Zdroje: Léčivé bylinné čaje, Farr Sarah, ISBN978-80-7390-662-7, www.zdrave.cz

Co nás posílí?

Říká se, že co nás nezabije, to nás posílí. Na podporu obranyschopnosti a posílení těla se můžete sprchovat studenou vodou, pravidelně cvičit a podpořit tak nejen krevní oběh, ale také lymfatický, který hraje zásadní roli pro naši imunitu. Základem je rozhodně dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, ale také redukce stresu či omezení konzumace alkoholu i kouření.

Je prostě třeba dodržovat základní pravidla, aby naše tělo i mysl fungovaly správně. Ač se projevům stárnutí a nemocem zcela neubráníme, naše tělo díky nim dokáže čelit nástrahám lépe. Bude prostě v lepší kondici, přestože je vám padesát a víc.

Po 50 vás posílí bylinky

Bylinky a potraviny obsahující ty správné látky k posílení organismu jsou pak ještě něčím navíc. I čaje, tonika či doplňky stravy mohou pomoci, a to především během nemoci, ale také když máme pocit únavy, nedostatku energie, a to nejen fyzicky, ale také duševně. Také v období menopauzy se můžete potýkat s vyčerpáním a útlumem.

Správné bylinky i potraviny nepřekonají nedostatek spánku ani léta kouření, ale nabízejí vůně, chutě a prospěšné látky, které vám udělají dobře po všech stránkách. Víte, které bylinné čaje a nápoje se používají u nás? A které bylinky si můžete sami nasbírat?

Ve videopříspěvku od bylinkářky Anny Bednářové se dozvíte více:

Zdroj: Youtube

Babiččin nápoj pro posílení celého těla

Pokud se vám nesvěřila vlastní babička, posilující nápoje z bylin také najdete chytrých knihách, třeba „Léčivé bylinné čaje“. Zde autorka doporučuje posilující tonikum pro celý organismus. Tento fantastický nápoj má zemitou nasládlou a kořeněnou chuť, ale může být až mírně nahořklý.

K přípravě tohoto nápoje pro posílení celého těla i povzbuzení ducha budete potřebovat:

  • 1 díl kořene pampelišky. Sběr kořene smetánky je možný v březnu a v dubnu, k zakoupení je i v lékárnách.
  • 1 díl kořene lopuchu většího. Bodlák nebo lidově kudlibabka je u nás hojně rozšířený, sběr kořenu je možný od podzimu do jara druhého roku.
  • ½ dílu zázvoru, mleté koření či čerstvý kořen
  • ½ skořice, mleté koření
  • ½ dílu pazvonku chloupkatého čili dangšenu. Bylina se označuje také jako ženšen pro chudé, můžete zakoupit v obchodech online.
  • ¼ dílu lesklokorky lesklé – choroš rostoucí na dubech, platanech, topolech a ořešácích, pěstuje se také v zemích Asie pro potřeby čínské tradiční medicíny.
  • ¼ dílu kozince blanitého. Na rozdíl od jiných druhů kozince, tento se na území ČR nevyskytuje. Můžete jej zakoupit v lékárnách či online obchodech.
  • ¼ dílu kořene lékořice lysé – u nás se vyskytuje na jižní Moravě v okolí Mikulova a Hustopečí.

Na dvě polévkové lžíce této směsi použijte litr vlažné vody. Na mírném plameni povařte půl hodiny až hodinu, sceďte, nechejte vychladit a popíjejte během dne.

Související články