Potraviny na čištění tepten

Kardiovaskulární systém a srdce jsou v ohrožení nejen u nás, ale také více méně ve veškerých takzvaných západních zemích. Změny jídelníčku, životního stylu a pracovního nasazení nás také již dávno zařadily do zemí, které se perou s onemocněními srdce a cév a tyto zdravotní problémy jsou také u nás na prvním místě v příčině úmrtí.

Proč je pročišťování tepen tak důležité? Podívejte se na tuto krátkou animaci z tvorby kanálu Respiratory Therapy Zone. I tento příspěvek vyzdvihuje 10 potravin pročišťujících krev a tepny:

Zdroj: Youtube

Čistý a zdravý kardiovaskulární systém

Jak už bylo řečeno, životní styl hraje velkou roli v tom, jak bude naše tělo vypadat ve vyšším věku a jakými neduhy bude trpět. Nezdravý životní styl se může rozhodně projevit kdykoli během života, nicméně s vyšším věkem se zpravidla jen zhoršuje a všechno se takříkajíc nasčítá.

Organismus trpí nedostatkem spánku i pohybu, ale také stresem nebo konzumací nevhodných potravin. Potraviny však mohou i pomoci a to v případě, že zařadíte do jídelníčku ty opravdu velmi zdravé a přínosné. Ač jsou právě tyto pro zdraví srdce a tepen velmi důležité, obecně jde o kvalitní a zdravé suroviny, které svědčí celému tělu a po mnoha stránkách.

Cévám prospěje česnek

Které další potraviny pomohou pročistit tepny a krev? Velmi významnou potravinou je v tomto případě, ale i mnohých jiných, česnek. Je to ten typ plodu, které dnes často označujeme jako superpotravinu s obrovským množstvím přínosu pro organismus. I když lze česnek především doporučit, dejte si na něj pozor, máte-li slabý žaludek a pokud již berete léčiva na ředění krve. Česnek totiž jejich účinek ještě zvyšuje.

Sezamové semínko dělá zázraky

Nenápadné, a přitom vynikající i velmi zdravé je také sezamové semínko. Sezamové semínko a výrobky z něj jako například pasta tahini jsou významné pro obsah látek podporujících funkce srdce i cév. Působí nejen preventivně, ale také při akutních problémech. Doporučují se však také veškerá semínka a ořechy.

Zkuste kimči

O pikantním kimči čili kysané zelenině, která je oblíbená především v Koreji, ale nyní i jinde ve světě, se mluví především v souvislosti s probiotiky. Nicméně i takto připravená zelenina má významné antisklerotické účinky.

Cévám svědčí omega-3 v rybách i avokádu

Jde také o mastné ryby. Mezi takové patří losos, makrela nebo sardinky. Pokud vám mastné ryby vadí, snažte se získat omega-3 kyseliny z jiných potravin. Nabízí se například také avokádo. Ač je to plod bohatý na tuky, má velké zdravotní přínosy.

Bobuloviny a další zdroje antioxidantů

Pro čištění cév a celý kardiovaskulární systém jsou také důležité drobné plody jako borůvky, jahody, brusinky, ostružiny a maliny. Jsou plné antioxidantů. Pokud k nim nemáte přístup nebo vám nechutnají, jezte alespoň dost jiného ovoce a zeleninu, například citrusy, špenát či brokolici.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, budejovice.rozhlas.cz, emedihealth.com