloze proti směru jízdy. Rozhodující předností této polohy je, že dítě je v případě kolize celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pozor: Chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li airbag vypnout, nikdy sedačku na přední sedadlo neumisťujte. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!

Doporučujeme sedačku upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu.

V prvních čtyřech měsících věku cestujte s dítětem jen v naléhavých případech.

Příliš dlouhý pobyt dítěte v ohnuté poloze může ohrozit jeho zdravý vývoj. Pokud dítě dosáhne maximum váhy pro skořepinu, nebo když je vrchol hlavy dítěte vyšší než vrchol skořepiny, přemístěte dítě do nové autosedačky odpovídající aktuální velikosti dítěte.

Připraveno ve spolupráci s Besipem

Akční letáky